şükela:  tümü | bugün
  • madrid’de kavga eden romen bir gruba müdahale eden ispanyol polisinin sosyal medyada dolanan görüntüleri. türkiye’de her hafta karşılaşılan manzaradan pek de bir farkı yok. polislerin yetki gücünü elde ettikten sonra bir anda kendilerini sparta’lılardan biri sanması evrensel sanırsam. fransa’daki olaylarda da benzer birçok manzara doğmuştu zira. açıkcası video’yu izlerken benim içim gitti.

oh olmuş diyen ve diyecek avrupalılara cevaben edit: şu anlık video’dan anlaşılan ve birtakım farklı mecralarda da yazılan şey herhangi bir hırsızlık vs gibi bir suçtan hüküm giymedikleri yönünde dayak yiyen romenlerin. ayrıca hırsızlık yapanı fiziksel bir cezaya tabii tutma taraftarıysanız bu kadar eğer, şeriat gelsin el keselim.

başlık altında epeyce bir hitler mevcuttu lakin güneş doğmadan kaçmış. evet başlığı hatalı girmişim kusruma bakmayınız, sabah saatlerinin verdiği rehavetle böyle bir hata yapmışım.*

son edit:
    özel mesaj yolu ile ulaşıp kendi fikirlerini de beyan eden arkadaşlara sonsuz teşekkürler. başlıktaki tek hata bir etnik ırktan bahsetmem sebebiyle oluşmuş olan ırkçılık algısı. bir etnik ırka karşı yapılan nefret eyleminden sadece böyle bahsedebilirdim, işbu başlık hiçbir ırkçı söylem taşımamaktadır. daha az ırkçı başlık önerilerinize açığım.

başlık belki de asla gündemimize taşıyamacağımız km’lerce uzak bir yerde gerçekleşen bir ırka yönelik yapılan nefret eyleminden sizleri haberdar etme amacıyla açılmıştı, ancak başlık ırkçı ve kafatasçı turnusoluna evrildi kendi kendine. videonun sonlarına doğru dövülen kişilerin yerde yattığını ve polisin zevk alırmışcasına tekme atmaya devam ettiğini hatta ve hatta bunu şut çekermişcesine yaptığını da görüyoruz, çevredeki halk tepkisiz. sadece izliyorlar ve keyif alıyorlarmışcasına bir halleri var. bu başlık altında nefret söylemleri ile bu nefret eylemine destek verenlerin bu halktan farkı yok. dilerim bir gün türk halkı olarak bu denli bir ırkçılığa maruz kalmayız, dilerim ki hiçbirimiz dünyanın öbür ucunda eşi dostu ile yaptığı bir seyahat esnasında polisten dayak yiyen kişi olmaz ve eşi dostu da onu böyle çaresizce kurtarmaya çalışmaz. müslümanlara ve türk’lere yönelik yapılan ırkçı saldırıları kınayıp, çingenelere yapılan saldırıya oh olsun demek ancak ikiyüzlülüğün ve midesizliğin göstergesidir. hepinizin insanlıktan nasibi almasını dilerim. toplum huzurunu bozdukları için böyle bir cezalandırmayı hak ettiklerini savunan arkadaşları da önümüzdeki sezon başlayacak olan şeriat istiyoruz yürüyüşlerinde görmeyi arzu ederim. fiziksel cezalandırma yöntemlerine neden bu denli karşı olduğumuzu yıllardır dile getiriyoruz halen bundan nasibinizi alamadıysanız esenlikler dilerim.
  • harbiden ziyadesiyle hoşuma giden videodur. keşke her ülkede hangi ırk olursa olsun böyle asalaklara polis aynı müdehaleyi yapabilse.
  • sozlukteki potansiyel hitler'leri ortaya cikaran videodur. kacabilirsiniz ama saklanamazsiniz. unutmayin, ceyrek milyon roman hitler'in firinlarinda can verdi.

romanlarla (ya da bazen kurtlerle) ozdeslestirdiginiz davranislar irksal degil sinifsaldir. yasamak zorunda birakildiklari yerlerden dolayi ve egitim, saglik gibi imkanlardan uzakta olmalari nedeniyle topluma uyum saglamakta zorlanmaktadirlar.

ilginctir, romanlarin en yogun yasadigi romanya romanlardan en az sikayetci ulkelerdendir. romanlar cogu rumen vatandasi gibi egitim alabildikleri icin romanya'da sinifsal olarak toplumun geri kalanindan cok farkli degildir. hatta ortalama bir kadinin sahip oldugu kisisel bakim urunlerine erisebilen roman kadinlarinin aslinda beyaz tenli ve oldukca guzel oldugunu fark edebilirsiniz.

turkiye icin konusursak romanlari mantara benzetiyorum. devletin neredeyse hicbir imkanindan faydalanmadan koskoca ulkenin geri donusum islerini hallederek hayatta kaliyorlar. ulkeye birey basina en cok katkisi olan irk hangisidir diye soracak olursak kesinlikle romanlar derim. klavyesinin basinda oturup tuketmekten baska bir halt beceremeyen suserlerin romanlari ornek almasi lazim. bir de sosyoekonomik olarak sinif atlayan romanlar koklerini sakladiklari ve kurtler gibi kutuk yoluyla belli olmadiklari icin beraber calistiginiz ya da komsu oldugunuz romanlar da olabilir.

video icin konusursak da polisin gereksiz kuvvet uyguladigini goruyoruz. dikkat ederseniz kavgaya karisanlarin hicbirisi polise yonelik hicbir saldirida bulunmuyor. polislerin kesinlikle bu sekilde guc kullanmasina gerek yoktu. tabii bu da hemen aklimiza su lafi getiriyor:

(bkz: a.c.a.b)

not: lisede bir yaz tatilinde iki ay vali erol çakır öğretmenevinde kaldim. su anda kentsel donusume girmis olsa da o zaman karsisi roman kampiydi. bir kac defa kovalandim, bir defa da tartaklandim. goruslerim sabittir, romanlarin davranislari sinifsaldir. sakin "sana boyle boyle yapsalar aynilarini yazar miydin?" demeyin yani.

ek: cok mesaj aldim, cok da cevap yazilmis. hepsine cevap veremem ama genel kafa karisikliklarini gidermek adina surayi acmam lazim. sinifsal marksist anlamda tek ve net bir anlama sahip olsa da burada biraz daha sosyoekonomik anlamda kullandim. belki de yanlis kullandim, ama sosyoekonomik olarak sinif para ile iliskili olsa da dogrudan baglantili degildir. para sahibi olmak bir insani tek basina ust siniflara tasiyamaz, ya da parasizlik tek basina bir insani alt siniflara ittiremez. mesela piyango ya da loto milyarderlerinin sonradan sefil hayatlara dustugunu gordugunuz cok haber okumussunuzdur, para tek basina ilac olsaydi okumazdiniz. ya da yuzbinlerce muhacir bulgaristan'dan turkiye'ye ceplerinde bes kurus olmadan geldiler. fakat onceden aldiklari egitim ve biriktirdikleri beceriler sayesinde, ve toplumun geneli tarafindan kabul gormenin de rahatigiyla parasizlik sorununun ustesinden geldiler. yani neymis, para her seyin ilaci degilmis.

ek 2: tartaklandigima dair de skeptik yaklasanlar var. yani nasil kanitlarim bilmiyorum ama 19e'nin biraktigi duraktan bahsettigim ogretmenevine yaklasik 500 metrelik bir yol var. yani o zaman 19e idi, en az 15 yil oncesinden bahsediyoruz. rahat bir yol degildir, bir kere yakaladiklarinda kurtulmaya calisirken biraz dayak yedim ve uzerimdeki butun parayi verip kurtuldum. su gunun parasi ile herhalde 500 lira falan kaptirmisimdir. bir de lisede sevgilimle bostanci sahilinde oturup opusurken ikimizin dudaklari ortasina gul sokan bir cicekciyi sinirlenip ittirdigim icin tartaklandim. neyse...

ek 3: su olayi kimler hatirliyor bilmiyorum ama olay oldugunda reddit ya da 9gag gibi yerlerde ilk tepki "o kadar multeciyi ulkeye doldurursan boyle olur" seklindeydi. polis ilgili kisinin multeci olmadigini acikladiktan sonra "tipinden belli, bu turkler her yerde boyle" denildi. polis ilgili kisinin bulgaristan vatandasi oldugunu soylediginde "bulgaristan'da cok turk var, orada da ayni sekilde davraniyor bunlar" denildi. polis ilgili kisinin turk olmadigini soylediginde insanlar "bulgaristan'da cok cingene var, ab sagolsun onlar da serbest dolasima girdiler" dediler. polis bu kisinin etnik olarak bulgar oldugunu soyleyip kimligini acikladiginda buyuk bir sessizlik coktu. yani "biz avrupalilar olarak bu cingenelerden cok cekiyoruz azizim" demeden once mensubu oldugun irkin avrupalinin tiksinme egrisinde nereye denk geldigini ogren bir zahmet.
  • su bazi yazarlar varya kendi savundugu dusuncedeki insanlara polis mudahale edince gereksiz güc uyguluyor diye ağlayıp, sonra sirf kendisi sevmedigi icin romanlara uygulayinca oh olsun diyenler. hah işte ben o yazarların ta amınakoyayım. bizim polislere iktidar yalakası diyip iki gün sonra polislerden biri suriyeli tekmelese hemen canım polis diye överler bu götler.
    ayrıca sizin o yaftaladiginiz romanlar romanya'da gayet de medeniler ve sizin gibi göt lalelerinden cok daha uyumlu bir vatandaslar. 7 aydır yasadigim ulkede yaptigim gözlemlerime dayanarak soyluyorum bunu.
  • polisler, madrid'i sulukule'ye, cennet mahallesine 71 evlere çevireceğinizi mi sandınız? diyerek girişmiştir.
  • başarılı bir yapım.
    emeği geçenlerin ellerine sağlık.
    dilencilik yapacaksın, insanları rahatsız edeceksin, zorla bir şeyler satmaya çalışacaksın dayağı yiyince de polis çok hede hödö.
    bu sevgi kelebeği halleriniz beni iğrendiriyor sevgili ılık popolu cihangir solcuları. medeniyet kurallarla var olan bir olgudur. kurallara uymaz, toplum huzurunu bozarsanız göreceğiniz muamele bu olur ve her yerde olmalıdır. bir de bunu hitler namussuzunun çingeneleri yakmasına bağlayanlar olmuş ki gerçekten beynin uçarak uzaklaşması bu olsa gerek.
    aynısından kadıköy’ de taksim’ de insanlara zorla gül satmaya çalışan hırbolar için de istiyorum.

editleme ihtiyacı : vay arkadaş aşağıda adam basklı siyasetçilerin tutuklanması, bask bölgesinin özgürlüğü falan filan bağlamış. dostum eksik olmuş habsburg hanedanı ve roma - germen imparatorluğunu unutmuşsun. onları da eklemelisin bu konuya. ayrıca inkalar aztekler falan da unutulmamalı.
  • bu çingeneler türkiye'den gitme. daha önce de haber olmuşlardı.
    bu rezil hallleri fakirlikten değil. bunlarda sözlük yazarlarının en az yarısını satın alacak para var.
    yaşam tarzları bu. elbette hepsi bir değil ama bu video da görülenler onursuz, gurursuz, asalak bir insan topluluğu.
    ispanyol polisi bu parazitlere az bile yapmış.
  • (bkz: roman)

rumen: romanya halkı.
    roman: sulukule halkı.
    romen: romalı

ispanya polisini şiddetle kınıyoruz.

edit: düzeltme.
  • bir kavram kargasasi var durumda. romen ise cingene degildir, cingene ise romen degildir. gercek romen ise romalidir, yok olmadi rumen ise romanyalidir ama polis siddeti evrenseldir.

baslik irkcilik icerir bu arada. polisin ispanya’da insan dovmesidir olay. romeni cingenesi ispanyolu degil durumu gormek lazim.
  • sözlük çingenelerini kızdırmıştır. bu arada ispanyol polisinin de ta ..