şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: başkası adına utanmak)

yabancı kaynaklara ulaşamadım henüz fakat bunu bir türk şirketi yapsaydı asla hakkımı helal etmezdim ortada bir zorunluluk yok ..

kuruşu dahi benim cebimden çıktıysa haram olsun , ha keza ispanyollardan çıktıysa onlarıda haram sayın zira yemiş içmişliğimiz çoktur
  • işçilerin şark kurnazlığı falan yapmadığı hakkını aldığı paradır. burada illa bir şark kurnazı aranıyorsa o da parayı alan ve ödeme yapmadan kaçan patrondur.
  • üç marka da eylemlere bağlı olarak ileride daha çok para kaybedebileceklerini öngörmüştür. ortada ahlak dersi niteliğinde bir durum yok, çıkarlar var.
    edit:imla
  • ahlak dersi verme değildir, lütuf da değildir. ispanyol inditex ve diğer ingiliz firmanın kalelerinde gördüğü tehlikeyi savuşturup karşı atakla gol atmasıdır. işçilerin de paralarını alabilmeleri için bu yolu seçmelerini tebrik ediyorum. çok ama çok akıllıca.

teksil gibi insan emeğinin üründe direkt etkisi olduğu sektörde bu tür global firmalar tedarikçilerinin çalışma şekillerinde direkt sorumluluk sahibi olmalıdır, özellikle de lokal firma periyodik olarak değil de, sürekli sadece bu firmaya yönelik üretim yapıyorsa (outsourcing, fason). aksi takdirde al gözlerimi kapattım hadi, çocuk işçileri çalıştır, sırtına bin, sigorta olmasın, düşük maaş ver, çişe bile gitmesinler, maliyetlerini en aza düşür ben bakmıyorum hadi demekle eş değer oluyor. asıl ahlaksızlık göz yummaktır.

gol atmaları dedim, çünkü bu firmalara olanlara göz yumsaydı konu ile pek alakaları olmamalarına rağmen bir boykot kampanyası ile karşı karşıya kalabilirlerdi, bu da daha pahalıya patlayabilirdi. hazır giyimde müşterilerin bir kısmı artık buna dikkat ediyor, apple'a üretim yapan foxconn'un yaptıklarını kimse sallamıyor tabii ama, iphone'dan vazgeçmek kolay olmazken kimse zara giymedi diye "ölmüyor".

210 bin euroluk ödeme ile bunu savuşturmakla kalmayıp "bakın biz diğer tekstil firmaları gibi sorumsuz değiliz, tedarikçi kaçıp gitse bile biz maaşlarını veririz heheyet be" mesajını da vermiş. işçiler paralarını alırken, onlar da düşük bütçeli bir reklam yapmışlar. herkes mutlu, herkes mesut.
  • türk üreticinin batmasının sebebi olarak gördükleri alıcıya yönelmişler haklı olarak.