şükela:  tümü | bugün
  • ödemeyenin arabasını satamamasına yol açan şey.

konuyla ilgili anadolu ajansı mahreçli haberturk haberi: tıkla

ve aynı kaynaktan servis edilen haberin radikal'deki tezahürü: otopark borcu olan araç satılamayacak

.

--- spoiler ---

otopark borçlarını ödemeyen aracını satamayacak!

13 ekim 2014

4 milyon aracın bulunduğu istanbul'da 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor

araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere otopark borçları da eklendi.

ispark'tan konuya ilişkin yapılan açıklamada, kent genelinde otoparkları kullanan sürücülerin herhangi bir nedenle ödemediği ya da zaman aşımından kaynaklanan otopark ücretlerinin büyük sorun oluşturduğu, borçlar plakaya yansıdığından sıfır ve ikinci el araçlarda otopark borcuyla karşılaşmamak için vatandaşların aldıkları aracın plakasını sorgulatmaları gerektiği aktarıldı. sıfır ve ikinci el araçlar için noterde satış işlemi yapılmak istendiğinde geçmiş vergi ve trafik borçları ödenmeden devir yapılamadığı hatırlatılan açıklamada, ispark borçları sistemde görülmediğinden üzerinde otopark borcu olan araçların satış işlemi yapılabildiği, aracın yeni sahibinin de eski otopark borçlarıyla karşılaşabildiğine dikkat çekildi.

açıklamada, sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunu ispark web sayfası üzerinden öğrenmeleri ve plakada gözüken otopark borçlarının ispark'a ödenmesi gerektiği ifade edildi.

50 bin aracın otopark borcu var

ispark'ın ücret ödemeden otoparklarını kullanan sürücülerden yasal yolla ücretlerini tahsil ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"otopark borcu bulunan sürücülere önce ödemesi konusunda ihtarda bulunuluyor. bu sürenin geçmesi durumunda ise icra takibi başlatılıyor. yaklaşık 4 milyon aracın bulunduğu istanbul'da 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor. araç plakaları ispark'tan kontrol edildiğine 5 lira ile 2 bin lira arasında plakaya yansımış ve ödenmemiş ücretler tespit ediliyor.

vatandaşlar herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunun ispark web sayfası üzerinden öğrenmesi gerekiyor. ispark, bu ücretleri tahsil ederek kamu alacaklarını tahsil etmek ve yeni araç alan sürücülerin mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla hukuki prosedürlerin uyguladığı da dile getirdi. ispark, vatandaşların satın aldıkları araçların geçmiş döneme ait park borcu bulunması halinde ise borcun, o dönem aracın ruhsat sahibinden tahsil edileceğini açıkladı. bu işlemin yapılabilmesi için de sürücülerin kısa zamanda ispark'a başvuruda bulunmaları gerekiyor." (aa)

--- spoiler ---

.

ispark'ın internet sitesindeki borç sorgulama sayfası: tıkla

borcu 500 tl'den fazla olanları bekleyen mesaj:

"borcunuz 500 tl üzerindedir. bu uygulamamızdan sadece 500 tl’ye kadar olan borçlar sorgulanabilmekte ve ödenebilmektedir. 500 tl ve üzeri borçlarınız için aşağıdaki ödeme noktalarına müracaat etmeniz gerekmektedir."

.
  • satamasın arabayı uğraşsın orospu çocuğu diye düşünen bir örnek isparkçı plakamıza haksız borç yapıştırmasın diye benim o saatler itibariyle arabamın oralarda olduğunu ıspatlayabilmeleri gerekiyor. bunu da cep telefonu kamerasıyla yapmak mümkün değil.

öyle benim adıma çıkacak arabayı satmayı engelleyici nitelikteki bir borcu ispark görevlisinin insiyatifine bırakmak saçma.

radar, eds ve gişe kaçak geçişleri nasıl ıspatlanıyorsa ispark kullanımının da sike sike ıspatlanması gerek.

ya da daha ekonomik bir çözüm olarak bütün isparkçıları kuran'a el bastıralım. gördüğünüz gibi islam da böyle bir kolaylık dinidir. şimdi bütün ateist din kardeşlerim hep beraber... eşhedü enla...
  • haber başlığı ile haber içeriği çelişmekte, anlaşılan ispark'ın bir yerleri tutuşmuş. şu anda araç satarken mtv ve trafik borcuna bakılıyor sadedce. ayrıca açılmış davalar var ve bunlar tüketici lehine sonuçlanıyor. sen benim evimin önündeki alana otopark yapacaksın bir de ben oraya para vereceğim öyle mi, o zaman belediyenin benden aldığı vergi ne sikime gidiyor. bugüne kadar arabamı bıraktığım ispark'lara yanımda biri olmadığı sürece para ödemedim. çünkü o at kafalı değnekçi bozuntularıyla yaşadığım tartışmalara şahit olsunlar istemiyorum. bugüne kadar hiç bir ispark değnekçisi de benden para alamadı. bundan sonra da nah alırlar.
  • https://borcsorgula.ispark.com.tr/ üzerinden plaka ile sorgulama yaptığımda 25 tl borcum gözüküyor şu şekilde.fakat ben aracı 5 ağustos 2014 tarihinde aldım,7 tl olan borcu biliyorum ve ödemek istiyorum fakat kalan borçlar bana ait değil.bu konuda bilgisi olan yeşillendirirse sevinirim.

tarih aralığı parklama adedi toplam borç
    13.10.2008 - 31.12.2012 2 18,00
    01.01.2013 - 06.02.2015 3 7,00

toplam borç 25,00

çözüm:
    araştırmalarım neticesinde kendinize ait olmayan borçlardan şu şekilde kurtulmanız mümkün ispark ofisine gidip müşteri hizmetleri bölümüne ruhsatınız, araç satış sözleşmeniz ve oradan alıp dolduracağınız bir dilekçe ile müracaat edin.

veya musterihizmetleri@ispark.com.tr adresine bu saydığım belgeleri mail atarak da ulaştırabilirsiniz, 1 hafta önce attığım mail üzerinde artık sorgulamamda borç gözükmemekte yazıyor.mağdurların bilgisine efendim.
  • trafiğe çıkış tarihi temmuz 2013 olan arabaya 2008-2012 den kalma borcu var diyor.şaka gibi.
  • ıspanak borcu diye okuyarak, açlığıma kurban ettiğim borç. bana börek borçlusunuz.
  • bir ay önce 2. el bir araç aldım, alım satımda herhangi bir sorun çıkmadı. geçen hafta isparka girip normal park ücretini ödedim, eski borcun var demediler. şimdi girip baktım, sistemde 2008-2012 arası 6 kerede toplam 21 tl borcu gözüküyor aracın. yani eski borç da alım satım engeli vs de hepsi hikaye.
  • ispark, antpark, vs vs vs, hangi şehrin parkı olursa olsun, yollar kamu malı ( defterdarlık adına) olduğu için belediye şirketlerinin asla bir yaptırım gücü olamayacak olan ücretler...

şahsen ben ve yakınlarım kesinlikle 5 yıldır ödemiyoruz, araç alım satımlarında ismi bile geçmez, bunlar hep algı...
  • trafiğe çıkışı temmuz 2013 olan aracımıın ki plakasıda yeni 2008-2012 arasında 3 borçu, 2012-2015 arasında 4 borçu gözüküyor ki ilk defa geçen gün borç yaptım.

edit:
    telefon ettim. dilekçe hazırlayıp fakslamamı ya da postalamamı söylediler. dedim sene 2016 olmuş ne postası, mail atsam olur mu ? dedi olur. mail adresini verdi: musterihizmetleri@ispark.com.tr. buna dilekçenizi ve ruhsatınızın fotoğrafını yollayın dedi. ok dedim ve alttaki dilekçeyi hazırladım.

selamlar,

xxxxx plakalı araçın sahibiyim. ıspark.com.tr adresinde yer alan borç sorgulamasına baktığımda araçıma ait gözüken 2008-2012 arasında 3 adet ceza bulunmakta. ancak araçımı ve plakamı sıfır olarak 2013 ün x. ayında aldım. dolayısı ile 2013 x ayıjnda öncesinde cezam olamaz. ruhsatı da maile ekledim. trafiğe çıkış tarihine bakabilirsiniz.

2008-2012 araçındaki borçlarımın silinmesini arz ederim.

öptüm
    trda

uzun zaman sonra gelen edit:
    dilekçe sonuçunu bildirmediler ancak 2008-2012 arasındaki borçlarım son sorgulamamda gözükmedi. 2012-2015 hala orada. dolayısı ile silmişler sanırsam.
  • yol üstü otoparklarda düzenli olarak ücret ödemediğimden dolayı artan hede.. açık ve kapalı otoparklarda seve seve ödüyoruz o ayrı.