şükela:  tümü | bugün
  • malum karakter sınırlaması, başlığın tam hali: "ispark gideri ile aslında her mahallede asgari ücretle çalışabilecek 12 kişi istihdam edilebilir" olması olacaktı.

2018’de binde 3 oranında kar eden ispark’ın 2018 yılı cirosu 351 milyon lira, kârı ise yalnızca 1 milyon 77 bin lira.

bu durumda ispark; maaş , kira, yatırım vb. giderler için bir yıllık süreçte yaklaşık 350 milyon lira harcama yapmış.

yapılan harcamanın büyüklüğünün daha somut olarak gözümüzde canlanması ve bu harcamanın sıradan olmadığının anlaşılması adına böyle bir hesap yapmak istedim.

istanbul ilinin, tbmm'de, 6 mart 2008 tarihinde kabul edilen ve 22 mart 2008 tarihli resmî gazete'de yayınlanan 5747 sayılı yasa uyarınca 39 ilçesi vardır. bunlardan 25'i avrupa yakası'nda; 14'ü ise anadolu yakası'nda bulunur. bu yeni düzenlemeyle birlikte istanbul'un mahalle sayısı 782 olarak belirlenmiştir.

nüfus yoğunluğu göz önünde bulundurulmadan harcanan parayı her mahalleye eşit dağıttığımızda her bir mahallenin yılda 447 570 lira harcama yapması demektir.

447 570 lira / 12 ay / 12 personel = 3107 liradır.

gösterilen giderle istanbul'un her mahallesinde brüt 3107 lira (yaklaşık asgari ücretli bir çalışanın tüm sigorta ve primleri tam olarak ödenirse oluşan işveren maliyeti.) maaş alan 12 kişi çalıştırma imkanı demektir.

31/12/2016 tarihli verilere göre ispark'ın çalışan sayısı 2417. bu sayı ne kadar artmıştır ya da çalışan maaşları nedir bilmiyorum. yine ispark'ın ödediği kira bedellerini bilmiyorum, yaptığı yatırımları kimlere kaç liraya yaptırdığını da bilmiyorum. eğer biri çıkıp açıklar ve satır satır nereye nasıl harcama yapıldığını anlatırsa bizim de aklımızda ki sorular silinir.

aksi halde bu para benim için derneklere, vakıflara, yandaşlara peşkeş çekilmiş demektir.