*

şükela:  tümü | bugün
 • kaşalot olarakda bilinen balina cinsi. dişli balinaların en büyüğü. mürekkep balığı en sevdiği yiyecektir(bkz: kraken) en ünlüsü moby dicktir.
 • bildiğimiz sperm whale işte.
  tut sen ispermeçet diye çevir. olcak iş mi şimdi?
  (bkz: ispermeçet)
 • en buyuk balina turu yanlis hatirlamiyorsam.
  ayrica en derinde yasiyan memeli.

  edit: en büyük balina mavi balina imiş. tenks to salt bath
 • kafasinda buyuk miktarda bulunan(1900 litre) yagdan yuzyillarca aydinlatmada kullanilmak suretiyle faydalanilmistir. diger bircok yagdan farki is yapmamasidir. ayrica alt ve ust cene kemikleri, avrupali kadinlarin kabarik buyuk firfirli eteklerinin iskeleti olarak kullaniliyordu. birde en ilginci ,hayvanin bagirsak sisteminde olusan ve amber olarak adlandirilan maddedir. bu madde baharat ve parfumlerin koku sabitlestiricisi olarak yogun olarak kullanilir.yuzyillarca asiri olarak avlandiklari icin soyu tukenme tehlikesi ile karsi karsiyadir.
 • geçmiş zaman olur ki, ölü ispermeçet balinalarının kalıntıları kıyıya vurduğunda ahali pek sevinir, bu değerli yağı neresine süreceğini bilemezmiş. ancak kıyıya vuran kütlenin balinanın cesedi değil de, spermi olduğuna inanılırmış nedense. bu sebeptendir ki, ispermeçet balinası "sperm whale" olarak bilinir gavur illerinde. henüz balinalara deniz ejderi dendiği o günlerde, kimse gidip de bir balinayı öldürmeye cesaret edemeyeceğinden, çok çok değerli, bulunmaz hint kumaşı imiş bu yağ.

  yıllar geçmiş devran dönmüş, gözü dönmüş insanoğlu, balina öldürmenin de bir yolunu bulmuş. ispermeçetler acımasızca öldürülürken, balina yağı da daha kolay bulunur, daha çok kullanılır hale gelmiş. tabi bu arada anlaşılmış ki, kıyıya vuran da balinanın spermi falan değil, düpedüz selülitleri imiş. ancak kuntiz tüccarlar "sperm whale" ismini değiştirmemekte, bu değerli maddenin az bulunur imajını zedelememekte ısrar etmiş, böylece balinanın adı yine erotik çağrışımlar içinde kalmış mecburen...
 • 4000 metre derine dalabildiği, derinlerdeki (kollarının uzunluğu 40 metreyi geçen) dev kalamarlarla beslendiği rivayet edilen hayranlık uyandırıcı canlı türü.
  (bkz: moby dick)
 • ispermeçet kelimesinin yağ anlamına geldiği faktörü gözardı edildiğinde ismi de pek bir hoş geliyor kulağa ispermeçet sıfat gibi
  ama özetle yağ balinası diye adlandırıldığını bilmek soğutuyor
  yaptığımız gayet ayıp aslında yani bu güne bu gün bir ispertoş çıkıp şişko diye bağırmış mıdır bir insana?
  işte bu yüzden ispermeçet balinasi çok efendi bir varlıktır hani peaceloving derler ya ondan
  bundan sonra tonton denmesini bile yasaklamak lazım zira bunların bir dili olduğu iddia ediliyor 3500 metre derinliklerde bunlar toplanıp toplanıp arkamızdan konuşuyorlarsa birkaç seneye kalmaz eytere be diye önlerine gelene saldırabilirler
  hayır o zaman bişey de diyemiycez haklı adamlar ne biliyim

  edit: ingilizce adları daha kötüymüş ya biz britanyalılardan daha efendi bir milletiz sanırım
  adamlar gidip balinaya atmık balinası demiş ya
 • latince ismi physeter catodon olan bir tur deniz memelisi.
 • çocuklukta, en uzun yazılan kelime araştırması yaparken buldum kendisini.
  bu balina türünün bir de familyası vardır ki ansiklopedide tam olarak bileşik halde şöyle geçer "ispermeçetbalinasıgiller"
  çekoslovakyalı ile karşılaştırıldığında sözlükte bakınıza sığmayacak bir hal alır.
  "ispermeçetbalinasıgillerlileştiremediklerimizdensiniz"

  dipnot: mi eki ayrı yazıldığı için "ispermeçetbalinasıgillerlileştiremediklerimizden misiniz?" kabul görmemektedir.*
 • denizler altında 20000 fersahta bahsi geçen balinalar.

hesabın var mı? giriş yap