şükela:  tümü | bugün soru sor
 • komik bir millencolin $arkisi. sozlerini copy paste edeyim de eksik kalmasin.

  get up in the morning slaving for bread sir
  so that every mouth can be fed
  oooh, oooh mi israelites.

  mi wife an' ma kids them a pack up an' a leave me
  "darling" she said "i was yours to be seen"
  oooh, oooh mi israelites

  who am i workin' for?

  cho! shirt dem a tear-up trousers a go
  i don't wan' to end up like bonny and clyde
  oooh, oooh mi israelites

  after a storm there must be a calm
  uou catch me in your farm, you sound your alarm
  oooh, oooh mi israelites
 • millencolin komik bir şekilde coverlamış olabilir. ama kendisi 1968 tarihli bir desmond dekker şarkısıdır. the aces grubuyla birlikte kaydedilen şarkı, jamaika müziği tarihindeki en önemli hitlerden biri.

  desmond dekker bir gün parkta yürürken evli bir çiftin tartışmasına rastlıyor. kadının para istediğini adamın ise işinde az para kazanmasından şikayet ettiğini görünce "get up in the morning slaving for bread sir, so that every mouth can be fed" diye sözler dökülüveriyor dekker'ın aklına, hemen eve koşup o gün şarkıyı bitiriyor.

  parça o kadar etkili oluyor ki ünü ülkesini aşıyor. hem amerika billboardında hem de ingiltere listelerinde ilk 10'a girebilen ilk jamaika menşeli şarkı olan israelites, ileride ska müziği yapmak isteyen bilyon tane gence de ilham oluyor.

  bugün bile reggae ve ska müziğin popülerleşmesi mevzusunda akla ilk gelen şarkılardan biri israelities. ekşi sözlükte biraz görmezden gelinmiş, onu da şöyle telafi etmeye çalışalım.
 • israil'in çocukları, israiloğulları anlamlarına gelen kelime.

  (bkz: israiloğulları)
 • 1969 yapımı, son derece eğlenceli bir desmond dekker & the aces şarkısı. ayrıca kuran’da sık geçen israiloğulları’na bir gönderme var mıdır bilmiyorum ama, dün ben esenler otogarı’nda kulaklıklarımı takmış bunu dinlerken etrafımda dönen hayata cuk diye oturmuş, beni gülümsetmiştir. hayır, tabiki satın almadım o parfümlerden.*