şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: filistin)de ısınmak için kullanılan bir bayrak ..
 • israil bayragindaki 2 mavi cizgi, yahudilerin dua ederken uzerlerine giydikleri tallit 'in ust ve altindaki 2 cizgisidir. (bkz: biliyorum da soyluyorum)
 • bahsedilen nehir muhabbeti sadece bir yorumdur... ayrica o yorumda bahsedilen nehirler firat ve dicle degil urdun ve nil nehirleridir. zaten kudus firat ve diclenin arasinda olmadigi icin soylenilen sey gayet mantiksizdir.
 • theodor herzl’in halefi ve yakın arkadaşı dr.david wolfson, ilk kez yahudi ulusunu simgeleyecek bir bayrak şekli önermişti. 1933’te prag’da onaylanan şekliyle bu bayrak “tallit’teki gibi beyaz zemin üzerine iki paralel mavi çizgi arasına ortalanmış bir mavi magen david idi. bu şekil, daha sonra, 1948 yılında yeniden doğan israil devleti’nin bayrağı olacaktı.

  nazi almanyası, “juden stern” yahudi yıldızı adıyla, magen david’i bir utanç sembolü haline sokup alçaltmış ve yahudileri bu yıldızı sarı bir rozet veya kolluk halinde takmaya mecbur etmişti.

  ikinci dünya savaşı sırasında ingiliz kumandası altında 5.000 kadar gönüllü yahudi askerinin kurduğu ve tarihte “jewish brigade” – “yahudi tugayı” olarak tanınan birliğin üniformalarının kollarını mavi-beyaz çizgili zemin üzerinde sırma işli bir magen david’li bant süslüyordu.

  savaş bittiğinde yahudi tugayı askerleri, müttefiklerle birlikte, utanç kamplarındaki din kardeşlerini kurtarmaya gittiklerinde çarpıcı bir mucize gerçekleştirmişti. aylar, yıllardır bu kamplarda yaşam savaşı veren bitap ve biçare tutsakları kurtaranlar, kendileri gibi sarı bir magen david taşıyan kardeşleriydi ve sarı yıldız bir utanç yıldızı değildi artık!

  bir zamanlar değişik milletler ve kültürlerce kullanılan altı köşeli yıldız yukarıda da görüldüğü gibi, zamanla bu milletlerin çoğu tarafından terkedilmiş, bu şekle sadece yahudi milleti asırlar boyu sahip kalmıştır. bu yıldız, asırlar boyunca, nerede olurlarsa olsunlar yahudilere daha parlak bir gelecek vaadini simgelemiş ve david’in krallığına kadar uzanan umut ve inanç dolu bir tarihin sembolü olmuştur.

  günümüzde bu yıldız, sadece israil devleti’nin bayrağındaki sembol olmakla kalmamış, ortodoks veya liberal olsun, israil’de veya diaspora’da olsun, hür dünyada veya yahudilerin azınlıkta yaşayıp kimliklerini açığa çıkarmadıkları ülkelerde olsun, tüm dünya çapındaki yahudi toplumlarının sevgiyle, saygıyla, derin bir bağlılıkla sahip çıktıkları bir sembol olmuştur.
 • dunyanin en cok yakilan bayraklarindan biri
  oburu icin
  (bkz: amerikan bayragi)
 • beyaz zeminin ortasındaki mavi çizgilerle oluşturulmuş davut peygamber'in altı kollu yıldızı ile yıldızın altı ve üstündeki boydan boya çizilmiş kalın mavi şeritlerden oluşur.

  1948'de bağımsız bir devlet olarak birleşmiş milletlerce tanınan israil'in bayrağı, bu tarihten önce bölgede hüküm süren ingiliz manda devleti altında 100 yılı aşkın süre faaliyet göstermiş ve ülkenin kurulmasına büyük katkı yapmış sionist hareketin bayrağına dayanır.

  yahudilikle doğrudan veya tarihi bir bağlantısı olmayan davut peygamber'in yıldızı, süleyman ve davut peygamber tarafından savaşlar sırasında kullanılmış; tarih boyunca kötü ruhları ve düşmanları uzaklaştırdığına inanılan bir mistik işaret olarak görülmüştür.

  1881'de faaliyetlerine başlayan sionist hareketler de kendine bu mistik sembolü seçmiştir. işaretin ortaçağ'da bohemyalı (bugünkü çek cumhuriyeti) museviler tarafından sembol olarak seçildiği ve yerel olarak kullanıldığı da bilinmektedir. bundan önce ise yunan ve roma antik dönemleri sinagoglarında süsleme biçimi olarak kullanıldığına rastlanılmıştır.

  israil'in asıl sembolü ise dünya çapında tanınan yedi kollu şamdan motifidir. ancak bayraklarında kullanılmamıştır ve sadece devlet arması olarak kullanılır.

  http://flagspot.net/images/i/il.gif

  (bkz: israil)
  (bkz: dünya bayraklarının hikayeleri)
  (bkz: dünya ülkelerinin bayrakları)
 • israil bayrağı beyaz zemin üzerinde altta ve üstte boydan boya iki mavi şerit ve ortasındaki davud yıldızından oluşur. bunun sembolik anlamı, kutsal tevrat'ta geçen iki nehir arasının israiloğullarına tanrı tarafından bahşedilmiş vaadedilmiş topraklar kavramıdır. tevrat'ta bu iki nehir arasındaki kenan ülkesi kesin olarak neresi olduğu belirtilmemişse de nil nehri ile fırat nehri arası olduğu düşünülmekte, bu iki şerit arasına konulan duvud yıldızı da bu bölgenin israiloğullarına aitliğini simgelemektedir. (bkz: #5995724)

  bir başka ilginç nokta ise bu bayrak ile kktc bayrağı arasındaki şaşırtıcı benzerliktir. 1974'ten sonra yaratılmış bir bayrak olduğu için kimin kimden esinlendiği açık durmakta olsa da kırmızı şeritlerin neyi simgelediği belirsizdir. yoksa?...

  (bkz: kızıl nehirler)
 • ortasinda "muhrusuleyman" vardir.
 • dünyada amerikan bayrağı'ndan sonra en fazla yakılan bayrak olsa gerektir.
 • göt silinecek şey de değildir be abi. her yerde aynı fotoğraflar. ayıp ya. bayrağa da o kadar önem veren bi milletiz güya. kendininkinden elbise yapılınca dava et, başkasınınkine götünü sil. bırak da aranda fark kalsın abi. yoksa bir kıymetin kalmıyor. bir milletin bayrağına götünü sildiği zaman birisi, ona alkış tutuyorsun, gülüyorsun, seviniyorsun ve bunun gibi hiçbir anlamı olmayan birçok duyguya kapılıyorsun. bir baksana kendine dışarıdan.