şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: şalom şalom o kadar)

  .

  nöt. başlık başa kalmış. kaderimse çekerim.

  .
 • israil'den gelecek olan elal uçağı ile başlayacak durumdur.

  sanırım gelirken tıbbi yardım getirecek ve bizim onlare ileyeceğimiz yardımı da götürecek.

  israilci ya da israil aşkı ile tutuşan birisi değilim ama mevcut salgın sonrası oluşacak durumda israil ile ilişkiler kurmak faydalı olabilir. daha önce yani bozulmadan öndeki şekilde israil dominat bir birliktelik yerine eş statüde bir konum korunmalıdır.

  olası faydalar:

  - akp yani ihvan siyasetinin sonu resmen gelmiş olacak. tükürdükleri bazı şeyleri yalamış olacaklar yarabbi şükür diyeceklerine de eminim. elvada akp.

  - akdeniz'deki libya ile oluşturduğumuz dengeyi doğu cephesinde de güvene almamıza yaracaktır. israilin yunanistan ile meb ilanı bizimle ilan ettiği meb'e göre daha az faydalı yani bizimle anlaşması onların alanını arttıracaktır. bizimde alan artıyor ve doğu batı endeksli güvene alıyoruz.

  - içerideki peringeç vampirlerileri dün kudüs kutsal çizgimiz falan dedi. bu dinazorlardan da kurtuluyoruz.

  - suriye'de rusya ve abd arasında tost olmuş durumdayız. bu şekilde bir birliktelikte ise abd ile papaz olmadan rusları suriye'nin çok büyük bölümünde dengelemiş oluruz. bizim vuramadığımız iran eşkiyalarını israil vurur. kazan kazan. bir üstteki ağlama ise bunun nedeniyle.

  - israilin lobi gücü kaynaklı abd'deki bazı işlerimiz orta ve uzun vadede düzelebilr. ermeni konularında destekte alabiliriz.

  - israil'in faydası ise iran ve esad yönetimi konusunda onlara ciddi destek verebiliriz. mısır ile araların da oluşabilecek bir gerginlikte yakın vadede olasıdır. ciddi caydırıcılık sağlamış oluruz.

  - en önemli kazanım ise akdenizdeki hidrokarbon rezervlerinin eastmed saçmalığı ile hem türkiye'ye rağmen hem de maliyete rağmen taşınamayacağı aşikar daha kısa bir hat ve türkiye üzerinden hem türkiye'ye gaz alternatifi oluşu hem de ab'ye yeni bir gaz hattı ile uzun vadeli enerji ve ticaret olanağı sağlayacktır.

  bu hat uzun vadede katar ve suud hatları ile desteklenirse putin kendini yakabilir.
 • türkiye’yi biraz rahatlatabilecek durumdur.

  13 yıl sonra
 • allah allah akp döneminde israil ile ilişkilerimiz ne zaman anormaldi ki normalleşmeye başlasın...
  bakmayın van minitleri, mavi marmaraları, osuruktan tayyare efelenmelere falan...
  benim bildiğim israil ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz, siyasi paslaşmalarımız hiçbir zaman sekteye uğramadı ki.
  hatta israilin filistine saldırılarının en yoğun olduğu dönemlerde bile ticaret amacıyla 'gemiciklerimiz' devamlı gidip geldi diye hatırlıyorum.
  yanlışsam yanlış deyin*
 • sanki kötüydü de?
  ' israil için en iyi seçenek erdoğan' olduğunu kendileri itiraf ediyorlar!

  işbirliği açıktan devam edeceğine göre, israil bir daha erdoğan'ı kurtaracak. allah bilir bu sefer ne tavizler verildi-verilecek.

  uzun lafın kısası ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılıyor.