şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle israil olacaktır.

  edit: yaralarına basınca nasıl da kudurdular. siz kürtçü hdp ile ittifak yapan omurgasız yaratıklarsınız. hani ulan şehitlere saygınız? öcalan liderimiz diyen herife yapmadığınız yalakalık kalmadı. bu mu sizin atatürkçülüğünüz? seçimi kazanmak için kırk takla atan yavşaklar mı bu ülkeye sahip çıkacak?(yobaz, yallah arabistan'a dediğiniz saadet'i yalamanızı daha yazmadım.)

  sizin gibi omurgasız, ilkesiz, dönek tiplerin yanında ak parti ışık gibi parlamaya devam edecek.
 • eren erdem'in türkiye-iran savaşında bile iran'ı tutacağını baz alırsak iran'ı tutacaklardır.
 • israil diyorum
 • (bkz: honduras)
 • fransızlar hakkında bir bilgim yok ama türkiye'de bulunanlar kast ediliyorsa
  (bkz: türkiye cumhuriyeti)
 • niye lan? iran şii bir ülke. laiklerin kafası karışık bence. arabistan düşmanı, sünni düşmanı bir ülkeyi emperyalizme karşı desteklememeleri tamamen cahil kalmışlıklarının göstergesinden ibaret.
 • gene provoke edici bir konu, gene eyyamcılık kokan hareketler.

  emin ol ki dini, kendi militarist politikalarına alet eden hiçbir zihniyeti laisizmi savunan bir insan savunmaz. emin ol ki siyasal islamcıların yaptığı gibi, "politika başka, ticaret başka" gibi ilkesiz tutumlar edinmez. israil'i dincilerden çok daha akılcı bir şekilde eleştirenler, siyasal islamcılar değil, solcular, laikler, senin hedef gösterdiğin insanlardır. neden ? çünkü laik bir insan, dinin bir politik enstrümana dönüşmesinden hazetmez ve sırf farklı bir dinden olduğu için bir toplumun bir başkasıyla savaşmasının olağanlaştırılmasını etik bulmaz.

  israil ve iran, dini kendi varoluşu için poltik bir enstürmana çevirmiş iki ülkedir. bugün israil ile anlaşmalara imza atanların hangi siyasiler olduğuna bakarsan, sokaktaki vatandaşı kandırmak için kullanılan söylemlerin aslında bir masal olduğunu daha kolay anlarsın.

  dinciler "suriye'ye az roket atıldı düştü, daha çok roket düşmeliydi" diye emperyalizmi şakşaklarken, laik dediğin, suriyede ölenin çocukların mezhebine bakmadan, sırf çocuk, sırf insan oldukları için savunur. senin "sırf benim dinimden" diyerek mezhepçilik yaptığın noktada, laik dediğin insan, mezhepçiliğin üzerinde bir etik insani anlayışla, zulme karşı çıkar. filistinli çocuğu, müslüman olduğu için değil, insan ve çocuk olduğu için israil'e karşı savunur. senin tarafgirlik içinde gösteremediğin vicdanın alasını tarafsız olarak gösterir.

  soruna illa ki cevap istiyorsan, bu ülkede laikler, solculardan ve ulusalcılardan, vatanseverlerden ve milliyetçilerden oluşur ve bunları hiçbirisi, iran'a karşı yapılan emperyalist müdahaleyi kabullenmezler. ama emin ol, dün aka kara diyen yobazlar, çıkarlarına göre israil'in maşası olmakta hiçbir sakınca görmezler. tarih bunun örnekleriyle doluyken burada ortalığı karıştırmak, ancak art niyetle açıklanabilecek bir harekettir.
 • laikleri bilmem ama solcular ezilen halkın yanında olmasını bilir.

  (bkz: deniz gezmiş'in filistin gunleri)

  gelen yoğun mesajlar üzerine edit: https://www.google.com.tr/…zmisin-filistin-macerasi

  ayrıca solcular abd'nin yanında olur yazan arkadaşlar chp'yi sol parti sanıyor olabilirler.
 • eğri oturalım doğru konuşalım: iran düşerse türkiye de kaybeder, doğusunda zaten belirsiz olan (ırak) varken ikinci bir ülkenin de sorunlarıyla baş edemez harap ekonomisiyle ve hızla her anlamda bir çöküş başlar.

  israil kazanırsa, (komşusu olacağı için) türkiye gibi bir ülke istemez yamacında. karıştırmak ve fırat’ın bizdeki kısımlarını alabilmek için elinden ne gelirse yapar. hatta iran’ı hallettiği için tek uğraştığı ülke türkiye bile olabilir.

  mezhep savaşları başlar, suudi arabistan dolayısıyla vahhabilik alevlenir, iran düşünce onu baskılayan kimse olmaz, sünni’lik şamar oğlanına döner, aleviler karışır, her şey hallaç pamuğuna döner.

  iyi kötü bir filistin politikamız vardı (bu iktidardan önce), devlet politikası kendi meselelerine döneceği için israil’in kendi içindeki araplara karşı hiçbir çekincesi, sakıncası olmaz, hunharca zulme devam eder. türkiye sık sık birleşmiş milletleri ve ab’yi ayağa kaldırdığı için, bunu yapamaz duruma gelir ve batı da buna sessiz kalır.

  laiklerin de dindarların da tutacağı ülke olmamalıdır, aksine bir tarafsızlık ve etrafımda çatışma, patırtı, kütürtü istemiyorum politikası güdülmelidir. birisinden duymuş veya burda okumuştum, bir anadolu kültürü olan “ahmet yesevi politikası” güdülmeli, savaşı değil barışı temsil etmelidir milletçe.

  ama nerde, illa biri taraf olacak her yerde. “tarafı olmayan bertaraf olur” diyen adama kızan, söven, yeren kişilerin olduğu sözlükte bile bir tarafgirlik olmak zorunda! modern çağda ortadoğu, üçüncü dünya ülkesi olduk çıktık iyice!
 • ciasal i$lamcılar kör mezhepçilik yapıp israil'i tutacaklardır.
  laikler ise yıllardan beri ırak'tan sonra hedef suriye, ardından iran
  en nihayetinde hedef türkiye olacak dedikleri için elbette iran'ı tutacaklardır ama her zaman olduğu gibi kimse dinlemeyecektir.