şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oyları ile, israil'le stratejik işbirliği yapanları iktidara getirip, israil zulüm yaptığında cami önlerinde, miting alanlarında ağlayanların durumlarını elli karakter formatı içinde ifade eden cümle.

  israil/siyonizm karşıtlığı üzerinden ajitasyon ve oy avcılığı yapıp başka bir sürü faktörün de bir araya gelmesiyle iktidar olanların seçmenlerinin yaptığı eylemdir bu. örneğin israil ile en kapsamlı askeri anlaşmalardan biri refahyol döneminde yapılmıştır. erbakan başbakandı bu hükümette. şimdi ise çağlayan'da miting düzenleyen erbakan'ın partisi saadet partisi. iktidardaki akape de pek geri kalmadı bu ajitasyondan. içeride kasımpaşa delikanlılığı ile efelenip dışarıda süt dökmüş kedi hallerine bürünmeler de hep gördüğümüz durumlar. ama bu kitle öyle bir kitle ki hala bu efelenmeleri gerçek sanıp yiyor. oysaki lübnanı filistini bombalayan uçakların pilotları askeri işbirliği kapsamında konya semalarında uçuş pratiği yapan pilotlar. ancak anlatamazsınız. fazla eleştirirseniz müslümanların siyasette yükselmelerini istemeyen din düşmanı olursunuz. biri gider israil ile anlaşma imzalar, öbürü ise o anlaşma imzalanırken ya da imzanın mürekkebi kurumadan cami önünde israil'i telin söylevi çeker pişkince. işte bunlar da bu ülkenin hazin/ironik realitesi.

  "koyun gibisin kardeşim,
  gocuklu celep kaldırınca sopasını
  sürüye katılıverirsin hemen
  ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
  dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
  hani şu derya içre olup
  deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
  ve bu dünyada, bu zulüm
  senin sayende.

  ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
  ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
  kabahat senin,
  — demeğe de dilim varmıyor ama —
  kabahatin çoğu senin, canım kardeşim! ”**

  (bkz: mazlumun dini milliyeti olmaz)
  (bkz: turkiye israil ve abd arasindaki askeri ittifak)
 • bir ak partili olarak bunu yaptim ben ama artik gozum acildi recep tayyip erdoğan basbakanimizin israil ile iliskilerini goruyorum artik. bu sefer ayni hataya dusmuycem.
 • akp, mizansen veya değil, kasden ya da kontrolsüzce/gayrı ihtiyari, israil'in deliliği sorumsuzluğu sonucu veya değil; israille ilişkileri gerip/krize sokup, dondurarak bu konudaki sıkıntıyı iktidarının 8., 9. yılında gidermiştir.