şükela:  tümü | bugün
 • neye kime hizmet verdigi a$ikar olan, haksiz yere cignedigini bildigi topraklarda katliam yapmak icin silah altina girmi$* ve umit ediyorum ki cok yakin bir gelecekte sert kayaya toslayacak olan silahli birlik. "katliam" ve "soykirim"kelimelerinin dunya genelindeki tanimi ile bu ordunun yaptiklari karsilastirilirsa, amaci daha da net anlasilacak kuvvetler birimidir.
 • kadınların da askerlik yaptığı ve yanılmıyorsam zorunlu askerlik hizmetinin 3 yıl sürdüğü ordu.
 • tüm gençlerin kadın erkek ayrımı olmadan belli bir yaşta 3 yıl gibi uzun süreler boyunca katıldığı ordu.bununla da bitmeyip belli aralıklarla 15 gün tekrar gidip askerlik yapar insanlar..

  gece barda bir kızla tanışıp içki içerken ne yapıyorsun dediğinde ordudayım deme ihtimali vardır..geri hizmetlerdekiler geceleri evlerine gidebiliyor herhalde..

  bir sürü tartışabilecek özellikleri vardır ayrıca..2 savaşta da arapları yenmiştir mesela..zaten israil'de hava alanına indiğinizde neden 600 milyon arabın 6 milyon israilliyi tükürüp boğamadıklarını görüyorsunuz..güvenlik ve askerlik eğitiminde çok başarılı olmalılar..

  bu ordu da müslüman askerler de vardır..zaten ülkede de gazze'nin haricindeki yerlerde, mesela tel aviv'in dibi olan haifa'da normal bir hayat yaşayan araplar vardır..bu müslüman askerler müslümanlık için önemli olan tarihi yerleri yahudi aşırılık yanlıları ve diğer kötü niyetli insanlardan korurlar..

  gazze de problemli bölgelerdeki askerler genellikle ileri yaşlarda tekrar kısa dönem askere gelenler veya yenilerin en olgunları arasından seçilir..savaşın nedeni veya haklı olup olmadığı konusunda hiç girmeden o alanın bir asker için çok üst seviyede korkutucu ve zor bir görev olduğunu söylemeliyim..bu askerler devamlı kafalarına taş, sopa ve molotof kokteyli atılmasına alışmak zorundadır..300 tane filistinli çocuk arabalarını çevirip taşlarken bile sakin kalmak üzerine eğitilirler..bunu yaşayan birisi size hikayeleri anlatırken gülersiniz ama o anı kafanızda canlandırınca olayın nasıl garip olduğunu anlarsınız ..dünyayı kızdıran bu askerlerin bu hali değildir zaten..israil hükümeti bazı noktalarda bu askerlerine bilinçli ve hedefli olarak birilerini öldürtür..korkutucu yüzünü gösterir..bu onları hep güçlü gösterir ama tüm dünyanın tepkisini haklı olarak toplar ..

  her türlü ayarbaz subjektif fundamentalist islamcı kardeşlerimi gözlerinden öper nefret ettikleri ordu hakkındaki bilgilere forum veya embesil ayar çabalarına girmezler diye umuyorum..*
 • --- spoiler ---
  dikkat dikkat! bu yazı her türlü ideolojiden bağımsız olarak, israil ordusu hakkında teknik ve tarihi bilgiler vermek için yazılmıştır. kaynak sadece ve sadece şurda burada okuyup aklımda kalanlardan ve şu an masamın üstünde bulunan bazı kitap ve dergilerden çalınıp çırpılanlardır.
  --- spoiler ---

  israil ordusu veya resmi adıyla israil savunma kuvvetleri'nin ilk nüvelerini, 1920'lerde ve 30'larda filistine yerleşen yahudi yerleşimcilerin, henüz israil ortalarda yokken kurdukları hagannah ve irgun isimli gizli örgütler oluşturur. (yamuluyorsam düzeltin) 1945 sonrası filistin'e doğru yaşanan kitlesel göç hareketi, zaten önceden beri ufak çaplı çatışmalara sahne olan bölgenin ciddi bir arap-yahudi çatışmasına gebe olduğunu göstermeye başlamıştır. nitekim çok geçmeden yerel boyuttaki ilk çatışmalar 1947 kışında patlak vermiştir. arap tarafında çatışmalar mısır ve ürdün destekli yerel milisler tarafından sürdürülürken yahudi tarafındda irgun ve hagannah ön plana çıkar. arapların bu gün kibbutz olarak bilinen (o zaman da aynı isimle mi çağırılıyorlardı bilmiyorum) kollektif çiftliklere yaptıkları baskınlar ile başlayan çatışmalar, avrupa (artık isviçre'de ne kaldıysa) ve amerika'da yaşayan yahudilerin topladıkları yardımlarla sağlanan küçük silahlar ve suriye'den çekilen fransız birliklerinde apartılmış bir iki tankın desteğiyle örgütlü bir karşı koyma hareketine girişmeleriyle resmen savaşa dönüşmütür. bu ilk arap-yahudi çatışmasını biz henüz ortalıkta israil olmadığı için arap israil savaşı olarak isimlendirmiyoruz. ingilizlerin müdahalesi ve arabuluculuk çalışmaları sonrası 1948 yazına doğru çatışmalar durulmuş, birleşmiş milletlerin bağlayıcılığı bulunan ve filistin'e ilişkin, toprak bölüşümünü de içeren kararları çıkmıştır. uzun süren görüşmeler sonrası yahudi tarafının görüşmelerden çekilmesi ve tek yanlı olarak israil'devletinin kuruluşunu ilan etmesi sonrası patlak veren ilk arap-israil savaşında yine yahudi tarafının askeri kuvvetlerinin artık çatışma ve savaş konusunda iyice tecrübe sahibi olmuş ve amerikalılar tarafında sağlanan silahlar sayesinde ciddi bir ateş gücüne sahip olan irgun ve hagannah'ın oluşturduğunu görüyoruz. kısa süren savaş sonunda bu iki örgütün gönüllülerinden oluşan israil savunma kuvvetleri ortaya çıkmıştır.
 • uluslararası resmi adı (bkz: idf)
 • dünyanın en profesyonel ve güçlü orduları arasında gösterilen güç. abd'nin yıllık 2 milyar dolar askeri destek verdiği israil ordusu ya da zahal 'da, silah altında 630 binden fazla asker, 186 bin gönüllü ve yedek asker bulunuyor.

  2002 verilerine göre ; kara birlikleri 16 tümenden oluşan orduda, yaklaşık 4 bin tank ve bunun hemen hemen 2 katı zırhlı araç bulunuyor. israil hava kuvvetleri ise 600'den fazla savaş uçağı, 80 kadar askeri nakliye uçağı ve 290 helikopterden oluşuyor. deniz kuvvetlerinde de 6 denizaltı, 20 savaş gemisi ve 30'dan fazla hücumbot bulunuyor.

  yabancı kaynaklara göre, israil ordusunun, nükleer başlıklı birkaç uzun menzilli füzenin de bulunduğu büyük miktarda nükleer silaha sahip olduğu öne sürülürken, israil makamları bu iddiaları doğrulamıyor.
 • hakkinda bilgi vermeden once verilenin bilgi oldugunun belirtilmesi gereken ordu.
 • bir sekilde her gencin mensubu olmaktan gurur duymasini saglamis ordudur. gencler hayatinin 2-3 yilini bu orduya seve seve verir ki memleketimden bakinca ilginctir bu.
 • savaşma seviş kelimesine anlam katmış bir ordudur... netekim bayan askerleri barındırdığı için karşısına çıkan her ordu sevişmeyi savaşmaya tercih edecektir.... öbür türlü senin ordu erkek, rakip ordu da erkek, sevişeceğine savaşırsın daha iyi.. hatta götü kaybetme korkusu ile daha bi gaza bile gelir insan..