şükela:  tümü | bugün
  • şahsi fikrimdir.

türkiye - israil ilişkilerine baktığımızda yaşadığımız gerilimlerin ana sebebinin arap dünyasının çıkarlarını savunmamızdan kaynaklandığını görüyoruz. konunun araplar olmadığı hiçbir konuda israil ile bir sorunumuzun çıktığını şahsen ben görmedim. tarihsel sürece de baktığımızda yahudilerle ilişkimiz gayet dostane seviyesinde. osmanlı'ya ihanet etmeyen tek gayrimüslim halk yahudilerdir baktığımızda.

israil'in ortadoğudaki politikaları ne olacak diye sorabilirsiniz. size hak verebilirim fakat dört bir yanınızda işid kafasında sizi yok etmeye çalışan din soslu terör örgütleri olunca israil'in tek yaptığının savaşı kendi ülkesine getirmemek olduğunu düşünüyorum.

israil türkiye'nin dostu mudur? elbette hayır. ama araplar dışında çıkarlarımızın farklı düştüğü pek bir konu yok.

zaten devletlerin dostu-düşmanı olmaz, çıkarları olur sözünü de tekrar hatırlatalım.

edit: @usuyoruz lord stark şunu söyledi. " israilin pkk ile mucadelede hep yanimizda oldugu bize heron verdigi tanklara modernizasyon yaptigi da var. detaylica yazamadim simdi.

ama senelerdir ermeni soykirimini kabul etmedikleri gercegi var, googledan bakılabilir"