şükela:  tümü | bugün
  • israil parlamentosu, 1915 olaylarının ‘ermeni soykırımı’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısını reddetti.

jerusalem post gazetesinin haberinde, "knesset (israil parlamentosu), eş atid partisi temsilcisi yair lapid tarafından desteklenen ‘ermeni soykırımı' tanıma tasarısını oylamayla reddetti" dendi.

'soykırım olarak tanımaması için hiçbir neden yok'

habere göre lapid, holokost'u yaşayan halkı temsil eden parlamentonun 1915 olaylarını ‘ermeni soykırımı' olarak tanımaması ve anma gününü tayin etmemesi için hiçbir nedeni olmadığını söyledi.

kaynak
  • hayırdır inşallah, bayram değil seyran değil.
  • bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü lan?
  • şimdi vitesi geriye alabiliriz.
    (bkz: van münüts)
    (bkz: benim tepkim moderatöreydi)
  • türkiye abd'nin kudüs'ü başkent tanımasını protesto ederken çocuk katili israil'in ermeni soykırımı tasarısını reddetmesiyle ve bizimkilerin müslüman kardeşleri arapların "kutsal emanetleri türkler çaldı" dediği, akplilerin "amacımız aynı, yöntemlerimiz farklı" diyerek ülkeyi yıllarca ortak idare ettikleri cemaat'in darbeye kalkışması ve katar üzerinden suriye'yi karıştıran abd'nin katar'ı terör destekçisi ilan etmesiyle ak-sarayda kafalar iyice karışmıştır. zaten çorbaydı, çorba salatası oldu.

bence kafa karışacak bir şey yok, türkiye'den ve türk milletinden yana olmak yeterli.
  • e: politikadan bahsediyoruz, halktan değil. kendilerinden başka hiç bir milletin kullanmasını istemedikleri bir pozisyonu korumaya yönelik politikadır. türkiye ile uzaktan yakından alakası yoktur. adamlar başka hiç bir milletin bu tür bir mağduriyetle anılmasını, bundan nemalanmasını istemiyorlar. kim olursa olsun. bütün varlıkları, ülkeleri resmi olarak bunun üstüne kurulu.

abd'nin, 1915 olaylarını resmi anlamda soykırım olarak nitelendirmemesinin bir çok sebebinden birisinin, israil'in etkisi olduğunu da düşünmüşümdür hep.

edit 1: para, para, para. yaşanan insanlık suçu bir yana, para basıyor adamlar bununla. en basitinden, amerika'da neredeyse her büyük şehirde bir holocaust müzesi vardır. ama mezoamerikan müzelerinde, yüzyıllarca devam etmiş ve bir ırkı yok etmiş, bilinen tarihin en büyük soykırımı olan mezoamerikan soykırımından tek bir sahne bulamazsınız. hem tanımaz, hem tanır taklidi yapar; göz boyar. hollywood.

edit 2: israil'in filistin'e uyguladığı politika zaten yasa dışı. bu adamların bugün -zaten devamlı suçlanıyorlar- ya da ileride soykırımla suçlanmak gibi bir korkuları, kaygıları yok. arkalarında amerika olsa da, olmasa da yok, ki var. israil'in filistin nedeniyle saldırı altında olmadığını düşünüyorsanız, takip ettiğiniz ana akım amerikan medyasıdır. ki, o dahi kırıldı son 10 sene içinde.

soykırım denen şey, sıradan dünya vatandaşının kişisel vicdan ve ahlakla değerlendirdiği, gerçek dünyada ise yatırım ve politikadan başka hiç bir anlamı olmayan bir insanlık suçu. yoksa isveç'ten avustralya'ya soykırım suçu işlememiş milli devlet yok yeryüzünde. iş, kimin bu politikayı üretip, kültüre çevirip işletecek gücünün olduğunda. bu da para ve güç gerektiriyor; getirisi de daha fazla para ve güç. yatırım işte. yoksa kimsenin umurunda değil kaç tane insanın nasıl yok edildiği.
  • --- spoiler ---

kendilerinden başka hiç bir milletin kullanmasını istemedikleri bir pozisyonu korumaya yönelik politikadır.
    --- spoiler ---

şunu yazmaya geldim, yazılmış. bayılır bunlar dünyanın en mağdur ümmeti rolünü oynamaya, gündeme gelmesine bile şaşırmıştım. geçseydi büyük sürpriz olurdu, türk nefreti şu ayrıcalıktan vazgeçebilecek kadar büyükmüş derdim ama demek ki kibir>nefret hala.
  • manası derindir!

yani demek istiyor ki "ey türkiye bak bu koz benim elimde duruyor bugün senin lehine kullandığım gibi, yarın kafamı bozarsan aleyhine de kullanabilirim."

israil'in sadece israil olmadığını hesaba kattığımızda (ki gerçekten de israil sadece israil değildir) önemi daha bir artan meseledir aynı zamanda.
  • nasil olur, hala kimse soylememis. halbuki buyuk resim kursunda ilk bunu ogrettilerdi bize.

(bkz: ortadogu'da kartlar yeniden dagitiliyor)