şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: popoya popo başlığın yanlış anlaşıldığı kaygısı ile sizlere şu mesajı gönderdi ki haklıdır. ''1980'de israil zaten başkent ilan etmişti. abd 1995'te bunu onaylamış ama başkanlar erteliyordu. trump bunu yürürlüğe sokuyor.''

abd'nin bu hususta çalışmaları olduğu ve tel-aviv'de bulunan elçiliği kudüs'e taşıma konusunda çeşitli girişimleri zorladığı da haberlerde görülmekte ve yazılmaktadır.

türkiye'nin partili cumhubaşkanı, trump'a seslenerek bu olayın bu coğrafyada çok ağır yaptırımları olacağını dile getirmiştir.

israil dışişleri sözcüsü emanuel nahson sputnik'te çıkan habere göre: ''erdoğan tanısın ya da tanımasın, kudüs 3 bin yıldır yahudilerin ve 70 yıldır da israil'in başkentidir'' şeklinde yorum yapmıştır.

ayrıca

aynı kaynağa göre: eğitim bakanı naftali bennett, “maalesef erdoğan israil’e saldırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. her zaman eleştirenler olacak, ama nihayetinde birleşik kudüs'e sahip olmak, erdoğan'ın sempatisini kazanmaktan daha iyi bir şey'' diyerek açık ve saldırgan tutumun boyutlarını gözler önüne sermektedir.

şahsi düşüncem: çok tehlikeli zamanlarda yapılan çok tehlikeli hareketler. bu savaşın kazananı kesinlikle insanlık olmaz.

ön not: bir taraf olduğum için paylaşmıyorum. fakat kudüs her din için kutsal bir kenttir. mescidi aksa'nın ayakta oluşu müslümanlar için daha elle tutulur bir konuma getiriyor. bu hareket mezhepsel kökleri kaşır. doğrusu bütün haberler içinde gerçekten gerilmeme sebep olan olaydır.

edit1: popoya popo uyardı. israil zaten başkenti olarak kudüs'ü söylüyor. fakat avrupa parlamentosu'na göre uluslararası toplum tarafından tanınmadığı belirtiliyor. bu durum abd tarafından kabul gördüğünde işin renginin değişmesi olayıdır.

edit2: mescidi aksa ayakta da ağlama duvarı ayakta değil mi? o da somut değil mi diyenler oldu. kendilerine yaptığım açıklamayı buradan da yeni yanlış anlaşılmaları örtmek için yapacağım. mescidi aksa üzerinde israil zulüm uyguluyor. mesela belirli yaş altında insanlar burada ibadet yapmasın diyebiliyor. aynısını ağlama duvarı için hiç duymadık. duysam ona da aynı tepkiyi verirdim. bir ekleme de banane diyen arkadaşlara yapmak istiyorum. keşke bu coğrafya'da yaşamasak ne banane diyebilsek. fakat her türlü bizi etkileyecek olaydır. istesek de istemesek de.
  • gerçekleşmesi durumunda;
    kim itiraz edecek?
    itiraz eden ne yapabilecek?
  • israil'in toprağı, israil'in içişleri. bizi ilgilendirmez.
  • hep israil'in oyunları bunlar lafının en çok gideceği olay olacaktır.
  • ilk elçiliği de türkiye açar bakmayin siz öyle esip gurlemelerine...

barışmak için lobicilere 20 milyon dolar para vermiş adamlar bunlar hey yavrum hey.

bu israil denen devleti bazen anlamak gerçekten imkansız. ulan baskentin kudüs olsa ne olur olmasa ne olur? zaten isgal etmişsin komple filistin'i daha neyin peşindesin?

21. yy'da hala din refleksiyle hareket edilmesi gerçekten saçmalık degil mi lan?
  • doğru ise israil'i ilgilendiren meseledir. isterlerse nazareth'i başkent yaparlar, isterlerse hayfa'yı.
  • biz bunu kabul edilemez buluruz ki!

alakasız olarak:
    (bkz: osmanlı sultanı devri çoktan bitti)
  • osmanlı'nın hıristiyan bizansın başkentini, italya'nın pagan roma imparatorluğunun başkentini başkent ilan etmesi gibi bir şey.

güçlü devletin güçsüz devletleri işgal edip istedikleri şehri başkent yapması tarihte yeni değil.

din olgusunu aradan kaldırırsanız bu durumla daha sık karşılaşacaksınız.

israil haklıdır demiyorum. zaten tarih haklıların değil, güçlülerindir. israil güçlüdür.