şükela:  tümü | bugün
 • israil'de belkide arap ülkelerinde yaşamaktan daha rahat şekilde hayatlarını sürdürenlerdir.
  bir kısım insanların ısrarla "israil'de arap nüfus acı çekiyor", "ayrımcılık var" demelerine karşın,
  bu kişiler israil vatandaşıdır, ülkelerini sevmektedirler ve ülkeleride onları korumakta, vatandaş olarak iyi şartlarda yaşatmaktadır.
  %20'si ile konuşmadım ancak konuştuğum insanlar ve bir çok israilli arap arkadaşımında dediği gibi,
  israil topraklarının dışında zannedildiği ve propagandasının yapıldığı gibi israil devletine düşman değil, dost olanlardır.

  80'den fazla sadece israilli araplara ait kilise bulunmaktadır.
  üstelik bu kiliseler hükümetten aldıkları desteğin yanı sıra, halk tarafındanda hoşgörü ve sevgi görmektedir.

  hazır konu hoşgörü ve sevgiye gelmişken belirttmekte fayda var.
  iki tür hoşgörü ve sevgi vardır;
  1) ülkemizdeki hoşgörü ve sevgidir. azınlıklar rahatça ibadetlerini yapabilirler. ancak kapıda zırhlı polisler bekler. kilise veya sinagog görevlileri her an takip altındadır.
  halkın arasında hristiyan veya yahudi olduğunuzu söylemezseniz gayet hoşgörü ve sevgi ile karşılanırsınız. devletin koruması aksarsa veya bir işler dönerse katliam kaçınılmaz olur.
  2) israildeki hoşgörü ve sevgidir. azınlıklar rahatça ibadetlerini yapabilirler. ancak kapıda zırhlı polisler beklemez. halkın arasında rahatça hristiyan veya yahudi veya müslüman olduğunuzu belli edebilirsiniz. (zırhlı polisler ve askerler orada heryerdedir, çünkü belli kişileri değil, tüm halkı korurlar. malum ülkemizce çok sevilen hamas ve mücahidleri...)
 • sosyolojik tespit şekline yalama seansı nasıl oluyormuş öğrendiğim başlık aferin durmak yok yalamaya devam
 • taksici olanları şabat'ta duble tarife çıkarmaya çalışır.
 • şu ana kadar iki israilli arap ile tanıştım. biri müslüman diğeri hristiyandı. ikisi de pek dindar değildi. ikisi de ülkesini çok sevdiğini ve israil'de yaşamaktan çok mutlu olduğunu söyledi. hatta müslüman olan muaf olduğu halde israil ordusunda askerlik yapmıştı. özellikle buna bayağı şaşırmıştım.

  tabii iki insandan yola çıkıp genelleme yapacak değilim ama bu konuda ezberdışı konuşanlara hemen cahil damgası yapıştırmamak lazım. durum pek bizim dışarıdan algıladığımız gibi olmayabilir.

  bu entryi israil'in filistin'deki tutumunu savunmak için yazmadım. anekdot olarak okuyun.
 • tamamı israil vatandaşıdır. ceplerinde israil kimliği taşıyıp israilin arkasından laf atarlar küfür ederler.bol keseden saldırırlar. ama ertesi gün işveren israillinin görünce pervane olurlar.bunların mahalleri ayrıdır.zira kaldıkları yerleri bok götürür. sokaklar lağım kokar.ikiyuzludurler çoğu toprak satmıştır. parasıyla .sonrada yaw bu yahudilerce ata toprağımızı gaspeder derler.ama nasıl oluyor o 3 katlı villa ve kapıdaki iki adet buick lacrosse.o ilginçtir.

  mahalleri görmek istiyen street view den.kafr qasem ı arayın.sokakları dolaşın
 • israil sayesinde muassır medeniyet seviyesinden yararlanan ballı araplardır. normalde birbirlerinin kafalarını falan keseceklerine medeniyetin tadını çıkarıyorlar keratalar.
 • israilli arap diye falanjist maruniyi örnek vermek.

  bunlar ariel şaron'un emriyle sabra ve şatilla kamplarında katliam yapan adamlar. lübnan iç savaşı'nda çatır çatır müslüman kesen adamlar. zaten israil marunileri otokton değildirler. 80'lerde israil tarafından paralı asker ve paramiliter güç olarak kullanmak üzere lübnan'dan israil devletinin çeşitli vaatleriyle oraya getirilmişlerdir.

  bu koyunların durumunu çoban köpeğine sormak gibi bir şey. köpek tabi halimiz iyi, çoban bizi çok seviyo, diyecek...
 • youtube'da corey gil-shuster kanalında gördüğüm bir videoda, israil vatandaşı olan araplara sorulan şu sorular :" türkiye'yi biliyor musunuz?, bağımsız bir kürt devleti'ni destekliyor musunuz.. vb" dikkatimi çekti.

  insanların görüşlerinin çoğu da kesin değil. bilgi sahibi pek değiller.

  link