şükela:  tümü | bugün
  • telefonda hayat sigortası satmaya çalışan eleman ile babamın arasında geçen diyalog:

sigortacı: hayat sigortası ister misiniz?
    babam: hayır...

s: ama bıd bıdı bıdı bıdı bıdı (burada yarım saat sigortanın avantajlarını anlatıyor)...
    b: ben ölürsem para eşim ve çocuklarıma mı kalacak?
    s: evet efendim.
    b: o zaman kalsın, hepsinden nefret ediyorum ben...
    s: mavi ekran
  • o kadar uzun cümleler kurmaya gerek yok

'sende haklisin kardeşim' der.
    dükkândan çıkarsın
  • bazen gerçekten eğlencelidir.
    keyfim yerinde olduğunda, özellikle telefonda bir şeyler satmaya çalışan tiplerle çok eğleniyorum.
    kendilerinin bir çalışan olduğuna inancım ve saygımdan ötürü hiç görüşmeleri kayıt altına alıp yayınlama gereği duymadım ama yine de çok eğlendim.

olaylar şöyle gelişiyor.
    mhs: müşteri hizmetleri servisi
    ths: ben :)
    telefon çalar:

mhs:merhaba ths bey, xxx'den arıyorum, ismim xxx müsait miydiniz?

tsh: evet evet müsaitim, hatta ben de sizi arayacaktım xxx hanım isabet oldu.

mhs: dilerseniz yardımcı olabilirim.(burada firmayı aramak istediğimi düşünerek yardımcı olacağını belirtiyor ama işin aslı o değil)

ths: xxx hanım, geçtiğimiz aydan itibaren türkiye pazarında satışa sunduğumuz "kiraz gibi" marka dudak kremlerimizi denediniz mi?

mhs: anlayamadım

ths: dudak kremi, 2 hafta düzenli olarak kullanmanız halinde dudak kuruluğuna ve çatlamalara uzun süreli çözüm getiriyor. üstelik kampanya kapsamında size özel tanıtım fiyatımız ve tüm kredi kartlarına vade farksız taksit imkanlarımız var. dilerseniz, seçeceğiniz kargo firması aracılığı ile ürünü kontrol edip kapıda ödemesini yapabilirsiniz....

bu konuşmayı yaparken muhtemelen beni susturmak için çok müdahale ediyorlardır ama özellikle telefonu kulağımdan uzakta tutarak ve olabildiğince lafı uzatarak sattığımız ürünleri tanıtıyorum.

telefonu yeniden kulağıma koyduğumda yükselmiş bir sesle karşılaşmam da sürpriz olmuyor..

genellikle konuşmaların başlangıcı bu kadar, sonrası karşımdakinin profesyonelliğine, sakinliğine göre değişim gösteriyor ama ne kadar eğlenceli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

hemen hemen tüm konuşmalarımın finali de sinirli bir ses tonuyla:
    mhs: zaman ayırdığınız için teşekkür ederim ths bey, iyi günler (ve hat kesilir)
    şeklinde son buluyor.

önemli not: ağzınız iyi laf yapmıyorsa evde denemeyiniz.
  • -merhaba bıdıbıdı almak ister miydiniz?
    +hayır
    -ama bu bıdıbıdı özelliklerinde ve bıdıbıdı kadar adette sadece bu haftaya özel bıdıbıdı fiyatına.
    +tamam. seviştikten sonra neden olmasın?
    (suratı değişir diğer potansiyel müşterilere yönelir) ama bazıları da kabul ediyor. almak zorunda kalıyorsun 350 tl ye traş makinasını. sanki çok sakallıymışım gibi.
  • karsinizdaysa siktiri yuzyuze telefondaysa siktiri soyleyip kapayarak kurtulabilirsiniz.
  • bazılarında yüz derisi kösele gibi aq.
    siktir çekiyorsun , ısrarla arıyor.
    galiba tek çare numara engelleme....
  • ''hanımefendi/beyefendi,

hayatım boyunca hiç kimse bana satın almak istemediğim bir şeyi satamadı. hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığım bir şeyi satın almak huyum değildir. eğer bir şeyler satın almak istiyorsam gerekli araştırmaları yaparak satın almak üzerine harekete geçerim.''

bu yönetimin işe yaramadığı herhangi bir durumla karşılaşmadım çok nadir olarak 'bu fırsat sadece bu ana özel!' gibi bir söylemle geldikleri zaman ise 'teşekkür ederim ama bu kabul edilebilir bir risk!' diye cevaplarım.
  • bir üst modelini kuzenim almanyadan getirdi diyerek hem ezikleyip hem de çıkışı gösterebilirsiniz.
  • (bkz: hamileyim) birçok noktada işe yarar. kozmetikten zayıflama ürünlerine, spor salonlarına kadar hepsinde işe yarıyor. doktoruma danışmadan yapamam/kullanamam deyip geçiyorum. bir de (bkz: yurtdışında yaşıyorum) var. kredi, digitürk vb kampanyalı hedelerde de bunu kullanıyorum. konuşma direkt kilitleniyor. tavsiye ederim.
  • (bkz: ölü taklidi)