şükela:  tümü | bugün
  • ısrar etme hastalığı.
  • şahsımca başarıya giden yolda bireyin sahip olması gereken en önemli erdemdir.

amerikan filmlerinin birinde şöyle bir replik duymuştum: "persistency is king" çok da afilli söylemişti söyleyen ağabey, biraz ondan da etkilenmiş olabilirim. çok önemli değil. asıl önemli olan bu lafın doğruludur. birbirinden farklı bireyler olarak kendimizi diğerlerinden ayırt edecek şeylerin üzerine gitmeye bayılırız. üniversitede okurken çok hızlı yemek yemesiyle övünen bir adamla tanışmıştım. adamla oturup insan gibi yemek yemenizin mümkünatı yoktu. söylediğine göre anaokulunda hızlı yeme yarışmasında birinci olmuş ve o zamandan beri hızlı yemek yemeyi huy edinmişti. imkansız bir hızda yemek yiyordu. galiba ebeveynleri tam bir kavattı. bu elemanın özelliği çok boktan, kabul ediyorum. fakat ısırarcılığı kendisi için başarıyı getirmiştir. * *

şimdi bir de şu kalıbı düşünün: "isteseydim yapardım da, kasmadım"

burada kasmadım demek yeterince ısrarcı olmadım demekle aynı şey. bir meziyetimizin üzerine gitmeye başladığımızda genelde çabuk sonuçlar almayı bekleriz. bu acil ödüllendirme beklentisini y kuşağı muhabbetine bağlıyorlar. bu aralar yine facebookta patlayan bir grafik var. neden y kuşağı mutsuz diye, illa görmüşsünüzdür, herkes amerikayı keşfetmişçesine paylaşıyor nedense. y kuşağının neden mutsuz olduğu açıkçası hiç sikimde değil. şımarıklıktandır belki. ama başarısız olmasının en temel nedeninin ısrrarcılıktan uzak olduğu bence kesindir. ne de olsa bizler üç ay gitar kursuna gidip de gitarı gardolabın üzerine kaldıran, spor salonuna yıllık ücreti ödeyip de ikinci haaftadan sonra gitmeyi bırakan insanlar topluluğuyuz.

solo atamıyoruz, çünkü parmak egzersizlerinde yeterince ısrarcı değildik. bench preste 100 kaldıramıyoruz çünkü 5 kiloluk dambılla iki idman çalıştıktan sonra vücudumuzun üçgen şekil almadığına tanık olduk. bu örnekler ebediyete kadar uzatılabilir. ben uzatmayacağım.

aforizmayla başladım aforizmayla bitireceğim: "başarılı insanlar ısrar edenlerdir"
  • küçük zekaların saplantısıdır.
  • peşini bırakmama,istediğini elde edene kadar devam etme,vazgeçmemeyi içeren davranış bütünü.
    sonuç verir.
  • sürekli karşıma çıkan illet. şöyle ki, çok ısrarcı bir insan olduğum söyleniyor. ki cidden öyleyim. oldurma saplantım var. oldurana kadar uğraşırım. materyal isteklerde işe yarıyor. maddi duran varlık, kariyer, eğitim, tatil, herhangi bir maddi istek, başarı isteği falan yürüyebiliyor ısrarcı olunca. istediğine ulaşabiliyorsun. azim, zaman, enerji kombinasyonuyla oldurulur zor olan şeyler de.

ama işte insan ilişkilerinde de uygulamaya kalkıyorum. mesela buluşmak istemiyor, buluşmak için çılgın atıyorum; karşı taraf bunalım geçiriyor. ya da istediğim olmayınca aşırı zorluyorum. karşı taraf manyak bu herhalde diye düşünüp iyice uzaklaşıyor, soğuyor falan. ne yapacağımı bilemez durumdayım. öbür türlü davranırsam, pısırık - yeterince istekli değil falan gibi algılanmaktan korkuyorum. garip işler.