şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işssiz doktor olmaz ama düzenli işi olmayan doktor olabilir. çokça da bulunurlar.
 • memurluktan istifa ile tus* arasında yüzlercesi mevcuttur ama bu işsizlik durumu kendi tercihleri olduğu ve istedikleri zaman dönebildikleri için tam da işsizlik tanımına uymaz aslında.
 • (bkz: doktora yapan doktor) maaş vermedikleri için aynı kapıya çıkıyor.

  ayrıca, vakt-i zamanında mecburi hizmet için yeteri kadar bütçe yokken atamaları yapılmamış, tus'a girmeleri de engellenmiş bir grup (bkz: binlerce) doktorun uzunca bir süre işsiz kalmış oldukları söylenmektedir.

  (edit: bfik düzeltildi)
 • yakinda olacagimdir, keskem tip okusaydim.
 • suan icin olmayan kavramdir issiz hekim kavrami. vakti zamaninda ogretmenler icin de ayni sey soyleniyordu fakat her yil 100.000 ogretmenlik mezunu olmakta ve is bulamiyorlar. yilda 10.000 mezun veren tip fakulteleri de ayni kadere mahkum olabilir bence.
 • 2017 haziranda mezun oldum. 5 aydır işsizim
  atandığım yer belli ama gel başla diyen yok beklemekten ciğerim soldu. mecburi hizmet yapmayınca ozelde çalışma imkanın yok çünkü diploman geçersiz. ağustosta yapılan uzmanlık sınavının sonuçlarının açıklanması aralik i bulacak. bu süreçte tüm dönem arkadaşlarıma sabır diliyorum.
  kendi tahminime gelecek olursak okulların eğitim kalitesini bu denli düşürmeye devam ederlerse karşımıza şöyle bir sorun çıkacak : bu sonbaharda bir akrabamiz oğlum " xxx üniversitesi tıp fakültesi " ni kazandı allah utandırmasın yazmış. ben bu çocuğun yakin gelecekte işsiz kalabileceğini düşünüyorum..

  taşranin her bir köşesine açılan tıp fakülteleri sayesinde pratisyen açığı beş sene içerisinde kapatılacak.
  bu durumda da tıpkı mühendislikte hukukta vs olduğu gibi iyi okullardan mezun doktorlar işe alınacak. üzgünüm oyun böyle.
 • bir kaç yıl içinde gündem olacak kavram. avrupa'da 100 bin kişiye 600 civarı doktor düşerken, türkiye'de 100 küsür doktor düşüyor. sağlık bakanlığı bu istatistiği düzeltmek amacıyla her boş araziye tıp fakültesi açtı. şuanda her sene 10-15 bin arası tıp fakültesi mezunu var. tus kontenjanları ise 2-3 bin arası değişiyor. geriye kalanların hepsi kurayla acillere atanıyor. bu kontenjanlar da dolduğunda işsiz doktor kavramı gündeme gelmeye başlar.
 • işssiz doktor kavramının en kötü tarafı doktorların bazıları işsiz kalsın diye doktorluğun ne olduğundan haberi olmadan mezun olacak doktorların hayatımıza girecek olması. her işini bilmeyen insan gibi hatalı iş yapacaklar ve olan yine herkese olacak.
 • 5 yıl içinde olacağını düşündüğüm şey.. evet herkesin dediği gibi heryere tıp fakültesi açıldı ve ciddi oranda mezunlar verilmeye başlandı.. açık sayısal olarak kapanabilir ama nitelikli doktorların yetişmediği düşüncesindeyim.. iyi bir hekim asla işsiz kalmaz bu ülkede çünkü kıyıda köşede kalmış tıp fakültelerinde iyi bir eğitim verilmiyor.. evet bir hekim olarak gözlemlediğim bu..
 • bakanlık tarafından oluşturulan kavramdir.
  77.dhy ile 4000 doktor atanirken 2500 doktor hala tebligat beklemektedir evinde dizini kırıp oturmaktadir. hadi onu geçtim size daha kötü bir olay soyleyeyim 76.dhy ile atanan 250 doktor 100 günü aşkındir görev yerlerine başlamayı beklemektedir. bakanlık resmen 76. dhy yi es geçmiş unutmuş ve 77 deki doktorları atamistir.