• işsizsin diye ilişkisini bitiren, yarın daha fazla kazandığı için seni başkasıyla taksitlerini ödemek için kıçından terler akarak çalıştığın yatakta boynuzlar verilmiş sadakan varmış ki erken kurtulmuşsun.
  • üç senedir issiz biri olarak soyleyebilirim ki hakli gerekcedir. neden derseniz, cunku ayrilmak icin haksiz gerekce yoktur. istemiyorsaniz istemiyorsunuzdur, istegi sorgulamanin mantigi olmaz mk, bu kadar basit.
  • yaşadığımız ülkede işsizlik herkesin başına gelebilecek bir durum. bir bakarsanız çok iyi şartlara sahip bir insan işsiz kalabilir. bu durumda benim karakterime göre o insanı yarı yolda bırakmak, kötü gününde yanında olmamak nankörlük olacaktır. insan sevdiğinin sadece iyi gününde değil kötü gününde de yanında olmalı bence. sevgi ve minnet duygusu bunu gerektirir. iyiyken yanında olup, kötü gününde gitmek yapılacak en adi şeydir benim gözümde. yeri gelir insan sevdiği insanla cebindeki bir lirasını paylaşır ve onun zaten işsiz kaldığı için kırılan gururunu ayakta tutmaya çalışır. sevgi emekle olan bir şeydir bana göre. para önemlidir ama hayatında her şeyi maddiyat olan insandan korkarım ben.

fakat hiç çalışmayan daha doğrusu bir emek harcamayan insanla da bir ilişki yürümez. çünkü o insan sorumluluk duygusuna sahip değildir ve gün gelecek seni de yarı yolda bırakacaktır. kendi için emek vermeyen insan kimse için emek vermez. kolaya alışmış bir durumdadır ve tembeldir.

sonuç olarak burada iki olayın ayrımını iyi yapmak gerekiyor. sevdiğiniz insanı parayla ölçmek günün sonunda hayal kırıklığı da getirir. para önemlidir ama ondan çok daha önemli şeyler de vardır. eğer bir şeyler için çaba gösteren birisiyse o insan işsiz kaldı diye bırakılmaz. sonuçta bir insanla zengin diye ilişki düşünürsün ama her şeyini kaybeder. bir insan ekmeğini taştan çıkarır ve sizi çok mutlu eder. olay aslında kişinin karakterinde gizlidir.

edit: ne kadar zaman geçerse geçsin bazen bazı şeylerin bitmesi çok daha iyidir. giden zaman, harcanan emekler önemli değildir. yaşanan olaylar karşınızdaki kişinin de ne olduğunu gösterir sizin de aslında ne istediğinizi anlatır. hayatta her şey bir tecrübedir önemli olan derslerini alıp yoluna devam etmektir.

edit 2: bir zamanlar işsiz kalan bir erkek arkadaşım oldu. buluşma esnasında bana sessizce "biliyorsun işten çıktım, yeni işe girdim ama daha maaş alamadım" cümlesini utanarak kurdu. hemen "bunu neden daha önce söylemedin? aramızda paranın lafı olmaz, bugün sende olmaz ben veririm yarın bende olmaz sen verirsin" diyerek ona çıkarıp biraz para verdim. üstelik bende öğrenci bir insandım. çünkü ilişki bunu gerektirirdi bana göre. gerçi sonrasında aldatıldım ama bugün yine aynı şartlar olsa yine yapardım. en azından benim vicdanım rahat bir şekilde, derslerimi alarak yoluma devam ettim. kaybeden de ben olmadım, yapmam gerekeni yaptım ve en azından onurlu bir şekilde yoluma devam ettim.
  • (bkz: ucuz yırtmak)

nerede olduğunu hatırlamıyorum ama şöyle bir cümleyi hatırlattı bana; "bazen allah kurtarıyor, siz ayrılık sanıyorsunuz."

varlığı yokluğu birlikte omuzlayamayacağın kadından zaten fayda gelmezdi kardeşim, hayırlısı olmuş diye düşünmelisin belki de.
  • kabul edip, içime sindiremediğim durumlardandır. ilişkide başkasına gönlünü kaptırmasını anlarım. gönül lan bu. ama işsiz kalınca terk etmek, bu iyi günde kötü günde diye verdiğin bütün sözlere, yeminlere aykırı. kuru ekmek yersin, az giyersin ama yanında kalırsın. tabi bu dediğim erkeğin sırf kadının güzelliği için, kadının da sırf erkeğin parası olduğu için yaşadığı beraberlikler için geçerli değil. o zaman baştan terk edilmeyi göze alacaksın zaten.
    biz türk toplumu olarak kadın erkek tüm yükü birlikte paylaşıp kazanıp geç de olsa mal sahibi olmanın güzelliğini anlayamayacak mıyız? destek olmanın, yanında olduğunu hissettirmenin güzelliğini. yoksa şu hayatta son salak ben mi kaldım.

"kırk kere söyledim bir daha söylerim
    savaşta ve barışta, karada ve denizde
    düşkünlükte ve esenlikte
    zamanımız apayrı bize göre
    yan yana olduk mu elele
    aç kalsak ağlamayız biliyorum."
    turgut uyar
  • yapmayın yapmayın kötü giden ilişkimde çocuk işten ayrılınca dahi kıyamadım bi kendini toparlasın düşene birde ben vurmayayım dedim ama.
    adam başka yerde işe başladı osuruktan tayyare sebeple benden ayrıldı.
  • yeni yaşadım ben bunu.
    kısaca anlatayım, çalıştığım kurumun sahibi olan yavşak piçin ellerini ceplerimize atıp hakkımız olan zorunlu ödeneği bizden hukuksuzca istemesine karşı çıktığım için işten atıldım ki kurum çalışanlarının yüzde biri bu onurlu duruşu sergiledi. yani onurlu olduğum için işten atıldım. basın, bakanlığa şikayet, mahkeme her koldan hakkımı aramaya koyulduğum süreçte kız arkadaşım da beni terk etti. tabi o bunu kabul etmiyor. ama üç yıldır daha büyük olaylarda birbirimize kenetlendik, kavgalar ettik çok çok büyük, ama hep barıştık. ama işten atılmam sonrası yaptığım tek hatada terk edildim, binlerce özre rağmen. bu sıkıntılı durumumu bile bile yaptı bunu. bir de ilk kez sevgim tamamen bitti, aşk tamamen bitti cümlelerini duydum ondan. daha önce kavga edip üç ay ayrı kaldığımızda bile duymamıştım bu sözleri. ama işsiz olunca kendisi kabul etmese de bilinçaltı erkeği sevilmeye değer görmüyor. kadınların birçoğu işi olan, parası olan adamı seviyor, güven arıyor!
    bu da yepyeni yaşadığım hoş bir anımdır.
  • şimdi millet çok akıllı arkadaş bizim kuşak enayiymiş. bakıyorum herkes memur yada kurumsalda çalışan kişilerle arkadaşlık ediyor yada evleniyor. kimse evde oturan ....... öğretmenliği yada ........ mühendisliği mezunu ev kızını kabul etmiyor. zaten erkek için durum daha vahim işine göre yada konumuna göre bütün toplum değerlendiriyor. iyi geliri olmayan makam mevki sahibi olmayan direk intihar etsin diye baskı yapılıyor.

not: evli 1 çocuklu eşi çalışmayan.
  • gayet normaldir. zayıflık belirtisi gösterdiğiniz anda özellikle kadınlar hiç gözünüzün yaşına bakmazlar. bu onların bilinçaltında çalışan çok kararlı bir processdir. tabi ki kabul etmezler. onun yerine tam olarak neden kaynaklandığını bilmedikleri bir soğukluk hissederler size karşı ve sebebini de "eskisi gibi hissetmiyorum, yürümüyor ilişki" olarak açıklarlar. malesef bu şekilde olmayan düzgün karakterde çok az kadın vardır.
  • beklenen sondur. evlenmeden önce gerçekleşmesi iyidir. öbür türlüsü çok daha yıkıcı olabilir. ayrıca istikrarsız çalışma durumundan ötürü 5 yıllık ilişkisi biten kişiye "ee sen de 5 yıl iş bulamamışsın, kız haklı tabi" diyen yazarlara ilköğretim türkçe kitaplarındaki okuma parçalarını, metinlerin sonunda yer alan "okuduğumuzu anladık mı?" bölümleriyle birlikte tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap