şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekonomik gidişatın kötü sonuçlarından bir nebze olsun kurtulmak için atılabilecek adımdır.

  malumunuz son 6 ayda zarar eden sektörlerin patronları bir çok işçiyi işten çıkardı.

  bu işçiler arasında en vasıfsız elemandan tutun mühendisine kadar bir çok farklı alandan insan var. bir çoğu da işinde iyi insanlar.

  inşaat mühendisi vs desen zaten bir yığın işsiz var. psikolog, öğretmen, fırıncı, çiftçi, kimyacı derken aradığınız her şey bu işsizler ordusunun içinde.

  diyorum ki şöyle konya gibi geniş ve düz arazisi olan bir yere yeni ütopik bir kasaba kuralım. hatta kasaba küçük kalacak olursa ilçe kuralım. bütün bu saydığımız insanları toplayıp projesini çizip ilçeyi hayata geçirelim.

  kendi öğretmenimiz, kendi boyacımız, kendi fırıncımı olsun. devletten kurulum aşamasındaki inşaat malzemeleri hariç hiç bir şey beklemeyelim.

  emin olun yaşarız. bu kadar yetişmiş insanla krallar gibi yaşarız.

  görüş ve önerilerinizi bekliyoruz...

  edit: kendi üretimini yapacak bu insanlar. 10 yıl vergi muafiyeti mantıklı. böylece sistem oturana kadar devlete borç da oluşmaz.
 • hayalleri öldürmeyi sevmem fakat hayallerin gerçeğe bir noktada tutunması gerekir.

  yapılması gereken boş bir alana gidip hep birlikte ev kurup devlet buna bir çözüm bulsun denmesi. ayrıca

  - yatırım. (ekonomik çevirim sağlamak için)yiyecek, içecek temini olmazsa olmaz
  - girişimcilik ruhu işsizler.
  -risk almayı seven insanlar.

  edit: kişisel olarak 10 yıl vergiden muaflık isterdim üstüne. ağlamayana meme yok.
 • kasabanın ortasındaki ağaçları keseriz. hemen bi millet kıraathanesi. içi kek dolu. ohhh misss.
 • memleketteki 2.751.000 işsiz sayısı ile kurulacak olan kasaba değil ufak bir ülke olur. hatta dünya nüfus sıralamasında moğolistan ile jamaika arasına yerleşerek 142. olur. tabi bu veriyi yazmak da yürek burksa da ülkemizin gerçeği ne yazık ki bu. şahsen işsiz insan sayısının bundan bile yüksek olduğunu düşünüyorum ancak resmi veri bu.

  bu kadar işsiz insanla yeni bir ülke kurularak daha ütopik bir düzenle daha çağdaş bir seviyeye erişmek bile mümkün. avrupa'da olup yüksek refaha sahip ızlanda ve lüksemburg'un nüfusu sırasıyla 323.000 ve 537.000. hal böyle olunca da biz neden yapamayalım diye insan bir düşünmüyor değil. ama bence bunu sağlayabilmek için ortadoğu'nun yan gelip yatarak hazıra konma gibi olaylarını kenara bırakmayı başarabilmek lazım.