şükela:  tümü | bugün
 • bir işi sadece para için yapmak saçma geliyor. verdiğim emeğe değecek, inanabileceğim bir iş bulamadım.
 • basiretsiz ve işsizlik sorunu zerre umrunda olmayan siyasetçiler, net. sorunu hiç kendinizde aramayın beyler.
 • yeterince kalifiye olmamak ve torpil kavramından nefret etmek.

  benim için bunlar en azından. suçlu benim yani.
 • yüzde beş peşinatla satılan evlerin alınmaması.
 • (herhangi bir işte çalışırken çeşitli sebeplerle maruz kalınan işsizlik (kovulma vb.) haricinde)

  - bir iş için gerekli asgari şartlara sahip olmadan, o işi istemek + başvurmak (ve hala daha o asgari şartları yerine getirmek için çabalamamak)

  - iş beğenmemek (aslında bazı durumlarda kişi kendi yetersizliğini kamufle ediyor)

  - işsiz kişi sayısının fazlalığı ve işsiz kişilerin genel olarak (istenilen iş dalları için ayrı kümelendirirsek) birbirlerine benzemesi.

  - işsiz kişiler birbirlerine benzedikçe, aradan sıyrılmak için başka faktörlerin devreye girmesi (genellikle torpil)

  - ve diğer sebepler (kişinin kendisini bilmemesi, kendisini bilmediği için aslında yatkın olmadığı bir dalda uzmanlaşmaya çalışıp yetkinleşememesi (iş bulmak = o işte yetkin olmak anlamında söylemiyorum), kişinin kendi özelliklerini keşfetmeye başlaması ve çoğu şeye gecikmesi)

  - bu sıralamam ağırlıklı olarak üniversite mezunları için, tüm halk için özet geçecek olursam : (bkz: vahşi kapitalizm)
 • tashihin bir meslek hatta alelade bir iş olarak bile görülmemesidir.

  not: times new roman'da 12 puntoda sayfası 2,5 lira.
 • hazırsanız söylüyorum...

  iş beğenmiyor hıyarlar ya. vallahi bak beğenmiyorlar. hayır üniversite mezunu beğenmiyor da ilkokul mezunu da beğenmiyor. evden çıkıyorum okula gidene kadar 50 tane iş ilanı görüyorum yolda. bazı ilanlar aylarca inmiyor camdan. 1 kişi de gidip çalışmıyor. neden? çünkü işin karizmasını beğenmiyorlar. öyle garson, kasiyer, getir-götür falan bize dokunuyor. eh asgari ücret de yetmiyor tabii. hani işsizken 0 paraya tavız ama çalışınca 1300 lira az oluyor. bir de bunların üniversite mezunu versiyonu var. bakın iyi dinleyin. bunların en büyük örneği öğretmenler mesela. atanamayan öğretmenler. 50 yıldır atanamıyor bu abiler ablalar ve hiç bitmiyorlar. yakında sayıları öğrencileri geçecek. ulan biri de demiyor ki biz neye itiraz ediyoruz? hoca hoca, öğrenci başına 2-3 öğretmen düşecek yakında bi gidin başka bölüm okuyun lütfen. bu arada devlet sizi atamak zorunda değil. siz okumayı talep ediyorsunuz onlar da sizi okutuyor. mesela çin'de insanların %90'ı üniversite mezunu. milyarlık çin'de devlet herkese atama yapsa diyecektim az kalsın. yapamaz. üniversite artık bir ilim, bilim, kültür merkezi. iş edinme yeri değil orası ciddiyim. yani iş beğenmemezlik etmeyin. girin çalışın maksat çalışmaksa.
  aile parası yiyen yüzsüzler var bir de.
  bir de sigortasız çalışıp işsiz görünenler falan var sanırım.
  işsizlik yok ya ben inanmıyorum.
 • bazı yavşakların kendilerine yatırım yapmamak olarak tanımladığı sebepler. he amk işsiz olan herkes kendisine yatırım yapmadı o yüzden işsiz. ulan burası liyakat denen l'sinin olmadığı ülke adam kendisine yatırım yapsa ne yazar?! küfür edicem ettiğim küfüre yazık amk.

  sebepler;

  - iş arzından çok talep olması. lan daha geçen gün 100 küsur kişilik temizlik görevlisi ilanına 2500 kişi başvuru haberi vardı fox tv'de! 1 kişilik ilana bırak yüzlerceyi binlerce insan başvuruyor artık.

  - istanbul, ankara dışı şehirlerde yaşamak! bak arkadaşın biri üstte yazmış; "izmir'de yaşamak" diye. adam haklı! amk memleketinde her iş istanbul'da. ben de işsizim antalya'da yaşıyorum ama yok kardeşim doğru düzgün ilan çıkmıyor ik sitelerinde. çıkanlara da yüzlerce kişi başvuruyor. istanbul'da başvuruyorum en azından görüşmeye çağırıyorlar ama ben o amk bok çukuru şehrinde yaşamak istemiyorum kardeşim. memleketim lan burası benim, seviyorum. gidip istanbul'da trafikte saatlerce vakit geçirmek istemiyorum, o insan kalabalığına girmek istemiyorum ama nedense her iş orada amk.

  - network, torpilsizlik. işin ik sitelerine kaldıysa zaten yanmışsınız. sağlam deneyim falan olacak ve üstüne şanslı olacaksınız. torpilsiz, adamsız iş bulunmuyor. ben torpile karşıyım diyen arkadaşlara da tavsiyem hiç acımayın imkanınız varsa. siz misiniz olm dünyanın safı? siktir edin amk. burası namussuzların ülkesi. bulursan torpili gir işe. girmezsen lavuğun biri çıkar, "kendine yatırım yapmıyor yeaaa" der. itin köpeğin maskarası olasıya varsa torpilin işe gir daha iyi.

  - mesleksizlik: iletişim fakültesi mezunuyum. uzun zamandır işsizim. medya sektöründe iş aradığımdan değil, mesleksiz olduğum için sıkıntı yaşıyorum. siz üniversiteye meslek sahibi olmak için mi gidilir diyen mallara bakmayın. burası türkiye, mezun olduğun fakülte seni meslek sahibi yapmıyorsa (iletişim, işletme, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, felsefe, tarih, arkeoloji vs) üniversite okumanın bir anlamı yok. gir kuaför ol, marangoz ol, terzi ol daha iyi.

  maalesef işsizim, ev erkeği oldum amk :(