şükela:  tümü | bugün
 • bir işi sadece para için yapmak saçma geliyor. verdiğim emeğe değecek, inanabileceğim bir iş bulamadım.
 • basiretsiz ve işsizlik sorunu zerre umrunda olmayan siyasetçiler, net. sorunu hiç kendinizde aramayın beyler.
 • yeterince kalifiye olmamak ve torpil kavramından nefret etmek.

  benim için bunlar en azından. suçlu benim yani.
 • yüzde beş peşinatla satılan evlerin alınmaması.
 • (herhangi bir işte çalışırken çeşitli sebeplerle maruz kalınan işsizlik (kovulma vb.) haricinde)

  - bir iş için gerekli asgari şartlara sahip olmadan, o işi istemek + başvurmak (ve hala daha o asgari şartları yerine getirmek için çabalamamak)

  - iş beğenmemek (aslında bazı durumlarda kişi kendi yetersizliğini kamufle ediyor)

  - işsiz kişi sayısının fazlalığı ve işsiz kişilerin genel olarak (istenilen iş dalları için ayrı kümelendirirsek) birbirlerine benzemesi.

  - işsiz kişiler birbirlerine benzedikçe, aradan sıyrılmak için başka faktörlerin devreye girmesi (genellikle torpil)

  - ve diğer sebepler (kişinin kendisini bilmemesi, kendisini bilmediği için aslında yatkın olmadığı bir dalda uzmanlaşmaya çalışıp yetkinleşememesi (iş bulmak = o işte yetkin olmak anlamında söylemiyorum), kişinin kendi özelliklerini keşfetmeye başlaması ve çoğu şeye gecikmesi)

  - bu sıralamam ağırlıklı olarak üniversite mezunları için, tüm halk için özet geçecek olursam : (bkz: vahşi kapitalizm)
 • tashihin bir meslek hatta alelade bir iş olarak bile görülmemesidir.

  not: times new roman'da 12 puntoda sayfası 2,5 lira.
 • paraya odaklanmak.

  ilkokul: büyüyünce polis olcam
  lise: babamın tanıdıkları var işim hazır
  üniversite: bi mezun oliyim, 5 haneliden aşağı kazanmıcam!!1
  mezuniyet: dövlet bize bahmiy
  lisans: kendi işimi kurucam

  kişi kendine bir hedef çizer, o hedefin olacağına inandığı kadar olmaması durumunda ne yapabileceğini göz önünde bulundurur. güzide ülkemizde hedefe giden tek yol okul okumak olarak biliniyor. bu yüzden işsiz sayısı, aslında işine sahip alaylılara göre çok az.

  türkiye'deki okullarda, okul okumamış insanlara nasıl güzel bir hayat hazırlayabileceğiniz öğretilir. kişinin nasıl güzel bir hayat yaşayacağı değil.

  ama biz istiyoruz ki, o kadar okuduğumuza değsin. iyi paralar kazanabilelim ki çalışma isteği gelsin. facebook profilimize software engineer at yozgat bozok university yazmayı seviyoruz, ama istiyoruz ki altına da software engineering at facebook yazabilelim.

  aç kalmayı ve çevremizden borç istemeyi, konfeksiyonda çalışmaya göre daha onurlu buluyoruz. bize çalışmanın değil paranın mutluluk getirdiğini öğrettiler.

  suç bizim değil. biz, sistemin emrettiği her şeyi yaptık, şimdi de karşılığını istiyoruz
 • hazırsanız söylüyorum...

  iş beğenmiyor hıyarlar ya. vallahi bak beğenmiyorlar. hayır üniversite mezunu beğenmiyor da ilkokul mezunu da beğenmiyor. evden çıkıyorum okula gidene kadar 50 tane iş ilanı görüyorum yolda. bazı ilanlar aylarca inmiyor camdan. 1 kişi de gidip çalışmıyor. neden? çünkü işin karizmasını beğenmiyorlar. öyle garson, kasiyer, getir-götür falan bize dokunuyor. eh asgari ücret de yetmiyor tabii. hani işsizken 0 paraya tavız ama çalışınca 1300 lira az oluyor. bir de bunların üniversite mezunu versiyonu var. bakın iyi dinleyin. bunların en büyük örneği öğretmenler mesela. atanamayan öğretmenler. 50 yıldır atanamıyor bu abiler ablalar ve hiç bitmiyorlar. yakında sayıları öğrencileri geçecek. ulan biri de demiyor ki biz neye itiraz ediyoruz? hoca hoca, öğrenci başına 2-3 öğretmen düşecek yakında bi gidin başka bölüm okuyun lütfen. bu arada devlet sizi atamak zorunda değil. siz okumayı talep ediyorsunuz onlar da sizi okutuyor. mesela çin'de insanların %90'ı üniversite mezunu. milyarlık çin'de devlet herkese atama yapsa diyecektim az kalsın. yapamaz. üniversite artık bir ilim, bilim, kültür merkezi. iş edinme yeri değil orası ciddiyim. yani iş beğenmemezlik etmeyin. girin çalışın maksat çalışmaksa.
  aile parası yiyen yüzsüzler var bir de.
  bir de sigortasız çalışıp işsiz görünenler falan var sanırım.
  işsizlik yok ya ben inanmıyorum.