şükela:  tümü | bugün
 • okuyup bisey anlamadigim kitap.
  anlatim kotu, insanlar birbirine karismis, konudan konuya atlio, sacma...
 • '' bu romandaki kişilerin, olayların gerçek kişi ve olaylarla ilişkisi yoktur...
  ancak anlatılanların yalnızca hayal ürünü olduğunu kim söyleyebilir?.. ''
 • 12 eylül döneminde sakıncalı bulunup yayınlanması 5 yıl gecikmiş okunası kitap. ilk baskısında adı "ıssızlığın ortasında"dır. 1979 milliyet roman yarışması birincilik ödülünü, 1985 madaralı ve orhan kemal roman armağanlarını almıştır.
 • 1979 milliyet roman ödülünü orhan aga nın başyapıtı cevdet bey ve ogulları ile paylaştı.

  --- spoiler ---

  esas oğlan ayhan, romandaki bir kadına küsküyü verirken "sen benim acılarıma katlanamazsın" babında sıkı laflar edip diger taraftan da kadıncağızın boğazını sıkmaya çalışıyordu

  --- spoiler ---

  yanlış hatırlamıyorsam.
 • kitaptan: "yaşanan her serüven insan hayatında eksik kalan bir resmin tamamlanmasıdır."
 • "sonra??" diye içim içimi yerken bitecek diye üzüldüğüm bir başka eroğlu romanı..

  her seferinde olduğu gibi kendime yönelik bir sürü soru bırakıp bitti bu da..
 • mehmet eroğlu'nun okuduğum beşinci kitabı, fay kırığı serisinin ilk kitabı mehmet fay kırığı - 1 ile başladım mehmet eroğlu'na ve belli bir standardı olan bir yazar, tüm kitaplarında ilk göze çarpan bu ve hayatla bir derdi var, bazı insanlarla bazı değer yargıları ve takıntılarla.
  ıssızlığın ortası okuduğum en iyi mehmet eroğlu romanı ve hatta okuduğum en iyi türk romanlarından biri, bilhassa kitabın ilk yüz sayfasında ki dil ve anlatım zenginliği gerçekten çok etkileyici, zaman zaman yapmış olduğu zihin geçişleri bir film sahnesi gibi canlanıyor gözlerinizin önünde, bu zaman geçişlerini biraz quentin tarantino'un kült filmi pulp fiction'a benzettim lakin derhal uyarayım kitabın yazım tarihi 1974 film ise 1994 yapımı, 5 yıl yasaklı yayımlar kategorisinde bulunduğundan yayımlanamamış bir kitap. ulusal çeşitli roman ödülleri de kazanmıştır.
  kahramanımız ayhan'ın yaşadığı travmalar, sorgulamalar, hayata dair tereddütleri, cinsellik, savaş ve geçmişin öğrenci hareketlerinde yer alıp zamanla serbest piyasa ekonomisine teslim olmuş, idealizmden uzaklaşmış yaşamlar..
 • ıssızlığın ortası..
  1970'ler..devrim hayalleri. .arkadaş dökümleri. .ölümün devre dışı kalıp öldürenin iç döküntüsü..yine dönüp dolaşıp insanın kendisiyle olan hesaplaşması.. çevresi ne kadar kalabalık olursa olsun,sevginin her türlüsünü yaşamak da insanı o yalnızlıktan kurtaramamakta..çünkü yolun başında hayalini kurduğumuz hatta onun için savaştığımız düşünce bir müddet sonra boş bir hevese dönüşebiliyor..bu heves uğruna kaybettigimiz sevdiklerimizi düşündükçe hesaplasma yine kendi içimize dönüp en büyük "neden " sorusunu yine kendimize sorarken buluyoruz kendimizi..
  neticede bu dünyada insan dışında hiçbir canlı kendi türünü öldürmek için kıyasıya mücadele etmemekte...
 • bu romanda, ayhan'ın "yaşamayı kendisinden daha çok hak ettiğini" düşündüğü, nişanlısına kavuşamayan asker arkadaşı rifat, vizonteledeki rifat'ın ta kendisidir.

  böyle alengirsiz bir yan karaktere, böylesine naif bir olay örgüsü ile vücut buldurmasıyla, sarışın bir kadının gözündeki kahverengi lens gibi girdi gözüme sayın erdoğan. başka da o kadar insana girmiştir işte ancak.