şükela:  tümü | bugün
 • nüfus artışı, daha doğrusu nüfus artış hızına yetişemeyen yeni iş sayısı

  memlekette girişimci sayısının az olması / kimse iş kurup batma riskini kolay kolay göze alamıyor arkadaş

  ezberci-tornacı-dumur edici eğitim sistemi

  eğitim sisteminin plânsız oluşu / 10 sene içerisinde bu meslekten şu kadar adama ihtiyacımız olacak, şu şu meslekler ise şişti ortalık adam kaynıyor, kısa-orta vadeli zaman zarfında içinde ona göre milleti gaza getirelim de bu mesleği seçsinler, şu şu meslekleri de ne yapalım ne edelim iyice gözden düşürelim de hakikaten bu işi sevip de götü yemeyen gelmesin vs vs tarzı yaklaşımların olmayışı (lan zaten ne kalkınma plânı kaldı ne de şu kadar sene içerisinde şunları şunları yapacağız diye hedef koyan bir devlet adamı, bir de kalkıp bunu mu akıl edecekler?)

  vatandaşın kıçının rahatına düşkün olması sebebi ile -kimi zaman nefesi koksa bile- öyle her işi beğenmeyişi

  vs vs işte...
 • haftada 5-6 günlük, günde 8-10 saatlik çalışma süreleri. oysa herkes haftada 2 gün ve günde 4 saat çalışsa mevcut işler herkese yeter de artar bile.
 • kpssyi kazanamamak olabilir.
 • (bkz: otomasyon)
 • boşa konuşmanın lüzumu yok, yüce bakanımızın da buyurduğu üzere işsizliğin en temel sebebi kadınların çalışmasıdır. lütfen şöyle bir gözünüzde işyerinizde kaç tane kadın çalışan olduğunu canlandırın. onların hepsinin yerine gürbüz delikanlılar çalışsa, bu hanım kardeşlerimiz de evlerinde örgü örseler, yemek yapsalar, bir altın gününden diğerine koşsalar, en az üç çocuk doğursalar, hatta zengin ve kültürlülerse bu rakam dörde çıksa güzel olmaz mı? soruyorum sizlere bu şekilde işsizlik çözülmez mi? hatta ve hatta ülkemizde işverenler çalışan sıkıntısına dahi düşer, "ne olur gel benim şirketimde çalış" diyerek kapılarımızda sürünürler. işte gelişmiş ve refah düzeyi yüksek bir ülke olmaya giden yol da kadınların çalıştırılmamasından geçer. siz bu kafayla giderseniz işsizlik %20 de olur %30 da.

  peşinen gelen edit : ironi ile aranız pek iyi değilse en azından kötülemeyin.
 • galiba işçiye göre iş, işe göre de işçinin olmaması da bir sebeptir.
 • (bkz: bütün götlerin müdür olması) yurt genelini bilemeyeceğim ama benimkinin sebebi bu olacak kesin. bu ne lan, saat 11 e kadar iş mi olur.
 • piyasaya müdahale edilmesi. sen bıraksan görünmez el halledecek halbuki.
 • ekonomiye gerekli müdahalenin yapılmaması. para arzını arttırsalar faizler düşecek, bu da yatırımları arttıracak halbuki. ya da kamu harcamalarını arttırıp bu giderleri vergiyle finanse etseler gsmh artacak. g'nin kat sayısı daha büyük çünkü.