şükela:  tümü | bugün
1383 entry daha
  • 2.5 yılın sonunda yılardır tanıdıkları araya sokarak bulmaya çalıştığım işlerden bir tanesine başladım. ilk başta şartları gayet uygun geldi. hafta sonu çalışma yok, sabah 9 akşam 6, merkezi yerde, yürüme mesafem yok, evimin önünden binip işyerinin önünde indiğim 15 dklık mesafede bir iş yeri. sonra geldik en önemli ve umutlarımın yıkıldığı ve başlayalı 2 ay olmasına rağmen hala hergün küfür ettiğim, işi bırakıp işsizliğe dönmek istediğim o ana. önceden kendimi pozitif düşünmeye odaklamışım,asgari ücretten biraz fazladır inşallah asgari ücrete çalışmam diye. neyse patron görüşmenin sonunda vereceği maaşı söyledi : tam tamına 1750 tl. yanlış duymadınız. bir de utanmadan yemek ücretiyle beraber asgari ücrete denk getirdiğini söylemez mi. bir kez daha adaletini sikeyim dünya dedim, oysaki adalet kavramının en fazla olması gereken yerde. burası bir hukuk bürosu ve patronumuz olacak adam avukat. bu zor hayat şartlarında kaderime razı gelip işi kabul ettim. işin tek artısı hafta sonu izin ve resmi tatillerde memurların kullandığı izinlerin bize de hak olarak tanınması. hayatım boyunca asgari ücretin altında çalışmayı hayal dahi etmemişken 2. 5 yıl evde pineklemenin sonucu bu oldu. bu süreçte psikoloji diye birşey kalmadı, panik atak krizleri başladı, özgüvensizliğin dibine vurdum. erkek çocuğa nazaran bayanların çalışmadan baba parası yemesi daha az vicdan yaptırıyor insana. siz siz olun ne olursa olsun evde oturmak yerine gidip bir işte çalışın, psikolojinizin bozulmasını istemiyorsanız.
  • 1.5 yıl yaşadığım durum. allah düşmanımın bile başına vermesin.
  • iş olmadan iş tutmayın ..iş bulunana yada özel olarak yaratılana dek ,-''olmasada(zamanla) olur ,hayatla işim yok diyebilecek'' özgürlügünüz olsun..gerisi kendiliginden gelir (eger çalışmaya/ yaratmaya karşı degilseniz tabi)..işsiz olup özgür olabilirsiniz pekala ama sorumluluk almışken hem işsiz hem özgür olamassınız..
  • " erkek çocuğa nazaran bayanların çalışmadan baba parası yemesi daha az vicdan yaptırıyor insana "

(bkz: #95234554)

bu nedir şimdi? kadınlar da çok meraklıydı evde baba parası yemeye.

işsiz erkekler için çok daha ağır şeyler söyleniyor, bunun farkında mısınız? öz oğluna bile ana avrat sövenler var, kendi kulaklarımla duydum.

kadınlarla tek fark şu; " onlar nasılsa kadın, yaradılışında çalışmak yok " dedikleri için iş bulamayınca küfretmiyorlar. tabi işsizlikleri yüzlerine vuruluyor, toplum tarafından dışlanıyor. küfür yemiyorlar yani, tek fark bu.

işsizlik ve dolayısıyla parasızlık cinsiyet ayırmaz. bunu unutmayın. havadan gelecek para her iki cinse de gelebilir. geleceği yoksa da gelmez.
  • 3 senedir profesyonel olarak yasadigim durumdur. 2020 mart ayinda 4 sene olacak. teknik bir meslege sahip oldugumdam dolayi, bilgiler unutuluyor. bu nedenle dahada zorlasiyor ise girmem. yapimda ve yayinda emegi gecenlerin, allah belasini versin.
  • pazar tezgah kiraları yaklaşık 200tl. çok daha ucuz yerler 50tl veya daha pahalı yerler de var. gidip bir tezgah kiralayıp limon satın gene 1750 kazanırsınız üstelik patronun ağız kokusunu çekmezsiniz.

ortalıkta ufak tefek ev işlerini yaptıracak adam yok. örneğin bizim burada sifon tamir eden adam yok. böyle hizmetlerin eksik olduğu bir mahallede basit tamir işleri yapsanız gene 1750 alırsınız.

muhtelif online satış siteleri kendi aracı olan kişilerin araçlarını kiralayıp kargo dağıtımında kullanıyor. biraz paranız var ise aracı da leasing ile alarak bu işe girin. 1750'yi katlarsınız.

akıllı cep telefonu olmayan yok. git bir youtube kanalı kur. git işsizliğini, günlük hayatta yaşadıklarını dalga geçen bir üslup ile anlat. az biraz sabret (zaten işsizsin, oturup bekliycen) iyi kötü para kazanmaya başlarsın.

yıllarca işsiz kalan arkadaşlar. o arada gidin çince öğrenin. hem seni oyalar, kafanı dağıtır. çin konsolosluğu ile irtibata geçsen veya cri radyosu ile adamlar sana kitabı kaynağı bile seve seve ücretsiz verirler, en azından yardımcı olurlar. 1-2 yıla öğrenir iyi kötü çince tercümanlığa başlarsın. öğrendiğin çince ile yapabileceklerin senin hayal gücüne kalmış. çinli şirketlerin türkiye temsilciliğinden, çinlilere hitap eden onlara burası ile ilgili bilgi aktaran web sitesi, sosyal medya kanalı (yalnız youtube olmaz, onların kanallarını kullanacaksın), türkiye ye gelen çinli turistlere rehberlik (emin olun çok geliyorlar) vb bilimum iş yaparsın. hayatta işsiz kalmazsın.

elinin altında iyi kötü bir bilgisayarın var ise git kodlama öğren. sql ile başla, devamında ilgini çeken alana göre uygun dilleri öğren, illa bir şirkete girmene de gerek yok kendin projeler geliştir, freelance iş yap. rahat 1750 kazanırsın.

ama yok illa biri bana masa başı iş versin dersen o zaman yıllarca bekler, şansın yaver gider de bulabilirsen üç kuruşa ağız kokusunu çekersin.
28 entry daha