• ingiltere'de alınanla türkiye'de tatil yapılabilmektedir...
  • alırken utanılmasına gerek yoktur.

bu para sizin maaşınızdan kesilen işsizlik sigortası primlerinin size geri ödenmesidir. nasıl kesilen sgk primleri emekliliğinizde emekli maaşı olarak yatıyorsa, kendi isteğiniz dışında işsiz kaldığınızda da işsizlik sigortasına yatırdığınız primler işsizlik maaşı olarak size ödeniyor.
  • hic almak zorunda kalmadigim maastir. allah da kimseyi issiz birakmasin ve devletin verdigi bu uc kurusa muhtac etmesin ama bir gun issiz bu anamin ak sutu gibi helal parayi almak icin elimden geleni yaparim.
    bu maasi alan insanlari elestiren hor goren insanlar da keske dusunme eylemini gerceklestirmek icin beyinlerini kullansalar.
    ulan bordronuzu hic mi incelemediniz, okuma yazmaniz da mi yok? devlet sigortali calisan herkesten her ay catir catir bunu kesiyor zaten bir gun issiz kalirsa issizlik maasi adi altinda geri odemek uzere. dolayisiyla bu maasi alan kisi ne baskasinin hakkini yiyor ne de devlet kendisine iyilik yapmis oluyor. anlaman icin daha acik soyleyeyim: sen zamaninda senden senin onayin disinda alinan parayi zor zamaninda geri aliyorsun; o para senin zaten. hatta su da var ki ben devletin benden su ana kadar kestigi paraya bakiyorum, bir de ola ki bana 10 ay boyunca verecegi toplam miktara, zarar eden yine benim kar yapan yine devlet. ıssiz kaldigi ve yasal olarak bu maasi hak ettigi halde alamayan insanlari koruyacagina, primi maasindan keserken ust limit/alt limit koymayip is maas odemeye gelince bu limitleri dikkate alan devleti ve sistemi sorgulayacagina, gelmis burda cahil cahil konusuyor hak ettigini almaya calisan insanlara hirsiz karaktersiz deyip manipulasyon yapiyorsun.
  • yardım değildir öncelikle bunu bir bilin.

asgari ücretli vatandaşlar adına, işveren maaşla birlikte toplam 3500 liralık bir ödeme yapar. bu ödemenin içinde sizin "işsizlik priminiz" de yatmaktadır. yarın bir gün işsiz kaldığınızda kullanmak için kenara attığınız birikimdir yani. sigorta gibi.

devlet size bunu bedavadan veriyor gibi düşünmeyin.
  • bu maaşa başvuracak kişiler için çok önemli bilgi veriyorum en az hak kaybı yaşamaları için. şimdi işsizlik maaşını ilk kez almayacaksanız ki kısa çalışma ödeneği aldıysanız ilk kez almıyor sayılacaksınız yani kısa çalışma ödeneği de işsizlik maaşı sayılıyor, işsizlik maaşını başvuru tarihinden itibaren alıyorsunuz. hayatımda bundan daha absürt bundan daha saçma bundan daha mantıksız bir şey duymadım.

yani diyelim ki 25.08.2021 tarihinde işten çıkarıldınız. daha önce de kçö veya işsizlik maaşı aldınız. başvuru yapabilmeniz için işyerinizin sgk'ya çıkışınızı bildirmiş olması gerekiyor öncelikle. çünkü başvuru yapabilmeniz için önce devletimizin sistemlerinde işten çıkarıldığınızın gözükmesi gerekiyor. işyeri de 15 eylül'de çıkışınızı bildirdi. siz de 16 eylül'de başvuru yaptınız. bu durumda işten çıkış tarihiniz olan 25 ağustos'tan itibaren değil 16 eylül'den sonra maaş almaya başlıyorsunuz. bu da işçinin hak kaybı demek. çünkü siz diyelim ki 25 kasım'da işe girdiğiniz de mantıken 3 aylık işsizlik maaşı almış olmanız gerekiyor ancak başvuru tarihinden itibaren almış olduğunuz için 2,5 aylık maaş almış oluyorsunuz. hak kaybı yaşamamak için diyelim ki size altı aylık işsizlik maaşı çıktı bu durum da 16 şubat'a kadar işsiz kalmanız lazım ki tam tamına altı aylık paranızı alabilesiniz.

yani düşünüyorum otuz yaşına geldim. bir gün suç işlemedim. hukuksuz bir işim olmadı. on yedi yaşımdan beri devlete vergi ödüyorum. kırk yılda bir devlete işim düşüyor onda da mağdur oluyorum. zaten işsizlik maaşını normalde son aldığınız maaşa yakın bir tutar da almanız lazım. çünkü işsizlik fonunun asıl amacı işsiz kaldığınız sürece hayat standartlarınız dramatik şekilde düşmesini engellemektir ama 20 bin brüt maaşınız varsa 2800 lira maaş alıyorsunuz. fonu da kçö adı altında ya da yatırım adı altında cahil iş bilmez patronlar yiyor. düşünüyorum da bu kadar vergiyi isveç'e ödesem muhtemelen beni şu an veliaht prens ilan ederlerdi. o kadar bıktım bu memleketten imdaaaaaat diye çığlık atasım var. haram zıkkım olsun be lanet olsun.
  • kısa çalışma ödeneğinin hayatımıza girmesi sebebiyle işsizlik maaşının eksik hesaplandığını gördüğüm maaştır.

şöyle ki;

10 eylül 2021 itibari ile süresiz iş akdim sona erdirildi. haklarımı alarak da işten ayrıldım. sonrasında herkes gibi ben de işsizlik maaşı başvurumu yaptım. hesaplamalarıma göre 10 ay sürecek şekilde maksimum seviyenin biraz altında işsizlik maaşı alacağım şekilde onaylanmasını bekliyordum. buraya kadar bir sorun yok.

ancak, ödeme planı ortaya çıktığında beklentimin 3'te 2'si kadar maaş alacağımı ve 8 ay süreyle yararlanabileceğimi öğrendim. alo 170'i arayarak meramımı anlattım ve itirazda bulundum.

itiraz başvurum sonuçlandı, yapılan açıklama ve dayanak şu şekildeydi;

2020/1 pasif işgücü hizmetleri genelgesi'ne göre;

" 4447 sayılı kanunun ek 2 nci maddesine göre kçö’ye hak
    kazanabilmek için iş sözleşmesinin feshi dışında iö’ye hak kazanma koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir. bu nedenle sistem arka planında ilgililer adına oluşturulacak veya daha önce oluşturulmuş iö hak sahipliği üzerinden kçö ödemesi yapılmaktadır.

kçö’den yararlanan kişinin yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde iş sözleşmesi sona ermesi halinde (kçö başlama tarihi ile işten çıkış tarihi arasındaki sürenin 600 günden az olması, fesih nedeninin 4447 sayılı kanun kapsamında olmaması, son 120 gün koşulunun sağlanamaması gibi nedenler), kısa çalışmanın başladığı tarih itibariyle sistemde ilgililer adına belirlenen iö hak sahipliği üzerinden, varsa mahsuplaşma yapıldıktan sonra kalan süre kadar, fesih tarihinden itibaren ödeme planı oluşmaktadır. ancak, ödemenin başvuru tarihinden itibaren yapılması gerektiğinden iö bildirgesinin fesih tarihini izleyen gün ile iş almaya hazır olmama gerekçesiyle kesilmesi ve başvuru tarihi ile başlatılması gerekmektedir."

yani diyor ki daha önce kçö'den yararlandın ve o tarihten işten çıkma tarihine kadar 600 gün koşulunu sağlamadın. bu sebeple maaşını kçö'den önceki 4 ay baz alınarak hesaplandı.

şimdi sormak istiyorum burada bir çarpıklık yok mudur?
    ben 2020 nisan ayında şirketimin aldığı karar neticesinde kendi isteğim dışında 4 gün kçö'nden faydalandım. iyi de burada benim ne suçum var? ben 2021 eylül'de işsiz kaldım. haliyle hesaplamaya dahil edilen son 4 brütün 2021 eylül'den önceki 4 ay için hesaplanması gerekmez mi? 2020 nisan öncesi aldığım brüt ile 2021 eylül öncesi brüt arasında oldukça fark bulunuyor. ben burada hak kaybına uğramış olmuyor muyum?

4 gün faydalandığım kçö'nün 2021 eylül'den geriye doğru 3 yılda 1080 günün altında olması kaynaklı maaş alacağım sürenin kısalmasını anlayabilirim (10 aydan 8 aya) ancak alacağım miktarın bu denli azalmasını kabul edemiyorum!!!

başka insanların da benzer durumla karşılaşması muhtemel olduğu için bu detayları verme gereği duydum. bununla ilgili bir şey yapılmalı ve uğranılan bu haksızlığın giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

not: bahsettiğim son işimde 9 yıldır çalışmaktaydım.
  • bu maaş sayesinde az bir gelirle de olsa beleşe yaşıyor gibi hissediyorum ve ufaktan akpli gibi konuşmaya başladığımı söyleyenler oluyor çevremde. allah reisimizi başımızdan eksik etmesin ne diyeyim.
  • 10bin maaş alanla 2500 maaş alanın işsiz kalınca aynı aldığı sistem

ama ödeme yaparken maaşa göre kesinti yapılıyor, sonrada hükümet fazla kalan parayı işsizlere değil abuk subuk projelere dağıtıyor.
  • 3 yılı aşkın süre sigortalı çalıştıktan sonra işten çıkartılanlara ödenen ücrettir.
    böyle bir durum olursa iş kurumu ile hemen temasa geçişmelidir.
    zira çalışmadan para kazanabileceğiniz ve hayatınızın tatilini yapabileceğiniz nadir zamanlardandır.
  • işsizlik sigortası fonu 105,4 milyar tl'ye ulaştı

işsiz kalındığında sana yetmeyen maaştır. oysa yukarıdaki linkte de görüleceği üzere dehşet bir para toplanmıştır fonda. ancak bu para nedense işşizlik maaşına gerektiği gibi yansımamaktadır.

peki neden? niye?
hesabın var mı? giriş yap