şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inandım ama bulamadım.
    yazar arkadaşlar uygun başlık bulursa giriyi oraya taşırım.
    tanım: yazarlardan çok fazla soru aldığımdan hakkında yazmaya karar verdiğim çocuk

öncelikle çocuğunuzun başta anemi olmak üzere organik bir problemi olmadığından emin olmak üzere çocuk hekiminize başvurun. eğer değerleri normal çıkarsa aşağıdaki adımları izleyin:

• bir yaşından itibaren çocuğa özgürlük tanıtıp kendi besinini kendisinin yemesini sağlayın. bağımsız beslenmeyi teşvik edin
    • yüksek miktarlarda yemesini beklemeyin. bir yaşındaki bir çocuğun mide hacmi 1.5 su bardağı; 5 yaşındaki bir çocuğun mide hacmi 3 su bardağı kadardır
    • hızlı yemesini beklemeyin ancak 30 dakika içinde öğününü tamamlamadıysa sofrayı toparlayın. süreyi sınırlı tutun
    • sizin davranışlarınız önemli. yapıcı ve destek verici davranın
    • diklenmek, tartışmak yersiz bir davranış olacaktır. onun yerine mola verme uygulaması yapın
    • öğününü iyi tüketmedi ise ara öğün vermeyin. canan karatay'ın dediği ender doğru şeylerden biri gibi: merak etmeyin çocuk açlıktan ölmez.
    • market ürünleri almasını engelleyin
    • sizinle aynı masada sandalyesinde birlikte yemeye alıştırın. sizi taklit edecektir, bundan yararlanın. iştahını artıracak şekilde beslenin.
    • televizyon karşısında, oyun alanında yedirmeyin. çocuğun tek odak noktası yemeği olsun. dikkat dağıtıcı eylemlerden kaçının.
    • sık sık peçete ile ağzını silmeyin
    • yaşına uygun olarak ortalığı dağıtmasına tolerans gösterin
    • yeni gıdaları planlı ve yaşına uygun verin
    • yeni bir gıdayı tek başına ve az miktarda tattırın. sevmedi ise tekrar tekrar denedikten sonra sevdiği bir gıda içine karıştırın. sunuma özen gösterin
  • çok önemli bir konu.

özellikle yeni anne ve babaların dikkatle okuması ve uygulaması önem arz etmektedir.
  • valla ben günde 2 litre süt içip yemek yemediğim için doktora götürülmüş çocuğum.

doktorun tepkisi

"günde iki litre süt içiyor yemeği neresine sokacaksınız."
  • sağlık sorunu olmamasına rağmen doktora götürülen çocuktur. şikayet de çok zayıf bu.
  • 3 yaşındaki kızımı tanımlayan yegane sıfat. doğduğu günden itibaren emzirmek de dahil beslenmeye karşı hep tepkili bir çocuk oldu kızım. doktorunun “gelişimi iyi, buzdolabı dolu bir evde hiçbir çocuk açlıktan ölmez rahat ol biraz “ telkiniyle fazla takılmamaya çalışıyorum lakin, lanet olsun içimdeki bu analık şeysine kızım doymadı düşüncesiyle boğazımdan lokma geçmiyor.
  • iştah kişiden kişiye değiştiği için burda istikrar daha önemli gibi duruyor. ayrıca faydasız gıdalara karşı iştahı iştahsız olması kadar kötü bir durum.
  • demir eksikliğinde de ortaya çıkan durum fakat fazlalığında da görülüyor, kafanıza göre demir takviyesi, damla da kullanılmayıp doktora görünmekte fayda var.bildiğim kadarıyla 4-6. ayda demir takviyesine başlatıyor doktorlar.

bunların dışında çocuk dünyayı yese de yemedi diyor ebeveynler o da ayrı bir sorun.
  • bir tanesi yeğenim olan çocuktur. keşke daha önce önlem alınsaydı az biraz iştahlı olsaydı çocuk. bursalı hekim arkadaşımın başlığı açması çok güzel. okuyup bilinçlenelim, etrafa duyuralım. çocuklar geleceğimiz...
  • ebeveynleri elinde kaşık, çatal bilimum yiyeceklerle peşinden koşturan çocuktur.
  • ben, yegenim belki de yeni dogacak yegenim.
    zamaninda ıstahsiz bir cocuk oldugumu etrafimda herkes bilir hatta annemin burnumu sikarak yemek yemege calistirdigini anlatirlar.
    cocugunuza boyle seyler yapmayin. birpediatriefsanesinin de dedigi gibi benim yegen acliktan olmedi, kimsenin cocugu olmez :)
    benim eklemek istedigin bu konuda 3-6 yas cocuklarda istah azligindan yakiniyorsaniz cocugunuzu efor sarfedecegi bir spor dalina baslatin. benim yegen yuzmeden donunce sok edici bir istahi oluyor.
    ve cocuklarinizi zorlayip ilerinin yeme bozukluguna sahip genclerini yetistirmeyin lutfen. biliyorum "ay senin cocuk ne kadar zayif." gibi ithamlar alıyorsunuz hic uzulmeyin bizim bu ulkede obez degil akilli, saygin cocuklara ihtiyacımız var.