şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hayvanı acısızca öldürmenin yolunu aramayan üşengeç yavşakların kullandığı yöntem. başka yolu yoksa sen de yeme yarraam, anan istakozla mı besledi seni?
  • hemen aklıma vedat milor'u getirip korkutan olay. hızlı bir tarama sonrası gerekeni yaptım, baktım, baktım sadece, attım hafızaya geçti korkum...

(bkz: beyin bedava)
  • toplumumuzun kesinlikle oğrenmesi gereken, bir yemek yapma çeşidi.
    istakoz, temel besin kaynağımızdır. istakoz, hemen herkesin evinde pişirebileceği, ülkemizde, açlık sınırında olanların bile -ki bu büyük çoğunluğu oluşturur- gayet rahatlıkla temin edebileceği, hem ucuz, hem doyurucu, hem lezzetli bir besin olduğundan, tv de bunun nasıl pişirildiğinin gösterilmesi çok elzemdir.

edit: 2 yıl önce entry'yi yazdığımın 10. dakikasında falan mesaj ışığım yanmış, abi niye oyle diyosun. kaç paraki istakoz falan diye bir arkadaş kızmıştı bana. bilmiyorum dedim, hiç işim olmadı, bence toplumun büyük çoğunluğunun da haberi yoktur, bu yüzden tv'de gösterilmesi olabildiğince gereksizdir, kimsenin rağbet edeceğini de düşünmüyorum dedim.
    haa abi sen lafı koymuşsun yaa ben yanlış anlamışım demişti. bugün yanlış anlayanların sayısının çok olduğunu düşünmem üzere bu düzenlemeyi yaptım.
  • ıstakoz hayvanının en pratik pişirme yöntemidir. internet dünyası ve alan davidsonın akdeniz balık yemekleri kitabı, ıstakoz anatomisinde yeterli uzmanlaşma sonrasında ilginç bir bıçak darbesiyle de hayvanı öldürmenin mümkün olduğunu söyler. bahsedilen, sadece kafaya bıçak darbesi değil bir nevi five point palm exploding heart technique diyebiliriz zira wikipedia der ki:

the most common way of killing a lobster is by placing it, live, in boiling water, or by splitting: severing the body in half, lengthwise. lobsters may also be killed or rendered insensate immediately before boiling through a stab into the brain, in the belief that this will stop suffering. however, a lobster's brain operates from not one but several ganglia and disabling only the frontal ganglion does not usually result in death or unconsciousness. the boiling method is illegal in some places, such as in reggio emilia, italy, where offenders face fines of up to eur 495.

özet tefsiri ve meali: ıstakozun dağıtık bir sinir sistemi var, beyni olarak gördüğünüz yere bıçağı sapladığınızda ölmeyebilir, bilinci kaybolmayabilir. italya, vaktinde yunus etinin yenebildiği yerlerden birisiymiş, dolayısıyla 495 euroya kanmayın.

işin başka bir boyutu da "ıstakoz yemezsek ölür müyüz" sorusunun cevabı.

edit: düzeltmeler için shubulubapshubaptishaluva'ya teşekkür.
  • hoşgörü dinine mensupların asla yapmayacağı şeydir.

kendileri hayvanların boğazına canlı canlı bıçak sokmayı tercih edip, bunu üç gün boyunca katliam ritüeline çevirmektedirler.

arada bir fark göremiyorum.

ıstakoz bile daha insan çıkıyor bazen.
  • diğer temel besin kaynağı gibi görülen hayvanlara neler yapıldığını bilmeden "yeme kardeşim, aç mı kalıcan yemezsen" gibi argümanlarla desteklenen sansür. kardeşim siz önce her gün yediğiniz tavuğa, hindiye, ineğe nasıl muamele yapıldığını öğrenin, sonra konuşalım bunları.

http://www.youtube.com/watch?v=6-xlc0c8u9y
  • söz konusu programı izlemedigim gibi televizyon haberlerinde de bu sahneyi izlemedigimi bastan belirteyim. istakoz yada daha lezzetlisi olan ve ülkemizde böcek diye tabir edilen kıskacsız ıstakozun pisirilme yöntemi gerçekten böyledir. yakalanan hayvan tazeligini korumasi icin su tanklarinda, tekne livarlarinda, suya sarkitilmis kepçe veya tel kafeslerde en olmadi islak bir beze sarili olarak saklanir. daha sonra pisirme sirasi geldiginde kaynayan tencereye konur. fakat burada onem arz eden husus hayvanin ilk olarak sadece baş kisminin sokularak bekletilmesidir. böyle yapilmasinin nedeni hayvanin sinir sisteminin sicagin sokuyla hemen devre disi kalmasi ve en az aciyla olmesidir. bu cins gercekten bu sekilde pisirildigi zaman tadini almaktadir. buna canilik diyenlerin bazi su alti belgesellerinde dipte birakilan aglara takilarak yavas yavas, belki gunlerce suren bir olumu bekleyen istakozlarin goruntulerini izlemesini tavsiye ederim..
  • ıstakozun pişiriliş biçimi. 120 derece suya kafadan girince emin olun tık diye ölüyor hayvan, acı çekmiyor... bu arada, koyunu danayı boğazından keserek, balığın ağzına yanağına neresine denk gelirse iğne ile zipleyerek, ahtapotu kafasına vurarak köpürterek diğer tarafa yolladığımızdan, nasıl pişirdiğimizin çok ta önemli olmadığı kanısındayım.
  • insanı rahatsız eden bir öldürme şekli, fakat kendim de dahil et yiyen bireyler olarak bu konuda birşey söyleme hakkımız olmadığını düşünüyorum. çünkü yediğimiz etlerin çoğu daha "güzel" şekilde öldürülmüyorlar. bir şekilde acı çektirilmiş hayvanları yiyoruz yani. vicdanımı rahatsız ediyor mu, biraz ediyor, "yok canım onları insanice acı çektirmeden öldürüyorlardır" filan diye kendimi kandırmaya çalışıyorum. ama öyle değil işte.