şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
9135 entry daha
  • bayram günleri bedava ulaşım kepazeliği ile çekilmez hal alan şehir.
    tamamen unutkanlıkla karşıya vapurla geçelim dedik, trene gidiyordum(hızlı trene), bir baktım mahşer yeri gibi eminönü iskelesi. geri de dönemedik, zamansal sıkışmamak adına.

beklemeye başlarken; zaten her halinden eğitimsiz, cahil ve empati yoksunu olduğu anlaşılan tipler iyice beter ettiler her şeyi. birçok edep ve toplumsal yaşam kurallarından bihaberler. kadın bebek arabasıyla yanlış yere girmiş ve kendisini uyaran anneme çıkışıyor, annem de siz hatalısınız deyince kocası laf yetiştiriyor. şerefsiz yavşak, daha kadınla iletişim kurmayı bilmiyor, haliyle devreye girip adama çıkıştım, götü yemedi döndü gitti. valhasılıkelam, bu şehirden eğitimsiz, göçle gelen grubun adapte olamayan kısmı gitmedikçe şehrimiz düzelmez. varoşlarda kalitesiz bir hayat yaşayıp, it gibi üreyip, magandalıkla şehrin ağzına sıçtılar.
    yok olmaları dileğiyle.
  • nefret etmeme rağmen hala yaşamakta olduğum şehir.

ananı sikeyim istanbul, tek artın beşiktaş gibi bir kulübü bünyende barındırman o kadar.
  • lisede kompozisyon yaziyoruz konu istanbul'du. antalya'dan istanbul'a tasinmis ikiz kardesler vardi. kardeslerden birinin yazdigi cok güzel bir yazi vardi istanbul'u nasil hayal ettigi ve nasil buldugu konusunda. tek aklimdan kalan ve son cümlesi "istanbul seni uzaktan sevmek en güzeli"ydi.
  • teyzemi maslaktaki evin bıraktım, dönüşte beşiktaşa uğradım, eve de karaköy üzerinden döndüm, karaköyde durdum ve balık ekmek yedim..

annemle köprüye çıktık... yürürken çevremi hayranlıkla izledim, aslında adım gibi bildiğiö bir görüntü ama her görüşümde aynı aşk ve hayranlıkla izliyorum, uzakta görünen boğaziçi köprüsü, karaköy, eminönü, camiler, vapurlar, körpüdeyim... ilerde topkapı sarayı.. bak anne dedim, istanbul her şeye rağmen hala dünyanım en güzel şehri, annem durdu, resmimi çeker misin dedi.... en son da bir selfie çektik... balık ekmeği bir balık ekmek tezgahından aldım ve arabaya doğru yürümeye başladık, balığı eminönümde aldık, aracı karaköye bıraktık ki köprüde hava alalım.. yolumuz köprüden geçiyordu ve mekanların durumunu da haliyle görme imkanı bukduk..geçerken annem aynen bu cümleyi kurdu
    +'oğlum farkında mısın mekanlar bom boş ve bayramdayız!
    -anne bir şeyin daha farkına vardın mı? mekanlarda olanların da çoğu arap

evet dedi...

ülkece sefalete mahkum olduk... mekanlar 4/1 dolu ve olanlar da araplar....döndüm denize karşı, anne dedim... anne istanbul ne olursa olsun hala dünyanın en güzel şehri

annemin başından öptüm, sokaktaki kedilere selam verdik..
  • dünyada eşine benzerine rastlamanın mümkün olmadığı şehirdir. kedilerle özleşmiştir. kedi gibi bir şehirdir. kendisine hasretim, selamım yaşadığım şehre, beşiktaş’a kilometrelerce (bkz: bremen) ötedendir.
  • istanbul'da en çok nereli yaşıyor, kişi :

1. sivas : 741.603
    2. kastamonu : 553.612
    3. ordu : 511.723
    4. tokat : 462.852
    5. giresun : 487.878
    6. trabzon : 398.689
    7. malatya : 398.430
    8. erzurum : 392.132
    9. erzincan : 302.020
    10. rize : 298.467
    11. kars : 275.719