şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en güzel şehri. nereye gidersen git, oralarda ne yaparsan yap yine de kendini özletiyor.
 • korkulan,kaçılan,cesaret kıran ve belki sırf bu yüzden yüzleşmeye korkutuğum şehir(di).ama buraya geri donulunce pisman olunmazmıs ne kadar zorlanılsa da umutlar kırılmazmıs,ne kadar korkulsa da her sabah onunla istanbulda oldugunu bilmek huzuru ve mutlulugu herseye bedelmis.
  hala kayboluyorum hala zorlanıyorum hala yoruluyorum hala korkuyorum ama bu sehri cok seviyorum.çünkü istanbul sevilmez sevdirilirmiş...
 • köprüyle boğazı iki renge bölmektir istanbul... sağınızda deniz başka solunuzda başka bir renktir. "hangi taraf daha güzel bugün, sağ mı sol mu?" sorusudur. "martı olsan köprünün üstünden mi altından mı geçerdin?" sorusudur. "bu akşam ne yapalım?" sorusudur herkes'inizi sınırlarında barındırdığından.
  bir sabah içinizde "vapur düdükleri duyuluyormuş" cümlesiyle uyanmaktır. başka bir sabah üsküdar vapuruna indikten sonra denize doğru inen sokağından evinizin denizin uçuk yeşile bulanmış mavisinde yüzünüze esen rüzgardır- lodos, poyraz, karayel fark etmez-.. aynı anda birden duyulan çatal bıçak sesleridir ramazanda.. yolda yürürken alelacele ortalığa kurulmuş sofralarına davet etmesidir yabancıların..
  vapur düdükleridir, martı tüyleridir uçuşan...
  her yeni gün yeni bir güçle gülümsemektir hayata...
 • her bayram/özel gün vesaire olduğu zaman vatan caddesi kapatılarak zaten sikik olan trafiğinin amına koyulan şehir. lan anlamıyorum ben hangi mantıkla şehrin tam ortasındaki en büyük caddesini kapatıyorsun be mnakoyim? her milli bayramda aynı bok. vatan caddesi'ni tamamen kapatıyorlar bi' de. be mnakoyim istoç'un oradan trafik başlıyor. sonra yarım saatlik yol 4 saatte alınınca ben küfretmez miyim bayrama da ağzıma gelene de? sanki stad kalmadı istanbul'da, boş alan kalmadı. yok anam illa vatan caddesi boydan boya kapatılacak, trafiğin amına koyulacak. insanlar işinden gücünden edilecek. insanların "bugün yine bayram mı tüh be!" denmeleri sağlanacak. sanki süper bir karayolu sistemi var da cesaret ediyorsunuz o caddeyi kapamaya. her şey tamam da bugün yollarda sürünen insanlardan yediğiniz küfürleri nasıl hazmediyorsunuz onu anlamıyorum ben.
 • her kuytusunda bir kahraman gizleyen masallı şehir. *
 • asik oldugum sehir ...sokaklarini gezmeye doyamadigim ...hala ara ara ozlerim ama ne o eski istanbul ne de ben o 16 yasindaki cocuk.
 • icindeki tum pisliklerden arinmis haliyle hissedildiginde guzel olan sehir. onu oldugu gibi kabul edemediginizde hergun kacis planlari yaptiginiz sehir. planlarinizi gerceklestirdiginizde sik sik nostalji yaptiginiz sehir. ondan cok uzaklarda yasadiginizda baslarda farketmeseniz de ozlenen sehir. denizsiz bir ulkedeyseniz en cok denizin kokusunu ozlediginiz sehir. o denizin kiyisinda sucuklu yumurtayla yapilmis uzuun pazar kahvaltilarinin ardindan orta sekerli kahvenin yudumlarinin keyfini ozlediginiz sehir. ne kadar kacsaniz da sizi herseyi ile kendine ceken sehir. ozlemler sehri...
 • afili yalnizliklarin sehridir, istanbuldaki yalnizligimi severim hep.
  (bkz: acitsan da seviyorum)
 • a$klarimi ve ya$larimi gömdugum sehir, ve ben ya$landikca cirkinle$irken o guzelle$ecek olandir..
 • hancı bir şehirdir.*