• 12'den sonra metrobüs haricinde bütün ulaşımı biten kent. yarın liverpool-chelsea maçı en iyi ihtimalle gece 12 gibi bitecek. maçtan sonra beşiktaş civarından kadıköy'e nasıl geçerim diye bakıyorum ama o saatte vapur falan yok tramvayla kabataş - karaköy yapıp karaköy'den geçmek istesen son tramvay 23:55'te. 24 saat ulaşımı olmadan nasıl böyle bir yere dünya kenti diyorlar anlamıyorum.
  • dünyada eşine benzerine rastlamanın mümkün olmadığı şehirdir. kedilerle özleşmiştir. kedi gibi bir şehirdir. kendisine hasretim, selamım yaşadığım şehre, beşiktaş’a kilometrelerce (bkz: bremen) ötedendir.
  • istanbul'da en çok nereli yaşıyor, kişi :

1. sivas : 741.603
    2. kastamonu : 553.612
    3. ordu : 511.723
    4. tokat : 462.852
    5. giresun : 487.878
    6. trabzon : 398.689
    7. malatya : 398.430
    8. erzurum : 392.132
    9. erzincan : 302.020
    10. rize : 298.467
    11. kars : 275.719
    12. siirt : 214.033
    13. mardin : 212.681
    14. bitlis : 202.247
    15. çorum : 172.758

.

konya : 153.000
    trabzon : 115.401
    bursa : 99.186
    ankara : 92.723
    adana : 85.619
    gaziantep : 79.821
    izmir : 68.338

kaynak : tüik
  • dün butun bir aksamimi istanbul'a agustos sicaklarinin ve nemin ne kadar yakismadigini, artik sonbaharin gelmesi gerektigini, bu sehrin sonbaharinin ayri bir leziz oldugunu, artik lacivert yagmurlugumu giyip galata sokaklarinda sicacik kahveler icmek istedigimi, ogleden sonra disarda ozgurce yuruyebilmeye hasret kaldigimi filan dusunerek gecirdim. su an yagmur yagiyor. baska bir sey istesem olacakmis herhalde.

lakin ben baska bir sey istemiyorum su an, ilginctir. isteyecek cok seyim var. uzun zamandir bana bu kadar iyi gelen bir yagmur olmamisti. ciseliyor aslinda sadece, olsun. yorgana sarilabilmek bile guzel geliyor.

zaman lineer degil. zamanin lineer olmamasi biraz urkunc. biraz da guzel. bu kis guzel gececek, biliyorum.
  • dün cayir cayir güneşin altında kavrulurken bugün üzerime hırka alarak evden çıkıyorum, tanrim bir insanin psikolojisi ile bu kadar oynanir mi? aklimi korumaya calisiyorum. simdi acip aleyna tilki dinleyecegim
    bu nasil yaz?!?
  • hic ozlemedigim çöplûk.
  • tatil bitti gelin gelin bok var. bir siz eksiktiniz. ne güzel tüm bayram bomboştu şehir.
  • romantik güzellemelerin son derece gereksiz olduğu ve sakil durduğu, gerçekte son derece çirkin ve medeniyetten uzak bir şehir. şehrin kendisi de insanları da aynı şekilde.
  • bugün açıklanan tüik verilerine göre 15 milyon 67 bin 724 kişilik nüfusa sahip olan şehirdir. şehirde en çok nereli yaşıyor diye bakıldığında ilk sırada sivas, ardından ordu ve tokat 'lılar geliyor.
  • iki kıtada olmasının artık yetmediği şehir.

hem ölmekte hem doğmakta olan şehir.

şehir değil, kentler ve kasabalar, köyler toplamı olan yerleşim yeri.

asıl istanbullular'ın barındırılmadığı yerleşke.

önce nefret ederek aşık olduğum, sonrasındaysa aşık olarak nefret ettiğim şehir.

doğduğum yer ve olasılıkla da öleceğim yer.

kat kat tarihi olan şehir.

yerin dibinden göklere, gökten yerin dibine uzanan şehir.

kimse bilmez, bilir de söylemez, isaac asimov'un foundation'ınındaki trantor'unun karşılığı olan şehir.

fildişi kulemi de, fildişi kuyumu da inşaa ettiğim şehir.

eskiyen ve dönüşen eski istanbul'u içeren şehir.

yeni istanbul'la iyice pislenen şehir.

istanbulfobikler tarafından kötülenen şehir.

üniversite olmayan evrenkent.

erguvanlarla direnen şehir.

bazı caddelerinin bir ucunda kar yağarken, öbür ucunda güneşli bir gün yaşanan şehir.

gören gözlere güzelliklerini hala gösteren, bakmasını bilmeyenlere b*k çukuru gibi görünen şehir.

şehir değil, ülke değil, bir kıta veya dünya bile değil, batan bir güneş olan şehir.

doğmakta olan güneş olan şehir.

"simulakristanbul"!
hesabın var mı? giriş yap