şükela:  tümü | bugün
  • kartal'da inşası devam eden ve inşası bittiğinde istanbul'un anadolu yakasındaki bir çok adliyeyi içinde barındıracak adalet sarayı. büyüklüğü dolayısıyla içinde kaybolmak işten bile değil.

not: dünya'nın en büyük adliyesi budur.

ekleme: ilk kez dün(21/03/2013) tarihinde gitmek nasip oldu ve etrafımdaki herkesin şikayet ettiği gibi merdiven olmamasından, bloklar arası her kattan geçiş olmamasından, kaleme gidebilmek için uzun bir "u" dönüşü yapma gereğinden ben de şikayet ettim. benim ayrıca kafama takılan bir nokta da "a" bloğun sağda, b bloğun solda olması oldu. ilgilisine amacının ne olduğunu sormak istedim. neden soldan sağa değil de sağdan sola bu adliye, ayrıca bir noktan diğerine gitmeyi -bir yukarı ve bir aşağı kat dahi olsa- bu kadar zor yapacaktıysanız niye topladınız o kadar adliyeyi? ne güzel istanbul'u dolaşıyorduk biz, memnunduk halimizden.

kısacası olmamış bu. 50 yıl sonra yapacağızı daha bir düşünerek yapın. saygılar.
  • mühim olan bina değil içindekidir. yoksa bina sadece sakinleri için önemlidir.*
  • her gün 200.000 kişinin girip çıkması beklenen adalet sarayı. açılışı yapıldıktan sonraki gün d-100 karayolu muhtemelen kullanılamaz hale gelecektir.
  • açılış tarihi bir efsane gibi dilden dile dolaşıp, sürekli ertelendiği rivayet edilen saray.

bu bekleyiş her ne kadar benzerlerinden daha kullanışlı olacağı umuduyla yaşamamıza neden olsa da, eninde sonunda buranında foyasını yaşayarak göreceğimiz gerçeğini gıdım değiştirmeyecek.

(bkz: bağdat'ı almaya çalışmak bağdat'tan güzeldi)
  • kadıköy, üsküdar, ümraniye, kartal, pendik, tuzla, sultanbeyli ve adalar ilçelerini yargı çevresine bağlayacaktır.

hepsi tamam da bir üsküdar nere, kartal nere? birleştireceğim derken biraz suyunu çıkardılar sanırım. beykoz'un bile gelmesinden korkuluyordu, o derece. adalar adliyesi'nin taşınması ise orada bir kere bile duruşmaya girebilmiş şanslı kişiler için bir devrin bitişidir.
  • resmi taşınma takvimi bir türlü açıklanmayan, sürekli harftaya çarşamba belli olacak denilen, sanırım duruşmaların tam başladığı zamanda taşınacak olan ve bizleri ordan oraya koşmamıza vesile olacak yapı.
  • taşınma takviminin sürekli ertelendiği ve sonunda 1-8 şubat tarihleri arasında taşınacağı belirtilen devasa yer. insan 1-8 ocak tarihleri arasında nerdeydiniz ey ahali demeden kendini alamıyor. zira duruşmaların yoğun olduğu dönemde taşınmak bir çok sıkıntıya yol açacak gibi gözüküyor.
  • dün açılan ve iki gündür tam bir keşmekeşin yaşandığı adliye. yönlendirici tabelalar hala tamamlanmadığı gibi ilgili mahkeme ya da birimin nerede olduğunu bilen görevli bulmak da çok zor. dün son günü olan bir işimi* yapabilmek için bir saat katlar arası dolandım. sonunda alakasız bir savcı halden anladı da işimi halledebildim. ciddi sıkıntı var şu an adliyede. duruşmasına giden bir saat önce gitsin, kimse süreli işini son güne bırakmasın bu ara. benden söylemesi.
  • ebatça büyük çağlayan ve bakırköy adliyelerini de dikkate alarak hakkındaki ilk izlenimlerim;
    1. ulaşım: metro harici uzak yerlerden erişimin sıkıntılı olacağı açık. e5 trafiği zaman zaman uzun çayırdan küçükyalıya kadar sıkıntılı iken bu adliye ile birlikte çok daha sıkışacak.
    2. çevre düzenlemesi:bu adliye ile çağlayan adliyesi arasında işe başlangıç tarihi itibari ile çok bir zaman farkı olmamasına rağmen henüz inşaat halinde gibi.
    3. iç mekan: her blok istisnasız ışık problemli. ne bakırköyde ne de çağlayanda bu denli sıkıntı var. mekanda gün ışığından eser yok .
    b: bina daha kullanılmadan eskimiş gibi boyalar dökülüyor. yer karoları kırık, sökük, elektrik donanımları ortalık yerde açıkta , odalar çağlayandan daha küçük gibi. kalemler özellikle gizlenmiş, duruşma salonu ile kalem arasında vatandaşın erişimi zorlaştırılmış. tek olumlu sistem asansör, çağlayanda kullanılan marka hyundai burda ise schindler . asansörler gerçekten çok hızlı ve sayıca yeterli gibi.

kısaca özetlemek gerekirse proje yukarı yüksekltide değilde yatay genişlikle çevreyle uyumlu çizilmek istenmiş ama iç mekanın ferahlığı gözardı edilmiş , içerisi gün ışığından mahrum, odalar genelde zemine ve karşı bloklara bakmakta. iç mekan malze kalitesi yerlerde. buraya ayrılan arazi ve kaynağa bu kadar yazık edilmesi çok acı.
  • içinde cübbe ve baro pulu olmayan adalet sarayı. ilk gün hakim ve savcıların ana kapıdan girişine izin verilmemiş, akşam protokol kapısından çıkmak isteyen hakim ve savcılara güvenlik ve polis müdahale etmiş.