şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı "istanbul arkeoloji ve sanat tarihi öğrenci sempozyumu" olan, 1-2-3 mart'ta, salt galata'da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan sempozyumdur. sempozyumun sitesindeki açıklama şu şekildedir:

  "2012 ve 2014 yıllarında halet çambel geleneği ve “kültür mirasına sahip çıkıyoruz” vurgusuyla gerçekleştirdiğimiz, istanbul içinde bir araya gelememiş lisans, yüksek lisans, doktora yapan arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri ile buluşmayı hedeflediğimiz ııı. arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri sempozyumu’nda yine “dünü, bugünü ve yarını” konuşmak için buluşuyoruz.

  bizler arkeoloji ve sanat tarihini “eser toplayıcılık” olarak gören, sadece form analizi ile yetinen ve bunu aktaran ekollerin dışında disiplinlerimizin sosyal bilimlere dâhil olduğunu vurguluyor, kültür bağlamında ve interdisipliner çalışmanın öneminin bir kez daha altını çiziyoruz; yaşadığımız coğrafyanın ve şehrin uğradığı tahribata rağmen hala sahip çıkılabilecek kadim mirasının ve belleğinin olduğunu biliyoruz. tüm bu sebeplerden toprak altından çıkardığımız, sanat bağlamında yorumladığımız materyallerle birlikte kentin hafızasında var olan “sinemalara, bostanlara, hanlara, caddelere, meydanlara ve muhtelif hafıza mekânlarına” sahip çıkıyoruz. bu bağlamda 1, 2, 3, mart 2018 tarihlerinde düzenleyeceğimiz ııı. istanbul arkeoloji ve sanat tarihi öğrenci sempozyumu’nun çerçevesini yukarıda bahsettiğimiz geleneğe adıyoruz… sempozyum bildirileri tüm disiplinlere açık olmakla birlikte öncelikli davetli bölümler:

  arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, mimarlık tarihi, restorasyon, hititoloji, tarih, sosyoloji, felsefe, antropoloji, hukuk

  başlıklar:

  istanbul araştırmaları

  yüksek lisans ve doktora çalışmaları

  kültürel miras yönetimi

  arkeoloji ve sanat tarihi bağlamında toplumsal cinsiyet çalışmaları

  teorik ve disiplinlerarası çalışmalar

  arkeologlar ve sanat tarihçilerinin mesleki açıdan sorunları ve çözüm önerileri

  sit alanları ve ekoloji

  kültür endüstrisi ve politikaları

  sanat, müze, kamusal alan ilişkileri

  arkeoloji, sanat ve medya

  *sempozyuma kendi imkânlarınızla şehir dışından katılım sağlayabilir ve bildiri gönderebilirsiniz.

  * bildiriler istanbul teması barındırmak zorunda olmamakla birlikte sempozyum çerçevesine bağlı kalmak zorunda olup cinsiyetçi, homofobik, ırkçı ve türcü bildiriler kabul edilmeyecektir.

  bildiri özetleri son gönderim tarihi: 15 ocak 2018

  iletişim bilgileri:

  https://sempozyumarkeosanat.wordpress.com/

  semparkeosanat@gmail.com

  saygılarımızla.."
 • 1-2-3 mart tarihlerinde, salt galata'da düzenlenecek olan sempozyumdur. çok geniş bir yelpazede çeşitli disiplinler ve konular ele alınacaktır. kent koruması, cinsiyet çalışmaları, ekoloji gibi çeşitli konuların ele alacağı sempozyumda vurgu; "düne,bugüne ve yarına sahip çıkıyoruz" dur.