şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilindiği üzere 2013 yılında hem anadolu hem avrupa olmak üzere her iki yakanın da banliyö hatları 2 yıl süreyle kapatıldı ve yenilenme sürecine sokuldu. bu hatların haziran 2015 yılında açılması ve marmaray ile entegre biçimde çalışılması öngürülüyordu. bilmeyenler için birkaç siteden bu olayın haberi:
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26986945.asp
  http://www.rayhaber.com/…o-hatlari-2015te-acilacak/
  http://www.marmaray.gov.tr/…rmaray-gebze-halkalı/60

  istanbul halkından özellikle tren hatları üzerinde ikamet eden insanlar bilirler ki trenin kapanması ile insanlar otobüs ve minibüslere yöneldi ve bu sebeple bu araçlarda aşırı yoğunluk var. buraya kadar bir problem yok bir şeylerin yenilenmesi daha iyi hizmet alınabilmesi için bu cefayı çekicez artık dedik sonuçta 2 yıl içerisinde biteceği söylenmişti fakat problem burada başlıyor. an itibariyle tren yolu üzerinde ne yeni bir ray var ne de yıkılan istasyonların yenisi yapılmış durumda. verilen tarihte trenin bitirilememesi kesinleşmiş durumda.
  bugün çektiğim tren yolunun şu andaki durumu: http://i.imgur.com/xfomhnr.jpg?1

  istanbul 15 milyon nüfusu olan bir şehir ve trensiz bu kadar bekletilecek olması halk için çok kötü bir durum. ülkeye yabancılara şirin gözükmek için yapılan saray jet hızıyla bitirilirken kendi insanının kullandığı ve önemi büyük olan tren inşaatı çok yavaş hızla ilerlemekte. istanbula gelen turistler öncelikle ulaşıma bakıp gözleri tren arıyor fakat şu an bakabilcekleri tek övünç noktamız muhteşem aksarayımız... hadi turisti geçtim tren istasyonlarının etrafında kurulu binlerce küçük esnafın da dükkanı inşaat sebebiyle yıkıldı ve bu gecikme evine ekmek götüren insanları dahi etkiliyor.
  başka bir sitede 2016'ya kaldığı yazıyor fakat aynı hızla devam ederse 2017 zor olur: http://www.rayhaber.com/…o-hatti-2016-yilina-kaldi/

  henüz bitmemiş olan trenle ilgili bu kadar yazı yazmamın sebebi halkın ulaşım konusunda zaten sıkıntısı çok büyükken tren yoluna gereken önemin verilmediğini hissetmem ve bu konuya dikkat çekmek istememdir. tren gecikmeli olarak yıllar sonra açılacağı zaman ''biz yaptık, türkiye cumhuriyetinin en iyi tren yolu'' şeklinde haberleri yine duyacağız ve bir kısım halk bunu yapan yöneticilerle gurur duyacaklar fakat durum ortada bir iş geç yapıldıktan sonra önemini yitiriyor bir ayrıcalığı kalmıyor. umarım halkın sesini birileri duyar ve projeye gereken önem verilir. verilen açılış tarihi sözü tutulamadı bari çok daha uzaklara çekilmeden sonlanır.
 • 2019'da biter diyorum.
  süper olay.
 • --- alıntı ---

  beşinci günün şafağında doğuya bakın. samatya gelip açıklama yapacak.

  --- alıntı ---
 • (bkz: çok bekleriz) göztepe tarafındaki şantiye girişleri en az 2 haftadır kapalı, ne giren var ne çıkan..
 • izban'ın inşaatının gecikmeleri ve hatta açıldıktan sonra bile bok atılması sırasında ön sıralarda koşturan arkadaşların yorumlarını asla göremeyeceğimiz gecikme. ee burası (izmir) cehape zihniyeti, orası anlı şanlı akp.
 • pendik gebze arası, temmuz ayından beri hazır.

  ara durakların bir iki ufak tefek işi var ancak, tek bir çivi bile çakılmıyor. zaten açılışını yaptıkları hattı, gelecek seçim öncesi tekrar açacaklar herhalde.
 • istanbul'da oturup eski banliyö hattını aktif kullanan benim gibi sözlük yazarlarına "izban'a bakın" diyenleri de gördük.. izmir'e en son 15 sene evvel gitmişim bana ne izban'dan ?
 • samatya gelmeyince hakkinda aciklama yapma ihtiyaci duydugum olay.
  tamamen kemalist muhalefetin uydurmasidir, marmaray pik saatlerde bakirkoyden yolcu alip 3 saatte ankaraya gidecektir. tesekkurler iktidar, tesekkurler sayin cumhurbaskanim.
 • 2020'den önce bitmeyecek hattır.