şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: viyana)
    (bkz: prag)
    (bkz: roma)
    (bkz: berlin)
    (bkz: paris)

hepsinden iyi durumda olurdu tabi son 50 60 yıldır bu kadar rant sevdalısı beton aşığı bir halkın eline düşmüş olmasaydı. maalesef istanbul ölmüş ağlayanı yok.
  • istanbul'a avrupa'da en benzer sehir bana gore lizbon. onlarin da bizden 5 yil once kurmus olduklari bir asma kopruleri var tek fark avrupa'yi avrupa'ya baglayan. yedi tepe olmasa da tepeli bir sehir ve de az bi carpik kentlesme goruluyor ancak kesinlikle deniz kenarinda rant ugruna yali,kosk,otel apaci gibi siralanmamislar, agaci yesili hunharca katletmemisler belki de sehri guzel birakma adina avrupa'dan siktir olup gitmisler ve baska yerlerde, baska kitalarda baska guzel sehirler kurmuslar. o yuzden istanbul da batida bir sehir olsaydi asagi yukari lizbon'a benzerdi bence. en fazla uc milyonluk yesil mavi karisimi tepeden ise kiremit ve bej renginin agir bastigi tarihi hos bir sehir.

http://foto.turistika.cz/…_normalfile1-img_2761.jpg

http://www.arastiralim.net/…3/lisbonne-portekiz.jpg

http://www.turisimo.cz/…try/portugalsko/lisabon.jpg

http://www.vivatravel.rs/files/lisabon 1.jpg
  • öncelikle her kundaklanan yere imar izni veren devlet nasıl suçlu değil onu anlamadım ben??

ormanı yak imarı kap. bu ne lan. bu şekilde nereler nemalandı yıllardır devlet gözetiminde.

neyse lafa gelelim, istanbul "batı" şehri olsaydı açıkara dünyanın en güzel şehri olurdu.

şuan ise açık ara dünyanın en boktan şehirlerinden biri. (en kötüsü değil. onlardan biri sadece)

bombok koşullara sahip çek cumhuriyetine gidin pragı görün mesela. bak çok gelişmiş bi ülke olmasına bile gerek yok yani.
  • istanbul bir bati sehri olsaydi istanbul olmazdi, oradan baslayalim once. istanbul boyle cok guzel, bati sehri olmasina gerek yok, bati sehri diye guzel olacak diye bir kaide de yok. anlatilmak istenen, istanbul batidaki sehirler gibi duzgun yonetilseydi ne olurdu? su olurdu:

istanbul basligina gidin, "dunyanin en guzel sehri istanbul'dur ah bogaz" temali romantik entrileri ayiklayin; geriye kalan ve trafikten, mecidiyekoy isiklarda para vermeyince size saldiran tiplerden, her an kafaniza bir sey dusmesi ihtimalinden, kaldirimda yururken araba/otobus/minibus/metrobus/tren carpmasi ihtimalinden, yolda yururken 'sen ne bakiyon amina koduum' diye bicaklanma ihtimalinizden, sevgilinizle yururken laf yeme veya tek yururken taciz edilme/tecavuze ugrama ihtimalinizden ve buna benzer onlarca seyden sikayet eden entrylerden hicbirisi olmazdi.

carpik yapilasma, insanlara nefes alacak yer birakmayacak olcude betonlasma, depremde bir gece ansizin oluverme, metrobuste havasizliktan bogulma, nefes alan her esnaf tarafindan muntazaman sikilme gibi dertleriniz de olmazdi.

taksim meydanina yilbasinda cikinca tacize ugrama, onemli bir milli takim maci izlemek icin toplaninca beyninize kursun yeme, herhangi bir seyi protesto etmek icin cikinca gaz bombasi yeme gibi dertleriniz de olmazdi.

iki kiz arkadas eglenmeye cikinca orospu muamelesi gormeden, iki erkek arkadas eglenmeye cikinca damsiz tecavuzcu muamelesi gormeden muhabbetinizi edip evinize donebilirdiniz.

yani yaz babam yaz bitmez, icim karardi simdi, birazdan da central park'a kosuya cikicam, donunce yazarim daha ama ozetle new york'tan da, roma'dan da, londra'dan da, paris'ten de daha guzel bir sehir olurdu. ha kosuya cikabileceginiz evinize yakin parklar da olurdu bu arada.
  • bu kadar büyük olmazdı.

şehirde düz yer yok, her yer dağ tepe, kalan da su. modern şehirler gibi çemberlerle büyüyemiyor çünkü kuzey ve güneyde deniz var. doğu/batı ekseninde büyümek zorunda, arada da bir adet boğaz, yetmedi haliç, yetmedi iki adet göl.

hangi akılla buraya 15 milyonluk bir şehir kurulur, kurdurulur aklım almıyor. altyapı yapmak zaten zor bu koşullarda, bir de rastgele, yakarak, sökerek, yıkarak şehrin büyümesine çanak tutulmuş. sadece günümüz değil son 50 yıllık programsızlık bu. feriştahı gelse, sonsuz bütçe verseler yine sıkıntılı olur bu şehir.

bir şekilde 2-2,5 milyonluk bir şehir haline getirilmeli ki yegane çözüm neron'unki görünüyor.
  • kesinlikte cok daha guzel bir sehir olurdu. elin oglu ebesine tecavuz etmezdi guzelim sehrin. burasi kesin.

ancak sorunsal ne bilader? benim halada da var aynisi. sorup duruyor bana.

"semsi .asaklarim olsaydi nasil olurdu, sorunsal etmelimiyim?"

diye. takma dedim hala. sorunsal etme. rahat rahat takil. ben seni her halinle seviyorum. sozumu dinledi. sorun etmiyor simdi. sorunsalda kalmadi.

tealllaam ya...
  • bir gelen bir daha ayrılmak istemezdi.

istanbul üzerine mevcuttan on kat daha fazla şiir yazılırdı.

istanbul'un sakinleri çok daha sık ve çok daha güçlü aşklar yaşarlardı.
  • adıyaman da batı şehri olacaksaydı(!) babam göç etmezdi.
  • eheh. tikladim, cehaletimi giderdim, geri geldim.

bir sehirde bir kadina sokakta laf atanlarin veya genel olarak tecavuz vakalarinin varligiyla bunlarin toplum nezdinde ve devlet organlari tarafindan algilanisi arasindaki farki bilmeyince boyle oluyor tabii.

dunyanin hemen her yerinde gecenin bir yarisi sehrin tekin olmayan bir yerine gidince gotu kollamak gerekir. kadinlar 7/24 mini etekle bronx'ta yuruyor bir sey olmuyor diyen yok zaten, ama amerikan yuksek mahkemesi bilmemkac tane koca koca adamin kiz cocuguna tecavuz etmesini "ama kizin kendi rizasiyla oldu yani" diye yorumladigi gun ya da obama meydanlara cikip "kiz midir kadin midir" dedigi gun gel, tosun tosun hakliymissin guzel kardesim diyeyim. o zamana kadar da soyle alayim:

(bkz: #32490173)
    (bkz: #38884474)
    (bkz: #40751873)
  • istanbul'un hic bir zaman ne dogulu ne batili olamayacaginin hatirlatmasi. istanbul yine kendisi gibi olurdu. boyle schengen'e yeni girmis ulkeler gibi, hemen sinirin bu tarafinda ucuza fahiseler, uyusturucu saticilari vs. olurdu, agzi acik cop kutulari ve icinde cirit atan kediler, gurultu kirliligi arasinda luks spor bir arabanin icinden siyah takim elbiseli biyikli abiler inerdi, kollarinda tombalak sahte sarisinlarla birlikte.