şükela:  tümü | bugün
  • çok kolay bir projedir yapılamsı gereken tek şey baraj katalogundan barajın renginin ve tipinin seçilmesidir. ufak tefek bazı sorunlar yok mudur? vardır ama önemli degildir. misal baraj yapmak için boğazdaki suların inşaat bitene kadar başka bir yoldan iletilmesi gereklidir ki bunlar diversion channel (tunnel) vasıtasıyla yapılır. bu kanalları rumeli hisarından başlayıp büyük çekmeceye kadar açtınız mı işin ilk kolay kısmı biter. daha sonra ki kolay bölüm ise braj tipidir. arch type (bombeli) boğaza gitmez pek, zira arch type için vadi olması lazımdır zaten boğazın görünümünü de bozacağından rock fill type önerilir. ayrıca rock fill(kaya dolgu) tipi depreme karşı dayanıklıdır.ha siz iila arch type derseniz o da olur neden olmasın?bogazın 2 kenarına da yığdınız mı koca koca kayaları olur sana vadi! hayal gücünü kısıtlamamak lazım. baraj tipini de seçtik mi bizden mutlusu yoktur. daha sonra baraj inşaatına geçilir. ben diyim 100 metre hadi 50 de gül hatırınız için 150 metre yüksekliğinde barajı inşaa ettik. paradan kısmamak lazım gap'ın anuna koycaz ya abartalım biraz. e sonra noolcak. barajın arkasına revervuar gerekir tabii.... napalım varsın ortaköy, rumeli, sarıyer. bebek olmasın türkiyenin enerji açığını şokella gibi yalamaya and içtik bi kere. bu saydığımız bölgeler sular altında kalıcak elbet. omlet yapmak için yumurta kırmak gerek di mi?ayrıca bahçeşehir üniversitesinin denize kıyısının olması da değişiklik olur bi nevi. yaptık barajı 2-3 sene de bekledik rezervuarlar da doldu. e taşkın olursa ne olcak? o da kolay veririz dolu savağın yolunu da izmite doğru. tüpraşın üstünden izmit körfezine akıtırız taşkın sularını. bizden güzeli yoktur bu durumda. ayrıca 3. köprüye de gerek kalmaz çünkü zaten karşıya geçilecek yer kalmamaıştır.tekirdağ- adapazarı arabalı vapur seferleri ulaşımı kolayca sağlar nasıl olsa.....
  • illa baraj mı kurmak lazım? yoo hayır .akıntılardan da yararlanılabilir elbet. zaten jenaratör kanatları nedir ki molped kanadının biraz daha büyügü... koyucaksın sarayburnuna bunlardan 200- 300 tane ki anca kumkapının elektriğini karşılasın.ööle göte bööle jeneratör misali şıkır şıkır olsun kumkapı sahilimiz. geceleri gündüzlerden daha aydınlık olsun. varsın elektrik maliyeti yatırımın büyüklüğünden dolayı artsın, varsın proje kendini 35 senede çıkarsın önemli deil.
  • her ne kadar istanbul bogazinda marmaradan karadenize ve karadenizden marmaraya akan su akintilari olmasina kar$in bu akintilar uzerine koyulacak santralin uygun $ekilde kullanilabilmesi icin bogazin trafigi pek musait degildir. trafik sikintisi olmasa idi belki du$unulebilirdi lakin $u an icin sadece du$unce a$amasinda takilip kalmi$tir bu proje.