şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi bünyesinde bulunan iki tıp fakültesinden biri olan istanbul üniversitesi tıp fakültesi (çapa tıp) ve cerrahpaşa tıp fakültesi'ni üniversite bünyesinden ayırıp farklı bir üniversite kurulmaya çalışılıyordu.

  bunun için önce çapa tıp'ı uzaklaştırmaya çalıştılar ancak gelen itirazlar üzerine vazgeçtiler ve türkiye'nin en büyük ve köklü fakültelerinden olan cerrahpaşa tıp'ı ayırma kararını verdiler. ayrılan üniversiteye de ibni sina üniversitesi tıp fakültesi adı verilmek istendi.

  son gelen haberlere göre cerrahpaşa tıp'ın resmen istanbul üniversitesi'nden ayrılıp istanbul cerrahpaşa üniversitesi diye yeni bir üniversite açılmasına karar verilmiş ve bu karar meclis komisyonundan geçmiş ancak henüz meclis'te oylanmadı.

  yani ibni sina tıp değil, istanbul cerrahpaşa üniversitesi diye yeni bir üniversite kuruluyor. itiraz edenlerde kafa karışıklığı yaratılacak ve itirazlar azaltılacak bu uyanık isim değişikliği ile. soran olursa e işte istanbul cerrahpaşa denecek. yani ha hoca ali ha hoca ali. gitti ibni sina geldi istanbul cerrahpaşa. istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi lağvedilecek ama benzer isimli yeni bir üniversite kurulacak. yeni bir rektör, yeni bir özerk yapıyla.

  tekrar açıkça yazayım, kurulmak istenen tıp fakültesinin adı istanbul cerrahpaşa üniversitesi ve istanbul üniversitesi'ne bağlı olmayan, sadece adı cerrahpaşa olan bir üniversite.

  link

  link 2

  edit: 8 mayıs 2018 tarihinde yapılan oturumda maalesef cerrahpaşa ve diğer birçok fakültenin istanbul üniversitesi’nden ayrılma kararı meclis’ten geçmiş. bundan sonra cerrahpaşa tıp istanbul üniversitesi’nin bir fakültesi değil.

  bir de uyanıklık yapmıyorlar mı? “ne oldu? ibn-i sina dedik, istemediniz, alın size istanbul. adında istanbul var ya işte” adında istanbul olsa ne olur hakkari olsa ne olur. bizim takıldığımız nokta adnda istanbul geçmemesi değildi ki, istanbul üniversitesi’nden ayrılmasıydı. yok ettiniz bir koca tarihi.

  sussam gönlüm razı değil, söylesem tesiri yok bir de üste gg.
 • hiçbir zaman kurulamayacak olandır.

  not: iüctfspor.
 • (bkz: istanbul üniversitesi (cerrahpaşa)) parantezli üniversite adı mı olur amk
 • adeta kelime oyunlu cin başlıklar gibi universite adi.
  tepkilerden urkmusler belli ki ibni sina adindan vazgecmisler. yemezler.
  25 nisan 2018 cerrahpaşa direnişine devam. arkanizdayiz.
 • an itibariyle kurulusu onaylanmis cok buyuk bi hatadir hicbir sey eskisi kadar iyi olmiyacak umarim farkli bir hukumet gelirse bir an once bu hatadan vazgecer
 • onca yapılan protestoyu, sunulan aklı başında makul gerekçeleri yok sayan siyasi bir karardır.
 • tıp fakültesi var diyolla. yeni bir okul olduğu için tercih etmek ne derece doğrudur muallak.
 • 24 hazirana kadar gg, sonrası türk halkına bağlı.eğer böyle saçmalıkları desteklemeye devam edecekse ki bu üniversite bölünmesi 16 yıllık saçmalıkların son zamanlarında yapılanlarından.

  şaşırmadık, böyle bir ihaneti zaten bekliyorduk, sadece ümit ediyorduk belki insaflı davranırlar, tarihe saygı duyarlar diye. olmadı.

  bugün mecliste bir kez daha gördük ki milletvekilleri; el kaldırıp indiren kukla gibi böyle değişik bir şeymiş. önergeleri dinlemeden halkı dinlemeden, birilerinin isteği üzerine artık araziye mi kadroya mı, gözleri kapalı kulakları tıkalı ak önerge ise kabul değillse kabul etmeme üzerine robotlaşmışlar.

  16 yıldır yaptıklarınız gibi tarih bunları yazacaktır.

  ileride lise sınavlarında; türkiye cumhuriyetinin karanlık devrinin sonuçları sorulduğunda bir madde de; ilk üniversitenin tepeden, siyasi sebeple parçalanması olacaktır.
 • arkadaş ne abarttınız,
  "aynı üniversiteye niye iki tıp fakültesi koymuşlar?" diyen yok.
  "bu yök kontenjanları artırıp duruyor, neyi nasıl öğrenecek bu çocuklar?" diyen yok.
  "siz bizi birbirimizden ayırarak, çapa'nın ve cerrahpaşa'nın arsalarını almak için giriştiğiniz, hastaneleri çürütme planında bir adım daha atıyorsunuz" diye haklı isyan eden yok.
  varsa yoksa "tarih" goygoyu.

  ya babamın ilk gireni olduğu fakültenin tarihi ne olabilir arkadaş?

  ayrıca kafanız basmıyor mu bilmiyorum, ama yeni kurulan üniversite zaten tarihini anlatırken istanbul üniversitesi'nden ayrıldığını yazacaktır, kuruluşunu da 1900bilmemkaç olarak gösterecektir.

  yoksa itü'nün de 1773'te istanbul teknik üniversitesi adıyla falan mı kurulduğunu zannediyorsunuz? kurumlar evrilir, gelişir, birleşir, parçalanır.. tarih bunları da kapsar.
 • cb. tarafından onaylanmış ve resmi gazetede yayınlamıştır.
  istanbul üniversitesi bölünerek, istanbul üniversitesi cerrahpaşa kurulacak. bu üniversite, istanbul üniversitesine bağlı cerrahpaşa tıp, florence nightingale hemşirelik, hasan ali yücel eğitim, orman, sağlık bilimleri, spor bilimleri, veteriner, mühendislik fakültelerinden oluşacak. ayrıca üniversitede, yeni oluşturulacak diş hekimliği, eczacılık, iktisat ve işletme fakülteleri de olacak.
  maksat iş olsun torba dolsun hesabı.
  adında cerrahpaşa var ya derler.