şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'un müzik yaşamında önemli bir yeri olan ve besteci cemal reşit rey'in yönetiminde 1945'te kurulan istanbul belediyesi şehir orkestrası, 1972 yılında kültür bakanlığına bağlanarak istanbul devlet senfoni orkestrası adını aldı. kadrosu, orkestra şefi prof. g.e. lessing ve müdür mükerrem berk döneminde kısa zamanda tamamlanarak düzenli konserler verilmesi sağlandı. daha sonraki yıllarda yurtiçi turnelerin yanı sıra istanbul, ankara, bratislavya ve patras uluslar arası festivallerindeki konserler gerçekleştirildi. orkestra anatole fistoulari, aaron copland, mircea basarab, ionescu galati, tadeusz strugala, alexander schwinck, vladimir fedoseev, erich bergel, jean perrisson, cemal reşit rey, hikmet şimşek, gürer aykal, rengin gökmen, demirhan altuğ ve daha birçok ünlü şef yönetiminde, igor oistrakh, andre navara, leonid kogan, vaclav hudecek, tedd joselson, heinrich schiff, yehudi menuhin, luciano pavorotti, jean piere rampal, sabine meyer, gidon kremer, james tocco, lazar berman, natalia gutman, idil biret, suna kan, ayşegül sarıca, ayla erduran, verda ermen, leyla gencer gibi solistler eşlik etti. güher ve süher pekinel, gülşen tatu, meral güneyman ve arın karamürsel'in solistliğini ve erol erdinç'in de daimi şefliğini yaptığı 113 sanatçıdan oluşan istanbul devlet senfoni orkestrası, türk bestecilerinin eserlerinin bir çoğunu ilk kez seslendirmiş, radyo ve televizyon programları yapmıştır. türk sanat ve kültürünü yurt dışında tanıtımı için son yıllarda ispanya (1990 - 1993) italya, yugoslavya, çekoslovakya, avusturya, yunanistan ve abd'nin memphis kentinde açılan "muhteşem süleyman sergisi" (1992) sırasında iki konser vermiştir. 1993'de münih'te yapılan "eropa musicale " festivalinde türkiye'yi temsil etmiştir.

  (kültür bakanlığı web sitesinden alıntıdır.)
  (bir çellocuya ithaf edilmiştir.)
 • türkiye'de ki en kötü, en labuali ve en gayri ciddi orkestradir... bir keresinde viyolacilardan birisini konser esnasinda ciklet çigneyip, balon yaptigina sahit olmustum... bu insanlar yilda 4 ay tatil yapar, haftada 2 gün 2 saat için konser yaparlar ve hala hallerinden memnun diillerdir...orkestra elemanlarinin bazilari ekstralarda çaldigindan dolayi, bazi konserlerde seften önce sahneyi terk ettikleri görülmüs ve duyulmustur... acilen siki bir rejimle adam edilmesi gereklidir bu orkestranin...
 • adam edilmesi için neredeyse bir seçilmişin değil, bir atanmışın başına geçirilmesini dileyeceğim devlet kurumu...
 • artık internet adresi http://www.idso.gov.tr/ olan güzide kurum.

  pink floyd-musorski buluşmasi

  şef : friedmann riehle
  solist : zuzka mikova (vokal)
  nikoleta spalasova (vokal)
  gabina urbankova (vokal)
  frantisek hoenig (bateri)

  pink floyd-deep purple-led zeppelin-
  queen-musorski-bruckner-beethoven-mahler

  bunu gerçekleştirdiklerinde sarılıp kucaklayacağım adamlara da sahip orkestramız. içlerinden biri mesela program yönetmeni olması hasebiyle orhan topçuoğlu olabilir.
 • (bkz: #728306)
 • sahneye kantine gelir gibi cüzdan ve cantalariyla birlikte gelen müzisyen gruplarindan ve birlikte müzik yapma ahlakina hala varamamis insanlardan mütesekkil *, denizbank promosyonu.
 • yıllar sonra ilk kez gittiğim 11 kasım 2005 konserinde dumur edici bir manzaraya tanık oldum. bay ve bayan orkestra üyeleri sahneye ellerinde, omuzlarında çantalarıyla teşrif ettiler. bazıları sahne girişinde çantalarını kenara bir yere öylece bırakırken, bazısı da ta yanı başına kadar götürdü... bir devlet sanatçısının sahneye omzunda çantasıyla çıkması, işine ve seyircisine ne kadar saygı gösterdiğinin bir belirtisi herhalde. zaten işlerine gösterdikleri saygıdan olsa gerek, gayet ruhsuz ve asenkron çaldılar.

  alkışlıyoruz...
 • shostakovich'in 100. doğum günü konserinde besteciyi mezarında takla attıran senfonü orkestrasıdır*.