şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: iel)
 • '92 mezunları olarak teker teker azaldığımız çok sevdiğim ilim ve irfan yuvam (bkz: sertaç boztepe)
 • (bkz: #50893519)
  (bkz: #51297998)
 • şu günlerde mezun olurken kıymetini anladığım ve o taş binanın aslında bir parçası olduğumu fark ettiğim biricik okulum. ayrıca son zamanlarda gerek öğretmenlerinin rotasyonuyla gerekse il milli eğitimin okulun içine yerleşmesiyle kültürünün yozlaştırılmaya çalışıldığı da bir gerçek.
 • özellikle sayısal derslerin büyük bir özveriyle öğretildiği, türkiye cumhuriyetinin en köklü eğitim kurumlarından bir tanesi. türkçe'nin dışında almanca eğitim dili mevcuttur. 1 sene almanca hazırlık ve hazırlıktan sonra 4 sene boyunca sayısal dersler* tamamıyla almanca ve alman öğretmenler tarafından alman eğitim müfredatına binaen öğretilir.

  bu köklü okuldan mezun olan her öğrenci, alman eğitiminin karakteristik yapısına binaen yaşamına da aynı özveriyi ve disiplini empoze eder.

  köklü bir tarihe sahip olan bu güzide okul, ittihat ve terakki lideri olan enver paşa'nın eliyle almanca eğitime geçirilir. o dönemde kendisinin tek rakibi olan mekteb-i sultani'nin fransızca eğitim vermesi, almanca eğitim dilinin seçiminde büyük bir paya sahiptir.

  buradan mezun olunduğunda sayısal öğrenciler abitur * programına dahil olurlar. eşit ağırlık öğrencileriyse direkt olarak sprachdiplom * almaya hak kazanır*

  abitur diplomasının en önemli faydası dil öğretiminin yanında, mühendislik lisans eğitiminin almanya'da alınmasını sağlar. mühendislik ve teknik anlamda dünyada lider olan almanya'da bu eğitimin alınabilme ihtimali de her iel'li öğrencinin hayalidir.
 • ya da istanbul lisesi, benim gördüğüm kadarıyla en büyük eksiği ögrencilerine abitur ve almanya'da okumak kavramlarını yeteri kadar anlatamamak olan okul.
 • çanakkale savaşına gönüllü olarak bir çok öğrencisinin katılıp şehit düştüğü lise.
  savaş sırasında okul binasının bir kısmı sarıya boyanıp hastane olarak kullanılmıştır.
  cepheden gelen 50 şehit çocuğun haberiyle kapıları siyaha boyanır.
  lisenin logosundaki sarı ve siyah renklerin anlamı buradan gelir.

  bu ülke nasıl kuruldu ?

  edit:
  liseliler şehit olmuştur fakat o fotoğraftakiler istanbul halkının yaptığı gösterilerden bir karedir.
  çocuklar sadece geçit töreni maksadıyla öyle giyinmiştir. banyodayken celme takan sabun
 • türkiye’de “lise” sözcüğü ilk defa bu okul için kullanılarak “istanbul lisesi” adını alır.

  (bkz: https://www.ielev.org.tr/…l-tarihcesi-yillara-gore/)
 • 1968 yılında milliyet liselerarası şarkı yarısmasına katılmışlar ve 2. olmıuşlardır. yorumladıkları şarkı ise orjinalinden çok daha iyi bence.

  https://soundcloud.com/…i-you-are-better-man-than-i