*

şükela:  tümü | bugün
 • 1461 yılında ve rum patrikhanesi'nin yanında kurulan 10 ağustos 1916'da kapatılarak kudüs'e nakledilen patrikhane
 • serbest çağrışalım (ara: ermeni mezarlığı)
 • kumkapı, şarapnel sokakta bulunur. patrikane kilisesinin adı surp asdvadzadzin yani meryem ana kilisesi. daha önce patrikane samatya daymıiş ve kilisesi surp kevork muş.
 • galata/ kumkapı- şarapnel sokak'ta bulunan ve 1461 yılında kilise olarak inşa edilen, sonrasında istanbul'un fethiyle fatih sultan mehmed'in ermenilere verdiği, içerisinde bir de kilisenin bulunduğu türkiye ermenilerinin bağlı olduğu patrikhane. diğer ermeni patrikhaneleri ise lübnan, kudüs, amerika ve ermenistan'dadır. ermenistan'daki ermeni patrikhanesi baş patrikhane olarak kabul edilir. bunun nedeni ise tarihi bakımdan en eski olması ve bölge dışındaki ermenilerle de irtibat kurmasıdır.

  patrikhanede ayinler; pazar günleri yetişkinler ve dil bilenler için ermenice, hafta içi gençlere türkçe olarak düzenlenir. ilk hristiyan şehit stephen ve peygamber agop/ hz. yakub'un keramikleri asılıdır.

  bu patrikhane içerisinde yer alan kilise ortodoks kilisesidir. istanbul'un fethi öncesinde sur içerisinde ortodoks mezhebine ait kilise olması yasakken fatih sultan mehmed, fetihten sonra sur içindeki birkaç kiliseyi ermenilere vermiştir. bu hoşgörüsü nedeniyle ermeniler, ermeni patrikhanesinin kurucusu olarak ikinci mehmed'i kabul ederler. patrikhanenin ermenilere verilmesiyle, sultanın yakın arkadaşı bursa'daki piskopos hovakin, istanbul'a getirilerek patrik ilan edilmiştir.

  2006'da ülkemize gelen papa 16. benedikt, bu patrikhaneyi de ziyaret etmiştir.
 • 2010 yılı bahar aylarında yapılması planlanan eşpatriklik seçimi ile yeni eşpatriğini beklemektedir. patrik değil de eşpatrik olarak özellikle vurgulamamın sebebi patriklerin ölümlerine dek bu görevi sürdürmek durumunda olmalarıdır, lakin mevcut patrik istanbullu mesrob ii mutafyan'nın sağlık durumundan dolayı patriklik görevini yerine getirememesi sebebiyle onun ölümüne kadar eşpatriklik yapacak yeni bir din adamı seçilecektir. adaylar yavaş yavaş netleşmeye başlamıştır. adaylar, almanya, ermenistan ve türkiyeden 3 din adamıdır. ancak temelde türkiye cumhuriyetinde doğmuş olma şartı arandığı için her üç aday da türkiye cumhuriyeti vatandaşıdır.

  seçim sistemi şu şekilde işlemekte;
  -ilk olarak adaylıklar açıklanır ve her aday bir renk belirler kendisine (beyaz liste, kırmızı liste vs.)
  -her aday, her kilise için belirli miktarlarda delege olacak isim önerir, örneğin 3 aday bakırköy kilisesi için 11er isim sunmak durumdadır,
  -daha sonra önerilen bu isimler üzerinden ermeni cemaatinde 18 yaşından büyük ve hükümetçe oy verme işlemine bir engel bulunmadığına kadar verilmiş her birey kendi mensubu olduğu kilisede delegelere oy verir,
  -son olarak her kiliseden seçilen delegeler içinde, yaklaşık 80 tane olması gerekiyor emin değilim, hangi patrik adayının delegesi fazlaysa, o patrik seçiliyor. çünkü halk tarafından seçilen delegeler nihai oylama ile patriği belirlemekte ve 80 aday içinde çoğunluğu elinde tutan liste doğal olarak kendi adayını patrik olarak seçmektedir.

  yakın gelecekteki bu seçimin ermeni cemaatine bir ivme kazandırmasını, ölü toprağın silkenmesini temenni ediyorum. adaylar hakkında duyduklarım her birinin entellektüel açıdan birikimli oldukları ve genel olarak çok sivri açıklama yapmayacak karakterde oldukları yönünde, bu durum cemaat mensubu olarak beni memnun etmekte, zira her gün ölüm tehdidi alan bir patriğe sahip olmak cemaatin de tedirgin olmasına yol açmakta. ayrıca mesrob mutafyanın da kalan ömrünün huzur içinde geçmesi en büyük dileğim, zira çok üzülerek bir daha eski sağlığına kavuşamacağını öğrenmiş bulunmaktayım.
 • türkiye'deki patrikhanenin resmi web sitesi için; http://www.lraper.org/
 • kuruluşunun 550. yılı kutlanmaktadır.
 • barışa dair çok güzel bir açıklama yapan patrikhane
 • kumkapı'da sevgi sokak'ta, şu noktada bulunur. kumkapı semtinin olanca mezbeleliği ve metruk binaları arasından görüldüğünde, binası ve çevre düzenlemesiyle insanı çarpar. bulunduğu noktada sokak genişlemiştir, parke taşları ve kaldırımlar düzgündür, bina ve bahçesindeki ağaçlar ve da karşısındaki kilise ve okul ile göze çok güzel gelen bir kompleks oluştururlar. istanbul'un saklı güzelliklerindendir, hafiften bir büyükada atmosferi yaşatır ve dolaşırken, acaba hakkaten istanbul'un tümü böyle olsaydı (kalsaydı) ne kadar yeryüzünün cennet köşesi bir yer olabilirdi diye düşünebilirsiniz. içerisini görmedim, sadece karşısındaki kiliseyi gezebildim. ama kompleksin yarattığı atmosfer bile yetiyor etkilenmeye.

  http://photos.wikimapia.org/…00/03/24/59/40_big.jpg

  ayrıca (bkz: fener rum patrikhanesi)