şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karadeniz kıyısında karaburun'un doğusunda, maslağa bile kuş uçuşu 30 km uzaklıkta bir yerde yapılması planlanan havalimanı. eğer bir gün akp hükümeti düşer de michigan üniversitesi'ne yaptırılan rafa kalkarsa sik gibi ortada kalacaktır, olan kaybedilen ormanlara olacaktır. sırf havalimanı için ayrılan yerin bile 70% i orman, yapılaşmayı ve yeni yolları siz düşünün.

  ayrıca tüm ülke istanbul'dan ibaretmiş gibi sadece "üçüncü havalimanı" olarak bilinmesi de ayrı bir garipliktir.
 • hürriyet haberine göre yüzde 85'i orman araziye yapılacakmış.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21861230.asp

  böyle büyük inşaatlar yapan/yaptıran insanlar ağaçlara kendilerinin de ihtiyacı olduğunu bilmezler mi? sanki o ağaç, o orman sadece çevrecilere lazım. bir grup çevreci kızıyor sadece sanki.

  halbuki o ağaç, o orman onu kesene de kestirene de lazım.
 • akp'lilerde ciddi şekilde doğaya ve hayvana karşı düşmanlık olduğunu anlamamı sağlayan havalimanı. bu konuda yeterince bilgi vardı da, yine de bu kadar ileri gideceklerini tahmin etmiyordum. havalimanının yapılacağı yerin yüzde 85'i ormanlık arazi, yüzde 15'i ise şahıs arazilerinden oluşuyor. çam, ladin, meşe, kayın, ardıç, erguvan, söğüt ve kavak ağaçlarından oluşan 7 bin 800 hektar ormanlık alan ortadan kaldırılacak. konuyla ilgili okuduğum haberde şöyle bir bölüm var: "tayakadın köyü sakinlerinden inci dede, 'bu projeyle talih kuşu konacakmış. biz istemiyoruz.' dedi. ömer çetinkaya isimli vatandaş ise projenin ormanlık alan yerine kayaşehir’deki askeri alanların üzerine yapılmasını teklif etti."
 • nedense orman ağaç gidecek diye karşı çıkılan havalimanı. olm adam belediye başganıyken istanbulda otoyol kenarlarına bilmem kaç yüz bin tane ağaç dikti ya ? daha ne istiyosunuz anlamıyorum. o gideceklerin yerine dikildi hep önceden.
  (bkz: yersen)

  (zöge : olm harbiden gerizekalısınız lan :)
 • (bkz: şenol 3)
 • acilen yapılması gereken havalimanıdır.

  mevcut havalimanlarından istanbul atatürk havalimanı kapasitesinin çok çok üstünde hizmet vermeye çalışıyor. diğeri ise 2020 yılına kadar maksimum kapasitesine ulaşacağı düşünülüyor. fakat sabiha gökçen havalimanı'nın genişleme imkanı varken diğeri için yok.

  yeni havalimanının yapılacağı yer hakkında 3 farklı yer düşünülüyordu. ilki, şuan gündemde olan şehrin kuzey tarafı. ikincisi ise silivri - çatalca dolaylarında güney sahil kısmı. üçüncüsü ise yine marmara denizi'nin ortasına kanaldan çıkarılacak topraklar ile oluşturulacak yapay ada üzerine yapılmasıydı. tüm bunlardan en uygununu şehrin kuzey kısmı olarak görmüşler.

  havalimanı yapımı zordur. olay sadece terminal ve yanına yapılacak 2 tane pistten ibaret değil. öncelikle yapılacak havalimanı 5 pistli ve genişlemeye imkan veren bir yapıda olması düşünülüyor. bir havalimanının yerini belirlerken, o havalimanına ait rotalar söz konusu olur. uçakların iniş ve kalkış yapacakları yerler, yaklaşma rotaları, rüzgar gibi etkenler önemli rol oynar. şehrin güney kısmı rüzgarlar nedeniyle söz konusu değil. deniz üzerinden lodos geldiği zaman mevcut 3 pistin 1 yada 2 tanesi iptal oluyor direkt. fakat kuzeydeki terminal içinde kuşların göç yolları üzerinde olması ve ormanlık alan olması gibi kusurları var. ayrıca sırf arazi yapısı yüzünden altyapı çalışmalarının 1-2 milyar $'a ulaşabileceği konuşuluyor.

  konu kısacası tam bir çıkmaza sahip, fakat bu havalimanının bir yerlere yapılması lazım. ülkeye giden - gelen yolcu sayısının arttığı bir dönemde yüksek kapasiteli bir havalimanı istanbul'un ve ülkenin ihtiyacı olduğu birşeydir. çok hoşuma giden birşey olmasa da en uygun seçenek üzerinde, en az zararla inşa edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
 • başakşehir-esenler arasındaki askeri bölgenin yer ve alan büyüklüğü olarak ideal olduğunu düşündüğüm havalimanı. hem şehrin kuzeyinde düşünülen alanlar gibi şehirden 50-60km gibi korkunç uzaklıkta değil, hem gayet yeterli bir alan, hem de zaten ağaç mağaç olmadığı için doğaya bir zarar verilmemiş olacak. ama tabii 2 tane sikko tankın yattığı bu lüzumsuz askeri alan daha önemli görülüyordur istanbul'un havalimanından. yapacaklar havaalanını anasının nikahına, istanbul'a uçtuğumuz süre kadar bir de havalimanından istanbul'a gidiş sürecek.

  edit : bahsettiğim noktayı anlayamayanlar olmuş, şöyle buyrun efendim.
 • uzaydan görünecekmiş. yahu ben bu akp'lilerdeki şatafat merakını anlamıyorum. sonradan görme olmakla alakalı bir şey olsa gerek. uzaydan göründüğünde ne oluyor? uzaylılara "şu çılgın türkler" dedirtmeye mi çalışıyorsunuz? itü'den murat ergün şöyle demiş: "istanbul'a havaalanı lazım evet; çünkü diğerleri bu ihtiyacı karşılayamıyor. ama dünyanın hiçbir yerinde ormanın, su havzasının orta yerine havalimanı yapılmaz. havalimanı şehrin dışında doğal hayatı bozmayacak şekilde yapılmalı. başka yer bulunamaz mıydı? bu havalimanı orman ve suyu bitirir. yapılaşmanın önüne geçemezsiniz; hava trafiği rahatlar ama oluşacak kara trafiği şu ankinin çerezi gibi kalır." çok yanlış konuşmuşsun murat hoca! bu kadar da açık şekilde cehape'ye gönül vermiş kardeşlerimden olduğunu belli etmemen lazım.