şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
2773 entry daha
  • simdi eski sirkette calisan brezilyali bir arkadasimla gorustum. bu elemanin da bi kiz arkadasi var polonyali. bunlar her iki ayda bir dunyadanin bi tarafina giderler falan. cok gezerler. simdi eleman istanbulda. dedigine gore icinde bulundugu en iyi havalimani istanbulmus.
  • israf.

plansız iş.

zaman kaybı.

bildiğiniz kara delik.

para yutuyor, alimallah bizi yutmasın.

şu an ve önümüzdeki birkaç yıl için yandaşlar dışında topluma bir katma değer üreteceğini söylemek zor. milletin kesesinden gidiyor.

bunlar hep söylendi ama dinleyen kim.

4 sefer gidip geldim. 3 ünde yolcu bırakıp aldım. bir tanesinde iç hat uçuşu yaptım.

basınekspres yolu girişinden havalimanına kadar tek gidiş 17 tl. birde dönüşü var 17 tl. oh oldu sana 34 tl. istanbul ankara seyahati de aynı fiyat tutuyor. ayrıca paralı yolun büyük bir kısmı karanlık. bir sefer gittim paralı yoldan bir daha da gitmedim. bu havalimanını kullanmak zorunda kaldığımda fiyat pahalı geldiği için ücretsiz yolu tercih ediyorum. ücretsiz yolun eksileri ise kalabalık, virajlı ve bakımsız. maksat herkesi paralı yola mecbur bırakmak tabi ki.

havalimanın çevresi bildiğin şantiye, toz toprak. ciddi bir peyzaja ihtiyacı var. çevreyi derhal yeşillendirip, ağaçlandırmak gerekli. hazır çim serebilirler gerçi bunlar hazır betoncuydu.

ana terminal binasında haşmetlinin sevdiği turkuvaz renk kullanılmış. haşmetliye şatafat düşkünlüğünden ötürü yaranacaklar ya; havalimanı hayli büyük yapılmış. ferah, tavanı yüksek, koltukları rahat, koltuklarda prizler var.

g11-12 nolu kapılara gitmek için baya yol gidiyorsunuz. bir ebeveyn olarak çocuklu aileler için hayli sıkıntılı ve uzun bir mesafe. yaşlılar için söyleyecek söz bulamıyorum. çok zorlanacaklar. tuvaletler çok yetersiz kalmış toplam 6 kapının olduğu yerde, her kapıda a ve b olmak üzere iki körük olduğunu düşünürsek 12 uçak yapıyor bu, toplam 2 pisuvar ve iki kabin var. acemi birliğindeki gibi tuvalet kuyruğuna geçiyorsunuz. önümde 8 kişi vardı.

işçilik genel olarak zayıf. fayanslar, mermerler, iyi döşenmemiş. derz dolguları, tuvaletlere çekilen silikonlar olmamış. terminalde sanki şantiye artıklarının lekeleri kalmış.

çocuklar için oyun parkı yapılabilir. daha estetik bir havaya bürünebilir. malum yandaşlar ve iktidar sanata, estetiğe çok düşkün.

terminal girişindeki motorlu taşıt yolu dar. sanırım üç şerit hesaplanıp 4 şerite çıkarmışlar. o-3 otogar yolu gibi. yolun daraldığı yerlerde giriş-çıkışta şerit çizgileri anlamsız kayboluyor.

uçak körükten çıktıktan sonra kocaman bir -s- çizerek pistin başına gitmesi ve kalkış için geçen zaman 38 dk sürdü. taksi süreleri çok uzun bu da demek oluyor ki aktarmalı uçuşlarda gecikmelerden dolayı thy nin itibarını zedeleyecek ve zarara sokacak. bu arada kalkış öncesi kısa beklemeler oldu. sadece kuzey-güney pisti olduğundan doğu-batı pisti henüz bitmediğinden inen uçakları bekledik.

rüzgar tribünleri olan bir yere havalimanı yapmak ne kadar mantıklı bilmiyorum.

sosyal medyada bir fotoğraf dolaşıyordu. kule bir hayli yüksek olduğundan bulutların arasında kalmıştı. bu da uçakları ve pisti göremeyeceğinden ötürü sıkıntı yaratacaktır.

buradaki pilot, mühendis, kabin memuru yazarlar yahut çaylaklar yeşillendirirse aydınlanmış olurum. hoş koca iş adamlarının konuşmaya cesareti yok. alanında uzman herkesin anlatmak istediği konuşamadığı birçok teknik detay-eksiklik vardır eminim. ben gördüklerimi yazıyorum.

daha bunun kışı var. karı, yağmuru, sisi, rüzgarı olacak. burada olursak hep beraber göreceğiz.

toplu taşıma ile yolculuk kısmına gelirsek halkalı meydan dan h-3 e binerek 45 dk da alana ulaştım. tabi birde halkalı meydana gelmesi vardı 15-20 dk. beklemeleri de eklersek 15 dk. etti 1 saat 20 dk. otobüste 5 kişiydik. bunun paralı yolu, yakıtı, şöför maaşı var. taşıma su ile değirmen dönüyor. havaist te benzer durumda; ya az yolcu ile gidiyor ya da dolu olduğu için duraklardan transit geçiyor. yolcular 153 ü arıyor havaist bizi almadı uçuşu kaçıracam diye. taksi avrupa yakasından ortalama 100-150 tl arası.

şu an itibariyle kocaman bir milli israftır. yakıt tutarları, çalışanların servis mesafesi, servis ücretleri, yol paraları, seferlerde yaşanan gecikmeler, uçaklarda taxi nedeniyle harcanan yakıt, liste uzayıp gider.

ayrıca havalimanı çalışanları ve ortalama seyahat eden insanlar için ne yazık ki koca bir zaman kaybıdır. şu an çevresinde doğru düzgün yerleşim yeri yok. inşaat ya resulullah şiarı yakında vuku bulacaktır. elbet o ormanlar kesilip, o ormanlarda yaşayan canlılar katledilip, o topraklar betona doyacak, kimler arsaları kapatmış göreceğiz önümüzdeki 10 yıl içinde ya da ben böyle düşünüyorum.

tez zamanda en az iki koldan raylı taşımanın ve yeni pistlerin yapılması gerekli. özellikle rüzgarın yön değiştirdiği zaman doğu-batı pisti çok gerekli olacaktır. zaten yapılmadan niye açıldı ki?

atatürk havalimanının yetersiz kaldığı doğrudur hele ki hava durumu nedeniyle seferler iptal olduğunda tam bir hengameye dönüyordu. insanlar adım atacak, götünü koyacak yer bulamıyordu. ama buraya harcanan para o bölgeye harcansaydı kuzeyde fatih koleji küçükçekmece ye doğru, doğuda wow otel e doğru cnr expo ve istanbul ticaret merkezi yıkılıp, batıda fly in avm ve yeşilköy ün bir kısmı istimlak edilse şimdiki havalimanına elbette yaklaşamasa da fazlasıyla bir alan kazanılırdı. e5 ve basın ekspres yer altına alınırdı. metronun istanbul fuar merkezi durağı için ayrı bir terminal yapılabilirdi.

bu arada körükler, yürüyen merdivenler, asansörler, konveyörler bizim havalimanını kıskanan almanlara ait. uçakları söylememe gerek yok sanırım. muhtemelen otomasyon sisteminin çoğunda bizi kıskanan batılı ecnebilerin parmağı vardır. sakın ola nasıl söğüşledik türkleri diyor olmasınlar.

istanbul havalimanın getirdikleri, götürdükleri yanında şu an için hiç bir şey.
  • dış hatlar geliş katında su borusu patlamış ortaya böyle bir manzara çıkmış.biz buna halk arasında baştan savma iş deriz. bu iş ahlakının olmayışıdır. bu görüntü havalimanın nasıl ne şekilde yapıldığına dair üç aşağı beş yukarı bir fikir veriyor.
  • sandalye taşıyan asgari ücret hatta bazen daha altı alan çalışanlardan tgscilere dek bir çok yer görevlisinin buraya geçtikten sonra istifa ettiği havaalanı.

insanlar asgari ücretle yol süresi dahil 16 saat mesai yapmak istemez haliyle. üstelik yemekhane uzak olduğundan çoğu zaman yemek molası veremiyorlarmış.
  • thy'nin büyüme planları, aktarma yolcusunu kapma düşüncesi vs konuları türkiye'de yaşayan bir yolcu olarak beni zerre alakadar etmiyor. şirket ortaya bir politika koyar, devlet ortaya bir şey koyar ve ben bunu beğenmeme hakkımı kullanıyorum.

büyükse büyük, tek çatı altında büyük bir şey yapmanın anlamı ne bilmiyorum. bir duty free'si var, istanbul'un bir ilçesinin bir mahallesi kadar neredeyse. daha kapısından bakınca gezmekten cayıyorsun, ne aradığını biliyorsan bile oraya gitmek caydırıcı oluyor. ki bunca büyüklüğe bari değişik bir şey olsun, ne bileyim bir kuş kondursunlar, yok. bildiğin duty free mağazasının daha büyüğü.

kapıya gideceksin, git git git git bitmiyor. sonra biraz daha git git git git git gene bitmiyor. ki ben sözde yakındaki kapılardan birine yürüdüm. sonra uçağa biniyorsunuz, uçak körükten ayrılıyor ve bu sefer kalkmak için bir yerlere git git git git gene bitmemecesine gidiyorsunuz.

bagaj bantları da o kadar fazla ki, eğer sizin bagajınız böyle uzaktaki bir yere geldiyse bagaj alma kısmına ulaştım diye sevindikten sonra, bu sefer kendi bavulunuzu alma yerine yine bir git git git git bitmemeler başlıyor.

uçak piste teker koyduktan tam 1.5 saat sonra havalimanından ayrılma aksiyonum başladı. bu sürede galiba ben atatürk'ten eve doğru yolu yarılamış hale geliyordum.

içerideki tek güzel şey galiba türkiye reklamlarıydı (turkey, home of olanlar). her nasıl olduysa onu becermişler.
  • bekleme salonlarinda calisma masalari ve sarj cihazlari var.

samimiyetle soyluyorum baska hic bir artisini goremedim.

luzumsuz buyuk.

aktarma ucusu icin basladim yurumeye dis hattan geldim dis hatta gidiyorum. guya aktarma yapacagim. takriben 45 dakika yurudum.

transit icin 4 5 salon var ama sadece 1 tanesi acik.

kuyruk 15 dakika suruyor.

bu ne demek bir bucuk saat minimum fark olmali 2 ucus arasi.

bu ataturkte daha azdi demek ki daha az ucusu bagli ucus olarak satabilecekler.

kulliyen zarar.
  • saat sabah 9 da yere teker koyan bir uçakta olan kişi.totalde taksiyle kağıthane ye ne sürede gider merak ettigim yerdir
81 entry daha