şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
3375 entry daha
  • soğuk havalimanıdır. soğuk. temmuz sıcağında bile göt titretti. o nasil bir klima performansı lan? bunun haricinde, telefon şarj etmek için priz bulunamayan havalimanıdır. priz lan priz. yakışıyor mu 30 küsür milyar euroluk dünyanın en büyük tesisine? ayrıca en keyifli tanım şu olacaktır ki, uçak sesi duyulmayan havalimanıdır. o kadar devasa ki, resmen uçak sesi duymuyorsunuz terminalinde. insan gerçekten hayret ediyor. yine priz konusuna gelecek olursak, çok mu zor lan koltuk kenarlarına priz entegre etmek? acil çözülmeli bu saçma sorun.
  • yürünen mesafeler ve uzayan giden taksi süreleri bir şekilde düzelmedikçe her seyehatta tasarlayanına sövmeye devam edeceğim havalimanı.

bakın bu bir dramdır: gelen yolcu katında g11 diye bir kapı var. yurtdışından bu kapıya gelip, yurtiçine devam edecekseniz ve es kaza yurtiçi gidiş kapınız g8-11 arası ise taksi ve yürüme süresiyle birlikte, indiğimiz kapının bir üst katına varmanız yaklaşık 60 dakika sürüyor.

şu kadar havalimanı gördüm diye kasmıyorum ama cins cins havalimanı gördüm, şimdiye kadar böyle anlamsız, yolcuya işkence tasarıma henüz denk gelmedim.
  • atatürk havalimanında hava trafiği oluyor, uçaklar havada yarım saat dolaşıyor denilerek yeni havalimanında böyle problemler olmayacağını söylemişlerdi. atatürk havalimanında hiç değilse havada, boğaz üzerinde marmara denizi üzerinde dolaşarak yarım saat kaybediyorduk. fakat istanbul havalimanında tekerin yere değdikten sonraki zamanla uçaktan indiğimiz zaman arasında 50 dk'lık zaman oluyor. bu 50 dklık zamanında herhangi bir manzarası da albenisi de yok.
  • en garip gelen durumu anlatmak istiyorum. ucagin tekerlekleri yere degdikten sonra 15 dakika yerde otobus gibi gittik. indigimiz yerde ufukta bile bina falan gorunmuyordu. az gittik uz gittik, dere tepe duz gittik, sonunda binalar basladi, ama biz gitmeye devam ettik. acaba varacak miyiz derken 15 dakika sonunda koruge yanasti ucak.
    sonra indik. bagaj alim yerine ulasmamiz yirmi dakika surdu. genc insanlariz, yurumekle ilgili sikintimiz da yok, tabana kuvvet 20 dakika yuruduk. yasli olabilirdik, engelli olabilirdik, o elektrikli golf arabasi gibi seylerden var mi diye surekli etrafa bakindim, yoktu.

donerken, ucus kartlarimizi almamiz gereken kontular icin ters yonlerde 3 kontuar degistirdik. oraya gidiyoruz, oburu diyorlar, oburune gidiyoruz, siz cok yanlis gelmissiniz kardes diyorlar. dunya kadar vakit kaybettik. ucustan 2 saat once alandaydik ama o kadar dolastirdilar ki anca kiti kitina gectik gumrukten. bir tedavi gormustum, kosmamam gerekiyordu, kosmazsam ucagi kaciracaktik, o elektrikli arabalardan arandim, bir tane gordum, el edene kadar basti gitti, biz yine tabana kuvvet.
    buyuk yaptik demekle olmuyor. o kadar buyugunu yapiyorasan organizasyonu da ona gore yapacaksin ki millet iskence cekmesin.
  • havaalanı avm mantığıyla içerde bol bol dolaştırıp para harcatma amaçlı inşaa edilmiştir.
  • biraz geçte olsa çalışan personeller için dinlenme odası açmış havalimanı. yolcular bir yana 24 saat açık olan bir yerde çalışan insanlar için maalesef dinlenme yeri yalnızca çalıştığı yere yakınsa boş sandalyelerdi. dinlenme yerinin olduğu yer ise dış hatlar giden yolcu, zone 1 deki d&r’ın sol tarafından ulaşılabilir. yastığını kapan gitsin dinlensin. feci bir priz trafiği var ayrıca.
  • hava trafiği ve yoğunluğu gidermenin -tüm gelişmiş ülkelerde- yolu hava trafiğini bölmektir. bunun için büyük ve merkezi havalimanı dışında şehir dışına daha küçük ve kolay ulaşılır havalimanları (stol değil) yapılır. özellikle kargo uçuşları buralara yönlendirilir ve çevre yollarıyla bağlantı sağlanır. bu sayede sadece hava trafiği rahatlamaz, kara trafiği de -özellikle taşıma firmalarının aradan çıkmasıyla- rahatlar, trafik çevre yollarına dağıtılır ve şehir trafiği yükten kurtulur.

tüm bu nedenlerle, başka bir havalimanını devre dışı bırakarak istanbul havalimanı'nı yapmanın haklı bir gerekçesi yoktur, boşuna kasmayın. ha tabi bir de akıllara zarar maliyet ve ihaleyi alanların elde ettiği haksız kazanç var.

bunları sorgulamak için muhalif olmaya gerek yok; ülkesini seven, birlikte yaşadığı insanları seven, vatanına, emeğine, vatandaşına saygı gösteren, çocuklarının geleceğini düşünen herkesin bunu sorgulaması gerekir.
  • danimarka-istanbul uçuşundan sonra yaklaşık 40 dakika uçağın park alanına ulaşmasını bekledikten sonra arkamda oturan gurbetçi kadının isyanını paylaşmak isterim “öte tarafa gitseydik bulgaristan’a geldiydik bu kadar zamanda” o sırada kadının çocukları da şöyle isyan ediyordu “really? jesus christ! ı really mean it!” evet bence havalimanını özetleyen iki cümle budur. indikten sonra otobüslere ulaşma aşamasındaki rezilliklere değinmek dahi istemiyorum. he çok mıhteşem bütün turistler hayran hayran fotoğraf çekiyo. evet hı hı. herkes bizi kıskaniyi. bence daha çok düğünlerde ne var ne yok bütün pullu payetli kıyafetleri üzerine geçirip saçını kabartıp topuz yaptırıp muhteşem tarz ve güzel olduğunu zanneden görümce ve eltilere benziyor yeni havalimanı.
  • basakşehirli vatandaşların işine gelen havalimanıdır.
  • kötü hava şartları nedeniyle 100e yakın uçuş iptal edilmiş lanet olsun ya başka yer bulamadılar da gittiler kötü havanın merkezine havalimanı yabdılar. yunaytıd steyte uçacaktık(biznıs kılas) haberi alınca şok olduk olmaz olsun böyle hizmetler.

https://twitter.com/…tatus/1149724376754872320?s=19

pardon almanya'daymış dağılabiliriz.
32 entry daha