• istanbul'a bir havalimanı daha inşaa edilmesine karşı değilim. tabi ki yapılsın. neticede bizim cebimizden çıkıyor bu paralar. bari sorunsuz kullanabileceğimiz yerde ve konforlu olsun. bir şeyi yaparken, diğer herşeyi gözden çıkarmamalılardı. avrupa yakasına 2 adet havalimanı iyi olurdu. herkes işine geleni kullanırdı. bu başlığa yaza yaza elim yoruldu artık. lütfen kullanmamış olanlar yorum yapmasın burası hakkında. bizzat gittim, gördüm, uçtum. güzelliğine bir şey diyemeyiz. evet görüntü itibari ile güzel. fakat bir şeyin sırf güzel olması onu kullanışlı yapmıyor. afedersiniz de git git bitmeyen yürüyen yolları, zilyon tane kapısı, devliği ve ışıkları bir yerinize girsin çok afedersiniz. çünkü kullananlara giriyor. tek sorun ulaşım problemi değil ayrıca. tekrar tekrar yazmaya gerek yok eksi yönlerini.
    ama rica ediyorum hayatında uçak yolculuğu yapmamış, yapmayacak, bu konuda hiç bir fikri olmayan kişiler yorum yapmasın burası için.
  • uçak piste indikten sonra 35 dakika kadar da kara yolculuğu yapmak isteyenlerin tercih edebileceği havalimanı. doğaya rağmen doğa şartlarını hiçe sayarak inşa edilmesini, maddi yükünü, dağ başı olmasının getirdiği ulaşım sıkıntısını kenara bırakıp yazdım.
    buraya ilk inişim akşam saatlerine denk geldi, yalnız olsaydım tırsacağım derecede büyük, boş ve sessizdi. kapıda gördüğüm taksiciler gözüme ilk kez o.ç. görünmedi. böyle bir anım.
  • bir noktada gerçekten sırf bok atmak için eleştirildiğini düşünmeye başladığım havalimanı

geçtiğimiz 10 gün içinde toplamda 6 uçuştan oluşan abd'ye gidiş dönüş şeklinde bol aktarmalı bir rotada uçuş yaptım.

terminallerini kullandığım havalimanlarını yazayım

paris cdg
    minneapolis
    amsterdam schipol
    new york jfk
    new york laguardia

gerçekten tarafsız bir şekilde söyleyebilirim en güzel terminal açık ara farkla bizimkiydi. en düzenli, en temiz yine bizimkiydi. yani benim kimseye yaranmalık bir durumum yok ama gördüğüm bu şekildeydi.

taksi sureleri konusunda da eleştiriliyor fakat görece benzer büyüklükteki jfk, cdg ve ams havalimanlarında da ayni şekilde uzun. taksi süreleri vardi.
  • büyüklüğüyle, göze hitap eden tasarımıyla bu sefer olmuş derken, iç hatlarda aktarma yapacağım bölümde dakikalarca diğer uçağıma ait kapıya koşarken kendimi bulduğum havalimanı.

onlarca dakika süren taksi süreleri de cabası. belki yeni olmanın verdiği dezavantajdır bilinmez ama şu anda aklımda kalan 25 dakikayı bulan taksi süresi ve aktarma için yürüdüğüm, alternatif yolunu bulamadığım yüzlerce metrelik boş koridorlar aklıma kazındı.

orada geçirdiğim toplamda 1-1.5 saatlik süreç ve kalkış pistine süren yolculuk süresinde havalimanının büyüklüğüne vakıf olabildim, bir hayli büyük ve yapısıyla birçok firmanın talebini karşılayabileceği belli. bakalım ilerleyen süreçte, popülasyon yükseldiğinde ve havayolu firmaları ilgi gösterdiğinde neler, nasıl değişecek?
  • yaygaracı ekşiciler yüzünden, k. çekmeceden uçuşum için 4saat evvel çıktım. arabayla, 30'da ordaydık. bi uçtan bi uca 10'da yürünüo.uçak 10'da kalktı. bi sorun yaşamadım.havaş,belediye vızırvızır işliyo. atlasla paris'e uçtum. bide paris cdg havaalanını görün. duvarlar eski sunta kaplı, yer kırmızı halıflex, boyasız:)
    ama valiz 10'da banttaydı ve zırt diye metrodasın tabi. olur, oda olur.. pis yaygaracılar.
  • 89114278 uçuşumdan sonra iyi anlamda yorumlar yapmıştım. fakat geçen günkü izmir dönüşümde yazdıklarımın yarısı yalan oldu.
    izmirden 6:40’ta kalkan uçak 7:20’de indi. ne güzel erken indi derken saat 7:50’de gate’e vardık. tam 30dk taksi yapmışız ya la.

derken bi pencereden bir baktım dışarda cobusler bekliyor. şaka herhalde dedim. gate’e yanaşmışız ama gate’e bağlanmamışız. bilmem kaç uçaklık havalimanı yapmışsınız ama hâla yolcuları cobus ile çıkışa götürüyorsunuz.

çıkışta havaist kullandık (sanki başka alternatif var). sabah izleyeceğimden değil ama led tvlerin hepsi kaplıydı. seçimler iptal olunca tvleri de kapattılar herhalde. ayrıca havaistlerde wc yokmuş. kontrol etmedem yazmışım.

sonuç olarak gittikçe saçmamaya başlayan havalimanı olmaya devam ediyor.

edit: uyarı geldi, körüklerin sadece 20 tanesi çalışıyormuş. honeywell firması ile davalık olmuşlar. biraz araştırınca başka sorunlar da buldum.
    https://www.airporthaber.com/…-hatalar-zinciri.html
  • büyük çok büyük, uçak yere indikten sonra terminale ulaşması o kadar uzun sürdü ki tekirdağ'a inip karayoluyla arnavutköy'e gidiyoruz sandım kehkehkeh. terminalden çıkmak da 20 dakika filan sürdü kayan bantlarda yurumeme rağmen. tabi bunları bok atmak için yazmıyorum, mükemmel bir yapı. bu havalimanina girip hayran kalmayacak kişi ancak bir siki beğenmeyen eksici pictir.
  • paralel inişler
  • uçak iniş için alçaldığında atatürk havalimanı sağ tarafınızda kalıyor. buruk bir ifade ile atıl vaziyette sizi selamlayan o eksiksiz meydana bakıyorsunuz. derken yeryüzü altınızdan film şeridi gibi akıyor, akıyor... dakikalar içinde bu sevimsiz yapıya ulaşıyorsunuz.

işte o an hiç gereği yokken şehrin çok uzağında kaldığınızı, sizi bekleyen onlarca meçhulün orta yerine indiğinizi fark ediyor ve içinizden şu soruyu geçiriyorsunuz;

neden amınako?

neden?
  • transit yolcu olarak beni hiç yormamış ve hatta rahat ettirmiştir. bu havalimanının amacı da budur. tek sıkıntı; transit olmayan yolcuya atatürk hava limanını kapatarak burayı kullanmaları için zorunlu kılmalarıdır.

havalimanı geniş, ferah. oturma yerleri çok rahat ancak hem oturacak yerler az hem de kumaş olduğundan dolayı şimdiden çay, kahve lekesi olmuş bile. o kadar para harcandı; yazık.
    yönlendirmeler çok iyi. tabelalar çok ve sık bir şekilde konmuş. “çok büyük çok yürüme var” diyenleri copenhag havalimanını görmelerini rica ediyorum. bence istanbul havalimanı gayet kolay. belki de benim kapım kolaydaydı (lol).
    bununla birlikte türk hava yollarının uygulamasını indirip harita ile kapınızı bulma seçeneğiniz var.
    -uçuş numaranızı ve gideceğiniz tarihi yazın
    -kalkış ve varış zamanı; gecikme olup olmadığı ve hangi kapıya gitmeniz gerektiği yazıyor. “d9” yazıyor mesela. ona tıklayın. harita çıkıyor ve “git” tuşuna basın. en yakın olduğunuz mağazayı yazın ve işte sizi google map gibi yönlendirecek bir uygulama oluyor.

-etrafı gezip ne var ne yok bakınırken yabancı birçok yolcunun şaşkın bir şekilde etrafın fotoğrafını çektiğini gördüm. çünkü yanar döner ışıklar, görsel ekranlar dikkat çekici. kocaman, lüks bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış diyorlar ama bence times meydanı gibiydi aslında. havaalanı yolcularının alışveriş alışkanlığı ile ilgili bir makale okumuştum. havaalanlarında o ülkeye ait, geleneksel ürünlerin satışının öneminden bahsediyordu. istanbul havaalanında “old bazaar” isimli genişçe bir dükkan oluşturmuşlar. türkiye’ye özgü şeyler satılıyor. tarzı güzel olmuş.

teknik bilgileri, lokasyonun uygun olup olmadığını bilemem. çed’in raporları güvenlik açısından kaygı uyandırıyor. öteki yandan, atatürk havaalanı dış hatlar kısmı çok sıkışık ve kalabalıktı. istanbul havaalanının büyüklüğü bu anlamda beni mutlu etti. yurtiçinde kullanma zorunluluğunu değiştirip, yurtiçi uçuşlara atatürk havaalanını açarlarsa bence yapılma amacını karşılayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap