• gittim gördüm ve net bir şekilde söyleyeyim. estetikten uzak gereksiz israf. ulan bir isimden korkunuza milletin cebinde para yokken bu harcamayı yaptınız bir avuç insana rant sağladınız, bir sürü insanın düzenini bozdunuz ahını aldınız ya. yazıklar olsun.
  • dış hatlar terminalinden valinizi alıp çıkarken bir tabur suratsız ve kaba gümrük memuruna denk geleceğiniz havalimanıdır. çıktıktan sonraki durum ise tam bir kaos, esenler otogarından hallice.
  • bahçeşehir'den kuzey marmara otoyolu vasıtası ile 30 dakikada ulaştım.

havaalanının ana girişinde, yol ikiye ayrılıyor. sağ tarafta iç hatlar, dış hatlar vs. yazarken; sol taraftan katlı ve rengarenk otoparklara ulaşıyorsunuz. ahl'deki gibi sanıp, sağdan iç ya da dış hatları takip edip orada kendilerine ait otoparkları vardır diye düşünürseniz, yaklaşık 4 km yol katedip havaalanından çıkıp tekrar başa dönmeniz gerekiyor. araçla giriş yapıyorsanız, girişte soldan devam edin.

dış hatlar geliş için; kırmızı renkli otopark'a giriş yapıp 2 kat yukarı çıkıyorsunuz. zaten otoparka girişlerde bulunan güvenlik görevlilerine meramınızı anlatırsanız sizi yönlendiriyorlar. aracınızı park ettikten sonra, yaklaşık 50 metre yürüyerek terminale girip x-raylerin bulunduğu yere ulaşıyorsunuz.

yolcunuzu karşıladığınız yerde gözüme takılan bir değişiklik; artık 2 adet yolcu çıkış kapısı var. böylelikle kapıdan çıkışta oluşan kalabalığın önüne geçilmiş. tabi bizim halkımız, bekleme bariyerlerini aşarak hebele hübele yapıp gelen yakınlarının üzerine atlıyor ve oracıkta bir curcuna oluşuyor.

otoparktan çıkış için, öncelikle girişte aldığınız biletinizi yanınızda bulundurun, araçta bırakmayın. terminalden otoparka yürüdüğünüzde, akbil yükleme zımbırtıları gibi birsürü otomat görüyorsunuz. biletinizi cihaza sokup, kredi kartı ile 20 saniye içerisinde ödemeyi yapabiliyorsunuz. ben yaklaşık 90 dakikalık otopark süresine 21 tl ödedim.

benim gözüme takılanlar bunlar. umarım ilk kez gidecekler için ufak da olsa ipuçları işe yarar.
  • havaist seferleri azaltılarak ulaşımı iyice işkence olmuş havalimanı. uçuş kaçırmada rekor kırılıyor resmen.

kaynak: kabin ekibi.
  • ilk kez dün sabah çağlayan adliyesine gitmek için kullandığım havalimanı.
    teker 8.35'te yere değdi. 9.20'de iç hatlardan çıktım ve en alt kat 15 no'lu peronda bulunan havaist beşiktaş otobüsünün 9.30 seferine bindim. zincirlikuyu durağında 10.20 de indikten sonra metrobüsle adliye durağına geçtim. adliyeye girdiğimde saat 10.40 idi.
    sabah 07.40 uçağıyla istanbula yola çıktığımı göz önünde bulundurursak 3 saatte başka bir şehirde bulunan bir adliyeye girmiş oldum.
  • içinden uçak kalkan otoban kenarı avmsi.
  • mimari olarak çok kötü olmamasına karşın uçağın taksi süresi, uçakların iniş sürecinde yaşadığı zorluk ve ulaşım zorluğu nedeniyle şu anlık biraz sıkıntılı bir havalimanı.
  • ismi çok yanlış konulmuştur önemli bir insanın ismine verseler daha iyi olurdu
  • 11 haziran akşamı indiğim liman.
    pist sonu freninden körük başına geçen süre 15 dakika civarıydı, evet uzundu ama abartıldığı kadar da değildi açıkçası.
    fakat içerisi tamamen abartıldığı kadar var, yürü yürü asla bir yere ulaşamıyorsunuz, millet deli gibi sağı solu, tavanları çekiyor, "acaba ben mi anlamıyorum, bende mi sorun var" diye düşündüm açıkçası.
    çok uzun süre yürüyüp pasaport kontrolüne, çok uzun yürüyüp bagaja, çok uzun yürüyüp, milletin "çıkış nerede" soruları arasında çıkışa, oradan da inanılmaz çok yürüyüp havaist e ulaşıyorsunuz.

uçak 23.40 civarı indi, bagaj alımı, duty free, havaist - ki 1 demesine rağmen otobüs ortada yoktu, dakikalarca sıra halinde beklenmesine rağmen otobüs 20 dakika geç geldiği anda arkadakiler öne koştu, bir kaos oluştu- kadıköy'e ulaşım derken uçak inişinden kadıköy'deki evime ulaşmam 2 saatin üzerinde sürdü.

zorunda olursam kullanırım, ama onun dışında seçeceğim bir havalimanı olmayacağını gösterdi kendisi.
  • gelişi değil de gidişini beğendim ben.
    yurt dışı gelişte yanaştığımız kapıdan mıdır nedir, yürüme süresi çok uzundu.

bunun dışında gidişteki düzenliliği beğendim. daha derli toplu bir kullanım alanı var. misal çıkış pullarının kontrol noktasının yakınında satılması gibi "incelikler"i düşünebilmişler sonunda (atatürk'te farklı bir yerdeydi.)

uzak mı, evet, çok uzak.
    mecbur kaldık, gittik. çünkü sabiha'dan uçuş yok.
    türkiye içi uçanlara bir şey demiyorum ama ben uçmam.

ek olarak louis vuitton mağazası duty free'deki en "havalı" mağaza. vitrin tasarımı yıkılıyor, içerisi de oldukça güzel (asıl söylemek istediğim buydu, teşekkürler.)
hesabın var mı? giriş yap