şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: burada onlarca benzer olayı yaşadığını söyleyen insanlar var, kimi entri girerek kimi mesaj atarak anlatıyor.
  belki bizim kontrol etmemiz gerekirdi, ama sürekli kaza olan bir kavşağa trafik ışığı konmaz mı yani. belliki bu sıkça olan, insanlara sıkıntı yaratan bir durum. bunu yine havaalanı yönetiminin kökten çözmesi gerektiğini düşünüyorum.
  en mantıklı ve kolay çözüm bence, eski kapıdaki monitöre bir not düşülmesi, bu uçağın biniş kapısı değişti artık şurası, şeklinde bir not, böyle bir problemi ortadan kaldıracaktır.
  -----------------

  3. havalimanı yada istanbul havalimanı dediğimiz yerdeki anons yapılmama rezaletine birde isim uydurmuşlar.

  sessiz havalimanı.

  bildiğin anons yok. bilgilendirme yok, sorduğunda da izahat yerine tehdit var.

  biz saat 4 deki uçak için saat 1 de vardık havalimanına. bileti aldık, üzerinde kapı numarası yazıyor. g2b.

  saat 3 gibi gittik ilgili kapıya, bir saat öncesinden bekliyoruz.

  zaman geçiyor buçuk oldu biniş saati geldi geçti, 45 geçti vs. hiç hareketlenme yok, eşime dedim heralde bizim uçak rotar falan yaptı, hiç hareketlenme yok.

  dedi bi bak bakıyım, uçak saatine 15 dakka var, biz kapıda bekliyoruz, 8 10 kişi de bizim gibi ne yapacağını bilmiyor.

  gittim baktım ekranların birine,
  biniş kapısı değişmiş,
  kırmızı kırmızı last call yazıyor

  lan amk, nasıl last call, biz mal gibi bekliyoruz orda, niye bize söylemediniz kapının değiştiğini?

  yeni biniş kapısı da g11 numaralı kapı, istanbul havaalanının en uzak kapısı, en dipte.
  çantaları topla koştur 10 kişi. genci var yaşlısı var turisti var.

  sonunda ulaştık biniş kapısına, oradaki görevlilere söyleniyoruz bu nasıl iş, neden bize haber vermiyorsunuz diye, diyolar ki - istanbul havaalanında anons yapılmıyor artık, siz takip edecektiniz.

  e amk ozaman bileti verirken öyle söyleyin, uyarın bizi deyin ki, anons yok, arada bakın şu zıkkıma.

  ben 3 saat önce gitmişim, biletimi almışım, biniş kapısına gitmişim daha ne diye ekranlara bakayım ki?

  madem sesli anons yok, böyle bir değişiklikte telefona mesaj at, ne bileyim mail at, bizim olduğumuz yere birini gönder duyur, bin türlü yolu var.

  bunların hiç birini yapma, milleti koştur.
  bu işte bi bokluk var demesek, 3 saat önceden gittiğimiz havaalanında uçağı kaçıracağız.

  demekki büyük güzel binalar yapınca iş burda bitmiyor,

  yaptığın binanın kullanışlı olması

  ve liyakat ile yönetilmesi gerekiyor.

  sizin de haberiniz olsun, gözünüz ekranlarda olsun. kapı değişir, uçak iptal olur, yarına ertelenir,
  kimse size bişey söylemez.

  mal gibi beklersiniz.

  edit: bir çok kişi destek verirken baya azımsanmayacak kadar kişi de kakdırıp kıçını baksaydın diyor.
  bazıları da anons kelimesine takılmış.

  ilk olarak ben bas bas bağırsınlar demiyorum, sessizliği ben de severim, ama bu uygulamadaki bir eksiklikten söz ediyorum.

  bilgilendirme

  anons bir bilgilendirme şeklidir, bunu yapmıyorsanız, yerine birşey koymanız gerekir, ben tek değildim, en az 10 kişi orada bekliyorduk, zaten garipliği de ben ve eşim farkettik, ve oradakilere söyledik. yoksa 10 kişi kaçıracaktık uçağı.

  en basiti bir ekşici yazmış. bizim orda gözümüz kulağımız, bineceğimizi sandığımız kapıda ve üstündeki monitörde. ama o monitör kapalıydı. en azından eski kapıdaki monitöre not düşülse, bu kapıdaki biniş şuradan olacaktır diye, tüm problem çözülecek.

  evet ben birçok kez havayolu kullandım ama böyle bir problemi ilk kez yaşadım.

  kaldı ki okuma yazma bilmeyen birisi de olabilirdim.

  belli bir saatten sonra kesilen biletlere yeni biniş kapısının numarasını yazmışlar, o yüzden biz orada 10 kişiydik.
 • adamlar bildigin last call yazip hic call yapmamis. rezalet gibi rezalet dostum, puanim 10 sana.
 • bu uygulama ile anlasilan: ucak ile seyehat eden herkesin gozu gormek zorunda, anonsa gerek yok mu oluyor simdi? (bkz: engelli)

  edit: konu anonstan açıldığı için görme engelliler üzerinden yorumladım fakat benzer şekilde duyma engelliler için de düşünülebilir. bu yüzden bkz olarak engellileri verip genelledim.

  mesaj kutum doldu taştı, zaten refakatcilar var diye. ben refakatcilarin odugunu bilmiyor degilim :) cok basit cozumler ile kapi anons ve gorsel uyarilar kullanilarak bu tur zorluklar giderilebiliyor. bu tur engeli olan kisiler cogu zaman fiziki bir refakate ihtiyac duymuyorlar. bu kisilere verilecek refakatciler gercekten ihtiyaci olanlara yonlendirilebilir. zaten ihtiyaci olan bilet vs islemlerde talep ediyor.

  ozetle her kapiya bir anons ve gorsel uyari sistemi koymak pist yapmaktan daha zor bir is degil. anons/uyari sistemlerini de otomatik yaparsiniz olur biter.

  bugun saginiz solunuz saglam olabilir ama yarin ne olacagini bilmiyorsunuz bu yuzden empati yapin lutfen.
 • rezalet puanım: 10/10.
  tanım: havaalanı ile ilgili rezaletlerin bir yenisi
 • rezalet puanım 9 çünkü benim için hala rezaletlerin en büyüğü taksi esnasında elektrik direğine çarpmasıdır. okadar mühendisi, mimarı, amelesi şusu busu var kimse çıkıp demedi mi, "ağam burdan uçak geçmez." diye. dksjs
 • diğer anonslar çok önemli değil ama kapı değişikliği anons edilmeli. ya da hem cep tel e msg gönderilip hem de eski kapı monitöründe gösterilebilir.
 • ataturk havalimanindada ic hatlari bilmem ama dis hatlarinda soz konusu uygulama son bir kac yildir mevcuttu. sessiz havalimani kapsaminda genel anonslar yapilmiyor sadece gate ici anonslar yapiliyordu. ama yazar arkadas hakli, herkes bunu bilmediginden bunun bir duyurusunun yapilmasi hatta basinda haberinin yapilmasi cok daha saglikli olur.
 • bununla ilgili daha önce atatürk havalimanında ve venedik havalimanında türk hava yollarıyla ilgili benzer bir tecrübem olmuştu. atatürk havalimanında ekranlara baktığımda 2 saat rötar göründüğünden, gidip birşeyler yemek içmek için orada bir restoranta gitmiştik.ancak kapıya gittiğimizde uçak kalkmıştı.
  dönüşte ise ekranda yine 1,5 saat rötar yazıyordu ancak pistte uçağın zamnında geldiğini gördüm ve kapıya gittim, zamnında kalktı, ama rötar yazıyordu yine ekranlarda.
 • sessiz havalimanı övmek ne ya. anons yapılmıyomuş çok güzelmiş. abi kafayı mı yediniz otel odanız değil orası, havalimanı. o anonslardan gerçekten ama gerçekten rahatsız olan “uff bu ne gürültü yaa üfff” diyen var mı aranızda? varsa çüş çünkü. bu nasıl bi minnoşluk....
 • rezalettir çünkü sessiz havalimanı uygulamasında kapı değişimi gibi hayati uyarılar yapılır normalde.