şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: rezaletin ne boyutta olduğunu anlatan, yaşananlatın ispatı niteliğinde başka bir başlık için: (bkz: 70 olan notu 50 yaparım gene de o çanı bozdurmam)
    şu tweette apaçık ortaya serilen rezalet.
    bu dönemde diğer tüm hukuk fakültelerinde öğrencile testlerle, ödevlerle mezun olmuş ve staj yeri aramaya başlamışken istanbul hukukta öğrenciler bir çok haksızlığa maruz kalmaktadırlar. sanki koronavirüsü onlar çıkarmış gibi hocalar tarafından sınıfı geçirmemek için bir düşmanlık yapılıyor.
    sayfalarca süren zor sorular, buna karşılık verilen yetersiz süreler, sisteme yüklenemediği için geçersiz sayılan cevaplar, cevap kağıdının okunmasında puanlamada yapılan skandallar vs vs say say bitmez.
    istanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğrencileri bu dönemde resmen doğrandı, ümitleri elinden alındı, bir çok haksızlığa maruz kaldı.
    öğrenciler arasında bu haksızlıklara karşı beyazıt meydanında ana kapı önünde basın bildirisi yapılması planlanıyor.
    bu başlığın görünür olması için ekşi sözlük ailesinin desteğini bekliyoruz.
  • gerisi vites editi: tamam çok büyük rezalet. mezun edin lan şu çocukları.
    istanbul hukuk mezunuyum demenin bir farkı olmalı değil mi? onun için zorlamışlardır.
    t:pek rezalet gibi olmayan
  • istanbul hukuk mezunuyum demenin piyasadaki karşılığı 1000-1500 tl ile staj olduğundan reva olmayandır.
  • öğrenci kardeşlerimizin mağduriyetine sebep olunmuş sanırım. a okulundan mezun olan da b okulundan mezun olan da aynı diplomayi alıyor. aynı yasal haklari kazanıyor. denildiği gibi başka okullarda ödev ile mezun olunması durumu varsa ve şartlar istanbul üniversitesi öğrencileri için kasıtlı biçimde zorlaştırılıyorsa burada adaletsizlik vardır. rezalet gibi rezalettir.

edit: imla
  • rezalet gibi rezalettir. sınavın ortasında süre de değiştirilmez hani, roman yazılmış sınava 2 saat vermeyi geçtim.
  • herkeşler bedavadan mezun ediliyor biz neden edilmiyoruz diye ağlayan öğrenci rezaletidir.
  • bir "rezalet" değil ama sorulara, konulara aşina biri açısından, şöyle bir bakınca bile varlığı görülebilen bir haksızlıktır.

belki öğrencinin bilgisayarda daha kolay yazacağı varsayılmıştır ama yine de haksızlıktır. burası tamam.

fakat galiba bu olayın daha acı tarafı korkarım gösterilen kısmı değil...

...zamanında hükümet devirmeye kalkacak kadar güçlü istanbul hukuk talebesinin hakkını sosyal medyada ağlayarak arıyor olması.

bir tür "müzevirlik" yapıyor olması.

"ben de aynı şeyleri yazdım, o daha yüksek alıyor" seviyesini hukuk fakültelerini tanımayan anonim sosyal medya insanlarına yutturarak sonuç elde etmeye çalışması.

isimsizliğin nimetlerinden faydalanarak hocalarını "şikayet" etmesi.

hukuk diplomasının ederini hesaplaması.

asıl bunlar acı.

"cimerle, muhbirlikle, ifşayla, sanal linçle terbiye edilen yurttaştan da ancak böyle hukuk talebesi çıkardı " dedirtmesi acı.

ne demeli...

okul biter arkadaşlar. size yazıktır.

acıklı edit: efendim, itiraz var. arkadaşlar el yazısı ile yazıyorlarmış. amenna.

ben ne yazmışım tekrar bakalım: "belki öğrencinin bilgisayarda daha kolay yazacağı varsayılmıştır ama yine de haksızlıktır. "
    neticede ne demişim?: öyle bile olsa haksızlıktır.

(hep hukuk metodolojisi seçimlik olduğu için oldu bunlar, hep.)

evet, devam edelim . peki entrynin genelinde neye itiraz etmişim? olayın haksızlık olmasına değil, karşılığında kullanılan yakışıksız yöntemlere.

bunlar haksızlığın kendisinden çok daha kötüdür demişim. ki öyledir.

hülasa, soru:

el yazısı ile yazdığınız için yöntemlerinize ilişkin fikrim değişmiş olabilir mi?

yeşermeyiniz. daha fazla mesaj cevaplamayacağım.

sizlere, samimiyetle, geçmiş olsun der, meslek hayatınızda başarılar dilerim.
    bir de allah rızası için iyi bir metodoloji kitabı alıp baştan sona okuyun.
  • pandemi sürecinde online final sınavları ile yoluna devam etme kararı alan fakültedir. gel görelim ki bugünden itibaren açıklanan sınav sonuçlarıyla ne kadar adaletsiz bir yol izlediklerini görmüş olduk. normalde 60, 70 puan vererek geçireceği dersleri 40 da bıraktılar nedeni herhalde herkesin ama (bkz: herkes) herkesin kopya çektiğini düşünmeleri olmalı. soruyorum ben biliyorum kopya çekenleri siz bu muhteşem sistemde bilebildiniz mi? ben biliyorum hakkıyla çözenleri o sınavları peki onları tespit edebildiniz mi? yoksa asıl onlardan mı kırdınız puanları? biz çok temel bir şey öğrendik bu fakültede tek bir kişinin hakkının ihmal edilmemesi için bazı açık vermeleri göze olmayı. iühf adil olmayı başaramadı, kaybetti.

dile getirmiştim hala getiriyorum...
  • çan eğrisi olduğu için fazla ağlamasınlar bence. sınavdan 60 alıp aa ile geçiyorlar. bazı üniversitelerde çan eğrisi yok, notları yüksek olan adamların ortalaması 2.50 olurken, bunların 50 ile geçtikleri dersler olmasına rağmen ortalamaları 3.50 oluyor.

fazla ağlamayın. hocaların bu şekilde sınav yapması büyük ayıptır fakat avantajlarının da farkında olsunlar. derslerden 50 ile geçip 3'ün üzerinde ortalama ile mezun olmak herkese nasip olmuyor. ağlamayın o yüzden.
  • söz konusu flood da bahsedilen usul sınavında, size şunu söyleyebilirim ki o sınava giren öğrencilerin çok çok büyük bir kısmı o soruların hepsine cevap verebilecek öğrencilerdir. soruların zorluk seviyesinde öyle abartılı bir durum söz konusu değil, zaten mesele de o değil. ancak sınavda sorulan soruların tamamını cevaplayabilen öğrenci olmadı. ayrıca sınavın başından belli zaten yetişmeyeceği.

çalışıp öğrendiklerimizi kağıda aktarma şansı bile vermediniz, ben boşuna öğrendim demiyorum ama sen o imkanı bana vermek zorundasın