• istanbul hukuk mezunuyum demenin piyasadaki karşılığı 1000-1500 tl ile staj olduğundan reva olmayandır.
  • öğrenci kardeşlerimizin mağduriyetine sebep olunmuş sanırım. a okulundan mezun olan da b okulundan mezun olan da aynı diplomayi alıyor. aynı yasal haklari kazanıyor. denildiği gibi başka okullarda ödev ile mezun olunması durumu varsa ve şartlar istanbul üniversitesi öğrencileri için kasıtlı biçimde zorlaştırılıyorsa burada adaletsizlik vardır. rezalet gibi rezalettir.

edit: imla
  • rezalet gibi rezalettir. sınavın ortasında süre de değiştirilmez hani, roman yazılmış sınava 2 saat vermeyi geçtim.
  • herkeşler bedavadan mezun ediliyor biz neden edilmiyoruz diye ağlayan öğrenci rezaletidir.
  • bir "rezalet" değil ama sorulara, konulara aşina biri açısından, şöyle bir bakınca bile varlığı görülebilen bir haksızlıktır.

belki öğrencinin bilgisayarda daha kolay yazacağı varsayılmıştır ama yine de haksızlıktır. burası tamam.

fakat galiba bu olayın daha acı tarafı korkarım gösterilen kısmı değil...

...zamanında hükümet devirmeye kalkacak kadar güçlü istanbul hukuk talebesinin hakkını sosyal medyada ağlayarak arıyor olması.

bir tür "müzevirlik" yapıyor olması.

"ben de aynı şeyleri yazdım, o daha yüksek alıyor" seviyesini hukuk fakültelerini tanımayan anonim sosyal medya insanlarına yutturarak sonuç elde etmeye çalışması.

isimsizliğin nimetlerinden faydalanarak hocalarını "şikayet" etmesi.

hukuk diplomasının ederini hesaplaması.

asıl bunlar acı.

"cimerle, muhbirlikle, ifşayla, sanal linçle terbiye edilen yurttaştan da ancak böyle hukuk talebesi çıkardı " dedirtmesi acı.

ne demeli...

okul biter arkadaşlar. size yazıktır.

acıklı edit: efendim, itiraz var. arkadaşlar el yazısı ile yazıyorlarmış. amenna.

ben ne yazmışım tekrar bakalım: "belki öğrencinin bilgisayarda daha kolay yazacağı varsayılmıştır ama yine de haksızlıktır. "
    neticede ne demişim?: öyle bile olsa haksızlıktır.

(hep hukuk metodolojisi seçimlik olduğu için oldu bunlar, hep.)

evet, devam edelim . peki entrynin genelinde neye itiraz etmişim? olayın haksızlık olmasına değil, karşılığında kullanılan yakışıksız yöntemlere.

bunlar haksızlığın kendisinden çok daha kötüdür demişim. ki öyledir.

hülasa, soru:

el yazısı ile yazdığınız için yöntemlerinize ilişkin fikrim değişmiş olabilir mi?

yeşermeyiniz. daha fazla mesaj cevaplamayacağım.

sizlere, samimiyetle, geçmiş olsun der, meslek hayatınızda başarılar dilerim.
    bir de allah rızası için iyi bir metodoloji kitabı alıp baştan sona okuyun.
  • pandemi sürecinde online final sınavları ile yoluna devam etme kararı alan fakültedir. gel görelim ki bugünden itibaren açıklanan sınav sonuçlarıyla ne kadar adaletsiz bir yol izlediklerini görmüş olduk. normalde 60, 70 puan vererek geçireceği dersleri 40 da bıraktılar nedeni herhalde herkesin ama (bkz: herkes) herkesin kopya çektiğini düşünmeleri olmalı. soruyorum ben biliyorum kopya çekenleri siz bu muhteşem sistemde bilebildiniz mi? ben biliyorum hakkıyla çözenleri o sınavları peki onları tespit edebildiniz mi? yoksa asıl onlardan mı kırdınız puanları? biz çok temel bir şey öğrendik bu fakültede tek bir kişinin hakkının ihmal edilmemesi için bazı açık vermeleri göze olmayı. iühf adil olmayı başaramadı, kaybetti.

dile getirmiştim hala getiriyorum...
  • söz konusu flood da bahsedilen usul sınavında, size şunu söyleyebilirim ki o sınava giren öğrencilerin çok çok büyük bir kısmı o soruların hepsine cevap verebilecek öğrencilerdir. soruların zorluk seviyesinde öyle abartılı bir durum söz konusu değil, zaten mesele de o değil. ancak sınavda sorulan soruların tamamını cevaplayabilen öğrenci olmadı. ayrıca sınavın başından belli zaten yetişmeyeceği.

çalışıp öğrendiklerimizi kağıda aktarma şansı bile vermediniz, ben boşuna öğrendim demiyorum ama sen o imkanı bana vermek zorundasın
  • hiç öyle çok zor oluyor diye ağlamaya, çalışın köpekler diyerek alaya almaya da gerek olmayan durumdur.

hukuk fakültesi budur arkadaşlar. siz siyaha neden siyahsın diyemezsiniz.

meslek hayatınızda karşılaşacağınız zorluklara karşılık ön tecrübe olarak düşünün bunları.
  • hukuk öğrencilerinin hak arayışını twitterda verdiği ülkede neden adalete güven yok neden yeni baro yasasında neden verilen destek yok diye soruluyor. nedenini bu konuda görüyoruz.

diğer üniversitelerin ne yaptığı, nasıl mezun verdiği, hangi kritere göre değerlendirme yaptığı konudan tamamen bağımsız. istanbul hukuk öğrencilerini ilgilendirmez. aynı şekilde olması isteniyorsa diplomaların hepsinde aynı okul ismi yazması lazım.

sınav sonucuna ait çan eğrisinin sayısal değerlerinin verilmesinin de herhangi bir konu için geçerliliği yok. konudan bağımsız. neye hizmet ettiği belli olmayan bir rakamlar topluluğu. sınavda alınan notların dağılımı değerlendirme hakkında bir bilgi vermez sadece aldığınız notların dağılımını ve alt üst aralığını verir.

değerlendirmelere gelince orası twitte geçen bir beyan bizlerin gördüğü bildiği bir şey ortada yok veya somut kanıt yok.

sınav sonuçlarını sisteme yüklerken aksaklık yaşayan öğrenciler e-post aracılığıyla ulaştırmış ve kabul edilip edilmemesi hocanın insiyatifindeymiş. bu bir şikayet gibi dile getirilmiş ama hocaların sınav kağıtlarını kabul edip etmememsi hakkında bir şey söylenmemiş.

sınavların zorluk derecelerinin değerlendirilmesi ve önceki yıllarda görülmemiş zorlukta sınavlar söylemide alabildiğine göreceli bir söylemdir. kime göre veya neye göre zor olduğunun bir kıstası bulunmamaktadır. evet belki zordur ama bunu iddia edenin beyanına göre kabul etmek ne kadar mantıklı bir harekettir.

sınav süreleri konusunda öğrenciler haklı olabilirler. bu konu onların bileceği iş.

sınav süresinin sınav esnasında beyan edilen süreden aşağı çekilmesi büyük haksızlık olmuş bu konuda öğrencilere katılıyorum.

lakin yapılan yorumların geneli ortada kanıt olmayan öznel değerlendirmeler.
  • rezalet olarak adlandırılmasındaki tek haklı nokta teknik aksaklıklar konusunda öğrenciye yardımcı olunmaması olan "sözde rezalet"tir.2 saat süreye az demek akıl tutulmasıdır. soruları beğenmemek keza öyle. muhakeme yeteneğiniz zayıfsa bölümü bırakınız.
hesabın var mı? giriş yap