şükela:  tümü | bugün
149 entry daha
 • manisa depremi için bir şey diyemem. aralık ayında balıkesirde deprem oldu. ardından neredeyse 2 günde 1 manisa'da depremler oldu ve hepsi 5 ile 5.5 arasındaydı. burada asıl sıkıntı doğudaki depremler. onlar istanbul'u tetikliyor. diğerleri lokal depremler.
 • arkadaşlar deprem işinin yer bilimcileriyle hiç bir alakası yoktur. bunlar devamlı astrolog gibi tahmin yapıyorlar. bu adamın söyledikleri en az 50 yıldır biliniyor zaten. önemli olan depremin şiddeti değil, üzerindeki yapının dayanma gücüdür. yapıyı 9 şiddetindeki depreme göre de yapabilirsin ( ki şehir hastaneleri 9 a kadar dayanır)
  depremle mücadele tamamen inşaat mühendisi işidir. bir inşaat mühendisliği ofisiyle irtibata geçin, evinizi, modelleyip, bölgenizde olabilecek en güçlü depreme göre analizlerini yapsın, gerekiyorsa yapınızı güçlendirin rahat rahat uyuyun.
  kanal istanbul ile ilgili böyle bir eleştiri getiriliyorsa, adamlar oturur 8 e göre çözer kalırsın öyle. mantıklı eleştiri yap

  bu yer bilimcilerini daha fazla gündeme taşımayın...
 • bu sözde! bilim adamlarının yaptıkları açıklamalar tutarsa ne alâ. tutmazsa da zaten bir cezai yaptırım yok. o yüzden ağzı olan konuşup ancak psikolojik çöküntüye sebebiyet veriyor. demoralize ediyor. dinlemeyin kardeşim şunları. yeni evlerde oturmaya gayret edin. kamu binalarının, okulların çoğu ak parti döneminde yenilendi. büyük inşaatların zaten neredeyse tamamı depremden sonra yapıldı. geriye bir tek saçma sapan fiyatlar istenen bakırköy, zeytinburnu, florya, avcılar, bahçelievler gibi yerlerdeki 4-8 arası katlı meskenler kalıyor. o ilçelerdeki parseller için ise ilçe ve büyükşehir belediyesi imar çalışması yaparak kentsele uygun hale getirdikten sonra inşallah 2-3 sene içinde baştan başa yenilenerek olası büyük bir depreme karşı hazırlıklarımızı yapmış oluruz.

  not: bazı yerlerde mevcutta 5-6-7-8 kat olmasına rağmen güncel gabarileri 12.50-15.50 şeklinde kısıtlanmıştır ve buraların en azından parsel üzerindeki kat sayısı kadar imarı artırılması gerekmektedir.

  bir de müteahhit görünce mal bulmuş mağribi gibi saldıran aç gözlü, iş bilmez arsa/riskli yapı sahiplerinin uzlaşmaya yanaşmaması halinde bakanlık makul bir yöntemle ve ivedi şekilde işi nihayetine erdirmelidir.
 • bir istanbul sakini olarak, deprem kaynaklı olmayan en ufak bir sarsintida, ölümü kabullenerek beklememe neden olan gerçektir.
 • az önce oturdum dünya kadar ivme kütle açıklayan içinde 0,4 m /s^2 geçen uzun açıklamalı bişeyler yazdım... sonra hepsini sildim kabaca istanbul’da ki binalar 7,5 şiddetinde depreme göre tasarlanıyor diyeyim faya yaklaştıkça sıkıntı büyür diyeyim yeter...
 • sitedeki rapor bence cok guzel olmuş hazirlayan tum kurum ve isletmelerin hocalarimizin eline emeğine sağilk olum bi gercek olasi senaryolarda ne durumla karsilasacagimizi bilmeliyiz.
 • marmara ve düzce depremlerini merkezinde yaşamış ve depremin ne olduğunu çok iyi bilen birisi olarak, bu olası istanbul depremiyle alakalı beni korkutan şey yaşadığım binanın yıkılması değil. deprem anından zerre korkmuyorum. beni korkutan tek şey deprem sonrası yaşanacaklar.

  yardım gelmeyecek, açlık, salgın hastalıklar, karşılanamayan tedavi ihtiyacı, istanbul'dan kaçışın mümkün olmaması, yıkılan köprüler, viyadükler, ulaşımın felç olması, panik, kaos, barınma, ısınma, korunma ihtiyaçlarının karşılanamaması.

  bunlar korkutuyor. istanbul'un birçok yerinde deprem sonrası toplanma alanı dahi yok. imara açılmış birçok toplanma alanı. yani birçok insan deprem anında ölmeyip, sokapa fırladığında oluşan izdihamda veya kafasına kiremit çatı falan düşünce ölecek.
 • bir inşaat mühendisi olarak söylemem ve önceden uyarısını yapmam gereken şeyler var.

  deprem analizi denilen şey, mevcut binanın, yürürlükte olan deprem yönetmeliğine göre kontrolü vardır. bunu yapacak olan firmalar da iki türlü hizmet ve sonuç verir.

  1.si, yönetmelikte yazan işlemlere göre karot almak, röleve çıkartmak, basit bir zemin etüdü yapmak ve bunlara istinaden mevcut binanın, yönetmeliğe göre bir modelini çıkartmak. bu işlem sonucunda güçlendirme veya çürük bina sonucu çıkar. çürük bina söz konusu olduğunda, analizi yapan firma, kendisini korumak için genellikle bunu resmi kuruma bildirir. güçlendirme için de istanbul içinde ruhsat veren belediyeleri kontrol etmeniz gerekir. bazı belediyelerin bunu vermediğine dair şeyler duymuştum. güçlendirme isterken evinizden olursunuz.

  2.si, karot aldırıp, sıyırma yapıp, karot sonucuna göre düz bir a4 kağıdına, dayanımlarına beton sınıfı yazıp, "bu değerlere göre beton sınıfı c20'ye denk gelip, etriye aralıkları fazla, demirlerde korozyon görülmüştür" diyerek sorumluluk almadan giden firmalar. idrar tahlili isteyip, sonuç almaktan farksız bu. bina sağlamlığı için net sonuç vermez ama yolun ışığını yakar.

  en en en en düz ve basit mantıkla söylemek gerekirse, 2007 deprem yönetmeliğinden sonra yapılan, özellikle son 10 yılda yapılan binalara karşı içiniz rahat olsun. 99 depremi ile 2007 arasındaki binalarda, fahiş işçilik hataları yoksa bina içinden çıkarsınız. 99 depremi öncesi binalarda ise devlet yapısı değilse, mevcut projesi yoksa veya olan proje yetersizse risk grubundasınız. analiz ile ağır güçlendirmeler veya çürük sonucu elinize ulaşır.

  hepsi bir tarafa, bu işlemlerin hepsinde tek ve en önemli soruya cevap istenir ama cevap asla düşünülmemiştir; "bina çürük çıkarsa ne yapacaksınız?"
 • son zamanlarda uyurken gecenin bir yarısı sallandığımı hissederek uyanıyorum. deprem oluyor sanıyorum ki ben deprem sırasında soğukkanlıyımdır. dün gece rüyamda deprem olduğunu gördüm, sallantı bitmek bilmiyordu en sonunda uyandım. uyanınca bile bir anlığına sallantıyı hissettim. fobisi ya da herhangi bir rahatsızlığı olanları nasıl etkiliyordur düşünmek bile istemiyorum. bu açıklamaların tehlikeli olduğunu düşünüyorum. uzmanların ve devletin kendi içinde görüşüp çözüm üretmesi gereken şeyleri sürekli biz dinliyoruz. 10 katlı binada bireysel olarak ne kadar önlem alabilirim ben? hangi deprem çantası kurtarabilir beni? enkaz altında acımı uzatır ancak.
5 entry daha