şükela:  tümü | bugün
 • son iki aydır istanbul'da yasal yollarla kalan binlerce yabancının kaçak durumuna düşmesine neden olan rezalet.

  şöyle ki,
  türkiye'de yasal olarak kalmak isteyen yabancılar göç idaresinden ikamet izni almak durumundalar.

  yıllardır ikamet izni alanların yüzde 80-90 "turistik amaçlı kalacakalar" olarak ketegorize edilen kesmi oluşturuyor.

  bu insanlar zaten epeyce evrak sunmak durumunda kalıyorlardı göç idaresine. bu evrakların yanı sıra devlete her sene ikametlerini yenilemek için hiç de az olmayan harç ödüyorlar.

  ne var ki sadece şu an istanbul'da başlayan akıl durduran bir uygulama başladı ve abartısız soylüyorum yasal bir şekilde kalan yabancıları adeta zorla kaçak durumuna düşürmeye çalışıyorlar.

  normalde başvuru forumu, 1 senelik sağlık sigortası, ikamet edilen yerin noter tasdikli kira sözleşmesi, 4 adet biometrik fotoğraf, bankada 6.000 $ ve üzeri para yeterliyken son iki aydır yabancıya ülkesinden adli sicil kaydını apostil yaptırarak getirmelerini, ülkelerindeki bankada son 6 aylık hesap geçmiş makbuzları ve gelir belgeleri, türkiye'de kaldıkları evin tapusu, tapu devamlılık belgesi, numarataj vb gibi akıl almaz isteklerde bulunulmaya başlandı.

  bu şimdi yasal bir şekilde ülkede yaşayan yabancıyı zorla kaçak durumuna düşürmek değil de nedir? ülkede 4 milyon suriye'li elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor, bir de yetmezmiş gibi devletten maaş alıyor ve sen kalkmış yasal bir şekilde kalmak isteyen, devlete vergi veren adamı zorla kaçak durumuna düşürüyorsun. vicdan bunun neresinde? hadi vicdanı geçtim mantık bunun neresinde?

  hangisi daha iyi ikametini almış yasal bir şekilde yeri yurdu belli olan yabancı mı yoksa kaçak durumuna düşmüş tespiti mümkün olmayan yabancı mı?

  akıl mantık almayan bu uygulamadan dolayı binlerce aile mağdur durumda. bu insanlara kimse şu an ses vermiyor ve ben hiç değilse kendi çapımda onlara ses olabilmek için bu mağduriyetlerini ekşi'ye taşımak istedim. eğer konuyu gündemde tutabilirsek devlette hala var olduklarına inandığım aklı başında bazı insanlar bu duruma el atabilir.
 • suriyelilerin bir ekşi'de rezalet başlığı açmadığı kalmıştı,
  o da oldu çok şükür.

  haklısın kardeşim (bkz: oysa esad'ın içini ferahlatması gerekiyordu)

  (bkz: suri fav 5 lira)
 • sorun şu,
  mevzuata göre adli sicil kaydı istemek gibi bir zorunluluk kesinlikle yok. eğer kişi şüphe uyandırıyorsa sadece o zaman istenen bir şeydi bu her zaman.

  bu güne kadar 4-5 kez ikametini uzatan biri hiçbir zaman böyle bir taleple karşılaşmadı örneğin. durum bu iken mevzuatta, kanunda herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen istanbul il göç idaresi herkesi aynı kefeye koyup ülkenize gidin adli sicil kaydı çıkarın deniyor.

  adam ülke için tehdit oluşturacaksa pekala kaçak olarak kalabilir, yapacağını da öyle yapar madem öyle. oysa gelmiş, resmi olarak kalacağı yer belli olacak şekilde kalmak istiyor.

  güvenlik açısından tercih edilen hangisi şimdi?

  ülkede kaçak olarak kalması mı, yoksa ikamet izni alıp yeri yurdunun belli olması mı?
 • suriyelilerle alakası olmayan zorluk çıkarmaktan başka bir işe yaramayan durumdur. suriyeliler mülteci konumunda olduğu için onlardan bu belgeler istenmemekte. örneğin türkiye'de evli ve yeni doğum yapmış bir kadının annesi torununun ve kızının yanında 3 aydan fazla kalacaksa bu belgeleri getirmek zorunda.
 • zaten iki üstteki arkadaş zahmet edip açtığım başlığı okusa görecek ki ortada suriyeli falan yok. her yabancı suriyeli değil bu memlekette.

  anlatmaya çalıştığım şey de bu. sen normal vergisini veren, her türlü evrağını sunan yabancıya bu zorlukları çıkarıp mağdur ediyorken hangi suriye'liden adli sicil kaydı istedin? hangi suriyeliden şu istenilen evrakların 3'de 1'ini talep ettin?

  adamlara maaş veriyorsun devlet olarak. her türlü hırsızlık ve düzensizliğin içinde onlar var.

  bu memlekette yasal olarak kalan yabancının suçu ne peki?
 • bu konudan canı yanmış biri olarak bir şeyler yazmak istiyorum.

  filipinli bir arkadaşım 2017 şubat ayında türkiye'ye aiesec kapsamında geldi. kaldığı adres kocaeli'nde olduğundan 6'şar aylık 2 kere ikamet izni kocaeli il göç müdürlüğü tarafından düzenlendi ve sorunsuzca kaldı.

  orayla işi bitince istanbul'a geldi. ıstanbul'da bizim adreste kalacak şekilde ikametgahını aldı istanbul göç idaresine bildirimini yaptı. gelgelelim martın ortasında bitecek ikamet iznini yeniden çıkarmak için ocak ayı sonlarına doğru başvurduk sistem otomatik olarak 4 ay sonrasına randevu verdi. bakın rezilliğin ilk perdesi randevuların 4 ay sonrasına verilebilmesi, kocaeli'nde 1 hafta sonrasına randevu alınmışken istanbul saçma sapan tarihlere randevu veriyor.

  neyse o süre zarfına kadar istenen evrakları tamamladık, harçlar ödendi, bir öğrendik ki istanbul göç idaresi politika değişikliğine gitmiş noter taahhütünü kaldırmış, tapu devam, numarataj bilmemne gibi şeyler istiyor, artı yurtdışı adli sicil kaydı istiyormuş.

  başvuruyu bu politika değişikliğinden çok önce yaptığımızdan belki bizi etkilemez diye bakın altını çiziyorum websitelerinde istenen belgeleri tamamlayıp sunduk, sonuç eksik evrak denilerek red, 1 ay içinde evrakları tamamlayıp getirin denildi.

  eksiklerin ne olduğu güya söylenmiş ama yok öyle bir şey, sadece bir liste verilmiş istenen evraklar diye o kadar, liste türkçe, yabancıya evrakların eksik olduğuna dair tercüman eşliğinde tebliğde bulunuldu diye bir kağıt imzalatılmış ama yine öyle bir şey yok, rezilliğe bakın göç idaresinde çalışan memurlar doğru dürüst ingilizce bilmiyorlar.

  neyse bu sefer de noter onaylı sözleşme, tapu devam, numarataj vs her şey yapıldı. yurtdışı adli sicil kaydı için de başvuruldu filipinler'den adli sicil kaydı getirildi, dhl'le express olarak getirildiğinden yanılmıyorsam 300-400 tl bir para ödendi.

  eksik evraklar tamamlandıktan sonra tekrardan göç idaresine gitti, bu kez de adli sicil kaydı dışişleri onaylı olmalı denildi. yahu dışişleri onaylı nedir, filipinler'deki konsolosluk onaylı mı, öyleyse belirtesinize kağıda yurtdışı adli sicil kağıdı yazmışsınız. kim nerden anlasın türk makamlarınca onaylı olduğunu.

  son bir gayret artık vakit azlığından ankara'daki filipnler konsolosluğunda işlemler yapıldı ve evraklar teslim edildi.

  evraklar göç idaresi tarafından kabul edildi bakın, artık kart teslimi için mesaj atılması için beklerken mesaj geldi "sayın x başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır."

  ne bir sebep var ne bir şey başvuruyu kabul ettikten sonra dalga geçer gibi olumsuz diye mesaj atılıyor. çalışma izni için 6 ay geçerli ikamet izni istendiğinden almak için uğraş verdik yani son kez başvurmuştuk ama devletimiz ipini koparan suriyelinin kayıtdışı olarak girdiği bir yerde legal olarak kalacak bir insana ikamet vermedi.

  tüm hayatımız altüst oldu. şimdi kendisi mecbur ülkesine dönecek, yurtdışından çalışma iznine başvurmayı düşünüyor fakat hiçbir şeyin garantisi yok sonuçta, ödenen bunca para da boşa gitti, harç paraları vs geri ödenmeyecek.

  parasında değilim para kazanılır elbette insanların hayalleriyle, umutlarıyla oynuyorlar. sorumluların da bu ülkeyi bu hale getirenlerin de allah bin belasını versin. hakkımı helal etmiyorum.