şükela:  tümü | bugün
 • 6 senedir istanbul'dayım, en fazla 5 defa akbil istemişimdir, o da mecburiyet sonucu, ama ancak 1 defa alabilmişimdir. bu insanların derdi ne ya sanki canını istiyoruz, bi tripler bi suratlar, bakış kaçırmalar.

  edit: sizin karşılaştığınız insanları bilemem ama ben civarda makine veya akbil dolum bayisi varken gidip yüklüyorum, ama yoksa veya kapalıysa napabilirim? ki böyle bir şey isterken inanılmaz utanarak istiyorum. çakallık yapıyorlar büyük para veriyorlar diyenler olmuş, ben asla hmm belki almaz diyerek kağıt para uzatmadım, yanımda her zaman bozukluk olur. yani bunu huy filan edinmedim, hiç hoşlandığım bir durum da değil. eleştirdiğim şeyse insanların o anki surat ifadeleri. muhtemelen aklına anlattığınız türde tecrübeleri geliyor. neyse. her insan sizin tecrübe ettiğiniz olaydaki gibi değil, herkes çakallık peşinde de değil.
 • akbil kullanılmamasından olabilir.
  (bkz: istanbulkart)
 • yanlış önerme. akbil veren de alan da oldum defalarca. bedava verdiğim de oldu -özellikle öğrencilere-, bedava aldığım da. sayısını hatırlamadığım kadar da etrafımda verildiğine şahit oldum. bu konu istanbul halkının az sayıdaki sevdiğim yönlerinden biri.
 • adamdaki piskinlige bak ya.

  millet sana akbilini vermek zorunda mi kardesim? adam olda kendi akbilini tasi. birde 5 kere istedim diyor. hani kazayla 1 kere falan da degil yani. aliskanlik haline getirmis.
 • tek başıma yalanlayabileceğim durum. bir kişi istedi ona da akbil bastım. yüzde yüz orana sahibim. ha ama istanbul insanı değilim, yeniyim.*
 • en az yükleme limiti 5 lira olduğu senin vereceğin 2 lirayı istemiyor olabilir, hatta hiç kimsenin sikinde de olmayabilirsin bu da bi olasılık.
 • (bkz: entry ve nick uyumu)

  kartını basacak adam verdiğin fazla parana tenezzül ederek basmayacak o kartını, sana yardımcı olmak için basacak güzel kardeşim. sen istanbulluları çok yanlış tanımışsın.

  istanbul çocuğu yemez senin pişkin pişkin davranışlarını.
 • akbili bastırıp, yalandan para verir gibi yapanlardan tiksindiği için olabilir bu. hem akbili bastırıp, hem de "kalsın kalsın, çünkü ben bir gerizekalıyım" demenizi bekliyorlar.
 • tecrübeler neticesinde doğrudur.

  bir tecrübemi aktarayım. lisans öğrencisi iken bir hanım benden akbilimi istemişti. ben de verdim tabii. parayı uzattı bozuk değil. baktım paranın üstünü tam olarak veremiyorum. ben de kadından fazla almamak için parayı eksik aldım. kadına parayı uzattım kadın artık nasıl bir hesap yaptı ise bana bağırarak fazla almışsınız dedi. o an elim ayağım boşaldı. sakin bir dille bozuğum çıkışmadı hak geçmesin diye ben cebimden size verdim dedim. sakinim ama yüzüm kıpkırmızı oldu. resmen fırsatçılıkla suçlandım. o gün bir karar aldım ve "fazla akbili olan var mı ?" sorusunu hiç duymadım, kulağımı o soruya kapattım.
 • "türk insaninin baskasina akbil vermemesi" olarak degistirilmesi gereken baslik. cunku mesela ben de ankara'da vermem. neden? cunku ben ego kartim bossa hic usenmeden doldurabilecegim en yakin yeri hesaplar, oraya kadar yururum. kartimi doldurur oyle binerim. yani bence kartinin dolu olup olmadigina bakmadan otobuse atlayan insanlarinki biraz da topluma guvenmek. nasilsa birileri verir ben de parasini oderim kafasindalar. cebinizdeki parayi ya da kart limitlerini hesaplamadan alisveris yapiyor musunuz? mekana gidip yemek soyluyor musunuz? akbilinizi de hesaplayin. toplum bu tur faydalanici insanlari terbiye etmeyi ve sorumlu birer birey yapmayi kendine gorev edinmeli. yuruyun abi en yakin yere, yukleyin akbilinizi kartinizi ordan binin.