şükela:  tümü | bugün
  • 6 senedir istanbul'dayım, en fazla 5 defa akbil istemişimdir, o da mecburiyet sonucu, ama ancak 1 defa alabilmişimdir. bu insanların derdi ne ya sanki canını istiyoruz, bi tripler bi suratlar, bakış kaçırmalar.

edit: sizin karşılaştığınız insanları bilemem ama ben civarda makine veya akbil dolum bayisi varken gidip yüklüyorum, ama yoksa veya kapalıysa napabilirim? ki böyle bir şey isterken inanılmaz utanarak istiyorum. çakallık yapıyorlar büyük para veriyorlar diyenler olmuş, ben asla hmm belki almaz diyerek kağıt para uzatmadım, yanımda her zaman bozukluk olur. yani bunu huy filan edinmedim, hiç hoşlandığım bir durum da değil. eleştirdiğim şeyse insanların o anki surat ifadeleri. muhtemelen aklına anlattığınız türde tecrübeleri geliyor. neyse. her insan sizin tecrübe ettiğiniz olaydaki gibi değil, herkes çakallık peşinde de değil.
  • akbil kullanılmamasından olabilir.
    (bkz: istanbulkart)
  • insanlığın ölmesiyle falan alakası yok bunun. çoğu insan kendi gideceği yol kadar (gidiş-dönüş) akbil dolduruyor ya da sürekli aynı yolu kullanan adam zaten aylık akbil kullanıyor. sırf senin tedbirsizliğin yüzünden kendi kartını boşaltıp dönüş yolunda mağdur olmak istemiyor kimse. millete söveceğine kartına para yükle kardeş. bi de herkes senin gibi parayı tak diye vermiyor, bazısı anında üzerine yatıyor, teşekkür edip geçiyor. adamdan para isteyince de ayıp bi şey yapmışsın gibi suratına bakıp seni diğer yolculara rencide etmeye kalkıyor. şehir böyle çomarlarla doluyken kartımda 1000 lira yüklü olsa bile kimseye kart basmam.
  • aylık akbil benimkisi. aylık olmasa dükkan senin.

tanım: akbilini doldurmaya üşenen yazar isyanı.
  • yanlış önerme. akbil veren de alan da oldum defalarca. bedava verdiğim de oldu -özellikle öğrencilere-, bedava aldığım da. sayısını hatırlamadığım kadar da etrafımda verildiğine şahit oldum. bu konu istanbul halkının az sayıdaki sevdiğim yönlerinden biri.
  • adamdaki piskinlige bak ya.

millet sana akbilini vermek zorunda mi kardesim? adam olda kendi akbilini tasi. birde 5 kere istedim diyor. hani kazayla 1 kere falan da degil yani. aliskanlik haline getirmis.
  • tek başıma yalanlayabileceğim durum. bir kişi istedi ona da akbil bastım. yüzde yüz orana sahibim. ha ama istanbul insanı değilim, yeniyim.*
  • en az yükleme limiti 5 lira olduğu senin vereceğin 2 lirayı istemiyor olabilir, hatta hiç kimsenin sikinde de olmayabilirsin bu da bi olasılık.
  • (bkz: entry ve nick uyumu)

kartını basacak adam verdiğin fazla parana tenezzül ederek basmayacak o kartını, sana yardımcı olmak için basacak güzel kardeşim. sen istanbulluları çok yanlış tanımışsın.

istanbul çocuğu yemez senin pişkin pişkin davranışlarını.
  • akbili bastırıp, yalandan para verir gibi yapanlardan tiksindiği için olabilir bu. hem akbili bastırıp, hem de "kalsın kalsın, çünkü ben bir gerizekalıyım" demenizi bekliyorlar.